Jak wykorzystać drożdże w pielęgnacji skóry i włosów?

Co łączy chleb, kefir, pizzę, wino i piwo? Obecność drożdży! Choć w domu najczęściej wykorzystuje się je w wypiekach, mają o wiele więcej zastosowań w różnych gałęziach przemysłu. Te jednokomórkowe organizmy są źródłem wielu cennych dla zdrowia witamin i minerałów. Specyficzny gatunek drożdży jest często wykorzystywany przez wegan oraz wegetarian i stanowi ważny składnik ich diety. Drożdże można również wykorzystać w pielęgnacji skóry i włosów. Odżywiają je, wzmacniają oraz mogą zmniejszyć występowanie stanów zapalnych i chorób. Co trzeba wiedzieć o drożdżach? Jak je umiejętnie i bezpiecznie stosować? Kto musi z nich zrezygnować?

Drożdże
Drożdże ©123RF/PICSEL

Co trzeba wiedzieć o drożdżach?

Drożdże instant
©123RF/PICSEL

Drożdże są jednokomórkowymi grzybami, dla których pożywką są cukry proste. Są niezbędne do przeprowadzenia procesu fermentacji alkoholowej. Istnieje wiele gatunków, z czego najbardziej znane są drożdże szlachetne, które wykorzystywane są w przemyśle spożywczym. Ich odmiany mogą się między sobą różnić wykorzystaniem, a także obecnością witamin i minerałów. Występują drożdże kefirowe, piekarskie, piwne, winne i odżywcze.

Co można znaleźć w drożdżach?

Drożdże są bogate w witaminy, szczególnie z grupy B oraz A, D, E (zwaną „witaminą młodości”). A także pierwiastki, z których trzeba wymienić potas, fosfor, magnez i wapń, cynk, siarkę, selen oraz chrom. W drożdżach znajduje się również dobrze przyswajalne białko - istotny budulec mięśni i ważny składnik płynów ustrojowych organizmu. Wśród wielu produktów spożywczych trudno znaleźć inny, który dostarcza tylu substancji odżywczych. Zaletą drożdży jest ich powszechna dostępność, a także niska i przystępna cena.

Jakie działanie mają drożdże?

Drożdże odżywcze
©123RF/PICSEL

Prócz dostarczania wielu cennych składników odżywczych mają działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe. Można je zatem stosować w leczeniu wielu dolegliwości skórnych, takich jak np. trądzik. Poza tym zmniejszają wydzielanie sebum, a witaminy sprawiają, że skóra jest skutecznie odżywiona. Drożdże również wykazują działanie detoksykujące oraz oczyszczające. Kuracja z drożdży nawilża skórę i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wyprysków oraz stanów zapalnych.

Jak drożdże wpływają na włosy?

Drożdże mogą skutecznie zahamować nadmierne wypadanie włosów, poprzez wzmocnienie całej ich struktury, a szczególnie mieszków. Rewelacyjnie wpływają na ich sprężystość oraz blask, co zawdzięcza się obecności w drożdżach biotyny Korzyści ze stosowanej drożdżowej kuracji jest więcej: przede wszystkim pobudzają one przyrost nowych włosów, a także skutecznie hamują oraz zapobiegają powstawanie łupieżu.

Jak stosować drożdże?

Drożdże
©123RF/PICSEL

Najlepsze wyniki na skórę i włosy daje odżywcza maseczka, którą w łatwy sposób można wykonać samodzielnie. Panie, które borykają się z cerą tłustą mogą rozpuścić odrobinę drożdży piekarniczych w ciepłym mleku, a następnie nanieść na twarz i pozostawić na 20 minut (na koniec dokładnie spłukując wodą). Osoby mające cerę suchą powinny mleko zastąpić np. oliwą.

Aby przygotować odżywkę do włosów, należy postąpić tak samo: wymieszane z ciepłym mlekiem drożdże należy dokładnie nanieść na skórę głowy i włosy, zakryć folią, a następnie ręcznikiem i pozostawić całość na około godzinę. Po tym czasie wystarczy dokładnie umyć głowę.

Czy można pić drożdże?

Istnieje wiele przepisów na tzw. napoje drożdżowe. Niestety, ich stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Przede wszystkim, nieprawidłowe przygotowanie może doprowadzić do fermentacji w żołądku i wywołać np. stany zapalne, bóle, niestrawność czy wymioty oraz doprowadzić do niedoborów witamin i minerałów. Chcąc stosować drożdże wewnętrznie, lepiej sięgnąć po suplementy (np. tabletki), które je zawierają lub włączyć do diety bezpieczniejsze drożdże odżywcze.

Kto nie może sięgnąć po drożdżową kurację?

Niestety, nie każdy może skorzystać z kuracji drożdżowej. Powinni się jej wystrzegać przede wszystkim ci, którzy borykają się z infekcjami grzybicznymi, a także alergiami. Kuracja też nie powinna być zbyt długo: po dwóch miesiącach stosowania należy zrobić miesięczną przerwę.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas