Jak wyleczyć opryszczkę?
Zaczyna się łagodnym swędzeniem, szybko przechodzi jednak w coraz bardziej dokuczliwe pieczenie, aż wreszcie objawia się mało estetycznymi pęcherzykami. Opryszczka wargowa jest chorobą wirusową, która potrafi dać się we znaki. Na szczęście istnieje wiele metod radzenia sobie z tą dolegliwością, a większość z nich nie wymaga nawet wyjścia do apteki. Poznaj domowe sposoby na opryszczkę i dowiedz się, co zrobić, by uniknąć jej nawrotów.
Opryszczka na ustach - skąd się bierze?
Za występowanie opryszczki wargowej, nazywanej zwyczajowo "zimnem", odpowiedzialny jest wirus HSV1. Opryszczka uznawana jest więc za chorobę zakaźną o tendencji do nawracania. Oznacza to, że nawet po wyleczeniu objawów, wirus pozostaje w organizmie w stanie uśpienia. Ile trwa opryszczka? Zazwyczaj 7-10 dni, w niektórych przypadkach leczenie może zająć około 2 tygodni.
Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez kontakt z osobą zarażoną. Może być to wynik bezpośredniego dotyku, pocałunków, ale też używania tych samych sztućców, naczyń, ręczników.
Czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się opryszczki są także: dieta uboga w witaminy z grupy B, obniżona odporność, infekcje górnych dróg oddechowych (np. angina), stres, brak wystarczającej ilości snu, przemęczenie, niskie temperatury, miesiączka.
Rozpoznanie: Jak szybko pozbyć się opryszczki?
Opryszczka zwykle pojawia się w okolicy ust, rzadziej występuje na brodzie lub na nosie. Niezależnie od miejsca, opryszczka jest w stanie popsuć humor i pokrzyżować plany, zwłaszcza jeśli w najbliższych dniach czeka nas duża uroczystość lub inne wydarzenie, wymagające nienagannej prezencji. Jak wyleczyć opryszczkę w jeden dzień i czy jest to w ogóle możliwe?
Kluczowe okazuje się szybkie rozpoznanie objawów opryszczki. Najlepszym momentem rozpoczęcia kuracji jest pierwsza faza infekcji. Objawia się ona jedynie nieznacznym mrowieniem, które poprzedza pojawienie się charakterystycznych pęcherzyków. Wychwycenie tego momentu wymaga dużej uwagi. Na tym etapie możliwe jest skuteczne wstrzymanie rozwoju opryszczki wargowej, np. poprze preparaty w postaci maści lub tabletek, zawierających acyklowir.
Leczenie opryszczki na twarzy rozpocząć można w domu przy użyciu produktów, które znajdują się nie tylko w domowej apteczce, ale też w kuchni i łazience. Trzeba pamiętać, że niezależnie od wybranej metody, ważna jest regularność oraz zachowanie higieny, zwłaszcza mycia rąk przed i po kontakcie z twarzą. Zatem jak wyleczyć opryszczkę wargową?
Zioła na opryszczkę
Do zniwelowania objawów opryszczki poleca się melisę, rumianek, szałwię oraz miętę. Okłady z ziołowych naparów należy stosować w miarę możliwości co kilka godzin.
Miód dobry na „zimno”
Miód słynie z właściwości nawilżających, przeciwbakteryjnych oraz przeciwzapalnych, więc świetnie sprawdzi się także w leczeniu opryszczki i spierzchniętych ust. Doskonałe działanie łagodzące wykazuje miód manuka.
Cytryna, czosnek i cebula na opryszczkę
Witamina C zawarta w cytrynie oraz jej właściwości antyseptyczne także okazują się pomocne w walce z chorobą. Przykładanie owocowych plastrów do miejsca występowania pęcherzyków kilka razy dziennie pomoże złagodzić objawy. Czosnek i cebula - ten duet kapitalnie sprawdza się w kuchni, ale przeciwbakteryjne działanie tych składników również wspiera walkę z opryszczką. Mimo to kontakt zainfekowanego miejsca z rozkrojonymi cebulą i czosnkiem nie powinien trwać więcej niż kilka minut ze względu na ryzyko wysuszenia delikatnej skóry wokół ust.
Pasta do zębów i maść cynkowa wysusza opryszczkę
Jednym z tradycyjnych sposobów leczenia opryszczki jest smarowanie jej pastą do zębów z fluorem. Wysusza powstałe pęcherze i ranki, przyspieszając proces gojenia. W aptece bez trudu znaleźć można maść cynkową o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym, osuszającym i ochronnym.