Jak wyczyścić uszy? Błędy w tej dziedzinie są powszechne!

Jak czyścić uszy? Większość z nas niemalże z automatu sięga po jednorazowe patyczki, które wydają się najprostszym sposobem na utrzymanie higieny. Niestety, jest to błędne przekonanie, które może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dowiedz się, jak wyczyścić uszy z woskowiny, by przeprowadzić to skutecznie i przede wszystkim bezpiecznie.

Podczas czyszczenia uszu łatwo o błędy
Podczas czyszczenia uszu łatwo o błędy123RF/PICSEL

Jakie funkcje pełni woskowina?

Czyszczenie uszu wydaje się być jedną w podstawowych czynności higienicznych. Żółta lub brązowawa woskowina, która wydostała się na zewnątrz przewodu słuchowego, może wzbudzać dyskomfort i sprawiać wrażenie, że z mydłem i gąbką jesteśmy na bakier. Pod żadnym pozorem nie należy jej jednak demonizować!

Czym jest woskowina w uszach? To gęsta wydzielina, która powstaje w sposób naturalny przez działanie gruczołów łojowych. Charakteryzuje się kwaśnym odczynem, co nie pozostaje bez wpływu na jej właściwości. Jakie są zadania woskowiny?

  • Hamuje rozwój bakterii i grzybów w przewodzie słuchowym.
  • Oczyszcza go z zalegających komórek złuszczonego naskórka, cząsteczek brudu i pyłu, uniemożliwiając im dodarcie do błony bębenkowej i ucha wewnętrznego.
  • Nawilża narząd słuchu, zapobiegając dokuczliwemu swędzeniu.

Kiedy woskowina jest problemem?

Przyjmuje się, że za sprawą woskowiny uszy oczyszczają się same, więc nasza ingerencja nie powinna być ani zbyt częsta, ani zbyt inwazyjna. Przyczyny jej nadmiaru bywają różne. Zdarza się, że jest to uwarunkowane genetycznie, ale codzienne nawyki również nie pozostają bez winy.

Częste korzystanie z zatyczek do uszu lub słuchawek i nieumiejętne używanie patyczków higienicznych mogą prowadzić do magazynowania woskowiny. Uczucie zatkanego ucha oraz szum są jednoznacznymi sygnałami, że coś jest nie tak. Warto wiedzieć, że nadprodukcja woskowiny może wiązać się także z podeszłym wiekiem i chorobami skórnymi.

Jak wyczyścić uszy z woskowiny: Domowe sposoby zamiast patyczka

Zastanawiasz się, dlaczego czyszczenie uszu patyczkiem higienicznym jest niebezpieczne? Przede wszystkim to właśnie ono może powodować tworzenie się korków woskowinowych. Zbyt częsta i zbyt głęboka aplikacja prowadzi do nadmiernej produkcji woskowiny i zatykania kanału usznego.

Na dłuższą metę może to skutkować pogorszeniem słuchu, zapaleniem ucha i koniecznością interwencji laryngologa. Nieumiejętne posługiwanie się patyczkiem stwarza również ryzyko uszkodzenia błony bębenkowej. Patyczki polecane są do czyszczenia wyłącznie małżowiny usznej.

Jak czyścić uszy, by sobie nie zaszkodzić?

Patyczki higieniczne nadają się do czyszczenia wyłącznie zewnętrznej części ucha
Patyczki higieniczne nadają się do czyszczenia wyłącznie zewnętrznej części ucha123RF/PICSEL

Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. Zaleca się raz na czas przemywać uszy niewielką ilością ciepłej (ale nie gorącej!) wody. Dodatek mydła nie jest konieczny.

  • Jeśli masz poczucie, że ucho jest zatkane, skorzystaj z babcinej metody z parafiną w roli głównej. Delikatnie ją podgrzej (mniej więcej do temperatury ciała, czyli 36°C), połóż się na boku, by ułatwić jej wprowadzenie i wlej odrobinę do ucha. Po kilku minutach podnieś się - zauważysz, że parafina wraz z rozpuszczoną woskowiną wypłyną. Usuń resztkę preparatu wodą.
  • Możesz użyć także oliwy z oliwek. Nie musisz jej podgrzewać. Wystarczy, że będzie miała temperaturę pokojową. Wprowadź dwie lub trzy krople przy pomocy zakraplacza. Przez chwilę masuj skórę z przodu ucha, by produkt dotarł do problematycznego miejsca. W ten sposób rozpuścisz i pozbędziesz się zalegającej woskowiny. 

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas