Kilka niezbędnych faktów na temat sauny

Moda na saunę przyszła do naszego kraju ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, Japonii oraz Finlandii, gdzie zyskała ogromną popularność wśród ludzi. Ciepło w saunie często dochodzi do około 60-90 stopni Celsjusza, powodując, że organizm ludzki nadmiernie się poci. Oczywiście dostępnych jest kilka rodzajów saun, w których panuje wysoka temperatura i nisko lub wysoka wilgotność powietrza. Sauna, w której mamy do czynienia z dużą wilgotnością nazywamy sauną parową, zaś sauna, w której panuje zdecydowanie niska wilgotność to sauna sucha. Niezależnie od rodzaju sauny, powinniśmy zwracać uwagę na czas jaki spędzamy w pomieszczeniu, ponieważ zbyt długie przebywanie w tak wysokiej temperaturze powoduje odwodnienie organizmu, które może prowadzić do zasłabnięcia. Nie bez przyczyny przed każdym wejściem do sauny wisi informacja, aby korzystać z sauny w dwie lub więcej osób.

sauna
sauna© Photogenica
sauna korzystanie
© Photogenica

Wiadomo, że sauny mają swoich zwolenników i przeciwników. Są osoby, które nie wyobrażają sobie zrezygnować z przyjemności jaką daje im przyjemne ciepło, ale są i takie, które nigdy nie skorzystają z drogocennych właściwości sauny. Czy osoby, które nie są pewne swojej decyzji odnoście korzystania z sauny powinny mieć obawy? Sprawdźmy, co do zaoferowania ma sauna.

Sauna pomaga pozbyć się szkodliwych toksyn z organizmu

Zanieczyszczenia przeniknęły cały nasz świat i nasze środowisko, a ludzie wyjeżdżają w poszukiwaniu zdrowego oddechu, poza granice wielkich metropolii. Większość toksyn jest rozpuszczalna w tłuszczach, co oznacza, że pozostaje ona w organizmie, gdzie ma świetny dostęp do naszych narządów wewnętrznych. Pocenie się powoduje, że pozbywamy się szkodliwych substancji jakiem jest arsen, kadm, ołów, miedź, nikiel, rtęć, mangan, sód, amoniak i chlorek. Jednak jeśli zależy nam, aby w skuteczny sposób pozbyć się szkodliwych substancji to powinniśmy włączyć do naszej aktywności fizycznej ćwiczenia typu cardio.

Sauna a używki

sauna korzyści
© Photogenica

Chociaż korzystanie z sauny ma swoje zalety, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Po pierwsze absolutnie nie wolno wchodzić do sauny po spożyciu alkoholu, ponieważ zwiększa on ciśnienie krwi, a upał w pomieszczeniu może spowodować zaburzenie rytmu serca i nagłą śmierć. Zakaz ten dotyczy również osób będących pod wpływem narkotyków lub dopalaczy. Więc jeśli zdecydujesz się na jakiekolwiek używki, to dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa daruj sobie wizytę w saunie.

Korzystanie z sauny poprawia nasze samopoczucie

Większość osób korzysta z sauny również dlatego, że po prostu sprawia im to przyjemność. Każdy z nas lubi od czasu do czasu zaznać przyjemnego ciepła, które na dodatek jest pożyteczne. Naukowcy dowiedli, że regularne wizyty w saunie poprawiają humor, zmniejszają napięcie mięśni oraz niwelują stres i zmęczenie.

Sauna pomaga na kondycję

sauna kondycja
© Photogenica

Sportowcy oraz osoby lubiące ekstremalne sporty powinni zaglądać do sauny, aby zwiększyć swoją wydajność. Sauna dzięki swoim właściwościom, pomaga oczyścić organizm z toksyn oraz rozluźnić mięśnie, które często pracują na najwyższych obrotach. Warto również zadbać o olejki aromatyczne, które są ekstra dodatkiem w trakcie gorących kąpieli. Odpowiedni olejek pomoże się nam zrelaksować i odprężyć, dzięki czemu nasz organizm będzie gotowy na większy wysiłek.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas