Jak wybrać dobry płyn do ust
Różnią się smakiem, kolorem, zapachem i są przeznaczone do odmiennych zadań. Wybierz więc płukankę najlepszą dla siebie
Usuwają nieprzyjemny zapach
Płyny te odświeżają i hamują rozwój bakterii w jamie ustnej. Zawierają substancje bakteriobójcze oraz cynk i sodę, które eliminują związki siarki odpowiedzialne za brzydki zapach powstający podczas rozkładania się jedzenia.
Regenerują dziąsła
Dzięki wyższemu stężeniu odkażających związków płukanki te mają silne działanie bakteriobójcze. Znajdujące się w nich zioła łagodzą też podrażnienia.
Chronią nadwrażliwe zęby
Mają w składzie substancje, które uśmierzają ból i przynoszą szybką ulgę. Zamykają również odsłonięte kanaliki i szyjki zębowe. Tworzą na nich warstwę chroniącą przed działaniem bodźców zewnętrznych. Dzięki temu drażniące czynniki nie docierają do nerwów.
Płyny mogą też zawierać wzmacniający zęby potas i spore stężenie fluoru, który odbudowuje osłabione szkliwo i uzupełnia powstające w nim ubytki.
Zmniejszają osad i kamień nazębny
Znajdujące się w płukankach składniki zapobiegają odkładaniu się płytki nazębnej. Zatrzymują fluor na powierzchni zębów, hamują przyleganie bakterii do szkliwa i tworzenie się kamienia nazębnego. Rozmiękczają już utworzony osad, więc warto je stosować przed myciem zębów. Ułatwia to usuwanie go podczas szczotkowania.
Płukanki z ziół
Kojąca z rumianku: garść kwiatów lub herbatkę rumiankową zalej wrzątkiem. Kiedy napar już naciągnie i nieco przestygnie, wypłucz dziąsła i zęby. Odkażająca z szałwii: 2–3 g liści zalej pół szklanki wrzącej wody. Parz je pod przykryciem około 15 minut. Płucz jamę ustną kilka razy dziennie.
Regenerująca z nagietka: nalewkę z apteki rozcieńcz w świeżo przegotowanej wodzie. Wypłucz nią dziąsła i zęby 2 razy dziennie.