Jak zachować świeżość kosmetyków na dłużej?

Przed każdym zakupem kosmetyków dokładnie sprawdzamy ich skład, konsystencję, zapach dopasowując do naszej skóry. Czy później pamiętamy jednak o tym, by odpowiednio je przechowywać tak, aby jak najdłużej zachowywały swoje właściwości pielęgnacyjne?

Półka w łazience nie jest najlepszym miejscem na kosmetyki
Półka w łazience nie jest najlepszym miejscem na kosmetyki© Panthermedia

Zimno, chłodno, ciemno

Większość kobiet przechowuje kosmetyki na półce w łazience. Nie jest to niestety najlepsze do tych celów miejsce. W pomieszczeniu tym panuje zbyt wysoka temperatura oraz zbyt duża wilgotność powietrza. Pod wpływem tych czynników kosmetyki znacznie szybciej się psują, a ich unikatowe właściwości ulegają niekorzystnym zmianom. Pod wpływem ciepła wiele witamin zawartych np. w kremie, po podgrzaniu traci większość swoich właściwości.

Dodatkowo musimy pamiętać, że są to produkty fotoczułe. Powinnyśmy zatem chronić je przed światłem zarówno słonecznym jaki i sztucznym. Nie kupujmy także produktów z wystawy sklepowej czy półek podświetlanych halogenem. Mogły tam stać dłuższy czas i być narażone na intensywne działanie lampki lub słońca.

- Aby kosmetyki służyły nam jak najdłużej, powinno się je przechowywać w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu. Zimno zapobiega rozwojowi drobnoustrojów i przedłuża trwałość kosmetyków - mówi Róża Nowakowska kosmetolog z Nantes.pl. Idealnie do tego nadaje się sypialnia lub pokój. Ewentualnie możemy schować kosmetyki do kuferka i postawić w szafce.

Szczelne zamknięcie

Dla trwałości kosmetyków niezwykle ważne jest szczelne zamykanie ich opakowań. Pod wpływem powietrza kosmetyki szybciej się psują.

- Na dłużnej zachowamy świeżość kremu nakładając go czystymi rękoma. Jeżeli to możliwe, używajmy specjalnego aplikatora. W innym przypadku kosmetyk traci swoje właściwości - mówi Iza Wiciak, kosmetyczka z Warszawy.

Dobrym rozwiązaniem jest także zakup preparatów w tubkach, opakowaniu z pompką czy w atomizerze. Nie musimy wtedy ich dotykać, co minimalizuje ryzyko dostania się do kosmetyku drobnoustrojów, które mogą przyśpieszyć starzenie się lub zniszczyć właściwości produktów. Nie kupujmy również dużych opakowań z krótkim terminem przydatności. Z reguły wynosi on 12 miesięcy od chwili otwarcia. Jednak, gdy poczujemy nieprzyjemny, inny niż na początku zapach lub zobaczymy podejrzanie wyglądający nalot należy zaprzestać używania kosmetyku, nawet jeśli nie upłynął jeszcze termin podany na etykiecie.

Pamiętajmy również, że kremy tzw. "naturalne" lub "organiczne" bez zawartości konserwantów można przechowywać jedynie około 2 do 4 miesięcy. Po tym czasie nie nadają się niestety już do użytku. Należy uważać także na wyprzedaże i przeceny. Bardzo często sprzedawcy chcą promocjami pozbyć się produktów z bardzo krótkim terminem ważności.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas