Kosmetyki pachnące zimowym lasem

Drzewa iglaste skrywają mnóstwo dodających urody składników.

Zapach iglaków koi nerwy
Zapach iglaków koi nerwy123RF/PICSEL

Spacer między zielonymi iglakami to cudowne antidotum na zimową chandrę i osłabienie, sposób na zdrowe dotlenienie organizmu, a także zastrzyk energii. Ale to nie wszystkie korzyści z takiej przechadzki! Przyniesione z lasu szyszki i pachnące igiełki choinek można bez trudu zamienić w dobroczynne kosmetyki. Nie dość, że roztoczą w całym domu kojącą woń, to sprawią, że twoja skóra stanie się gładsza i jędrniejsza, paznokcie mocniejsze, a włosy jedwabiste i błyszczące! Wszystko dzięki temu, że drzewa iglaste skrywają mnóstwo dodających urody składników

Zrobione z nich olejki, maseczki, pilingi, sole i płyny do kąpieli to prawdziwe eliksiry piękności. Znajdziesz je w drogerii lub przygotujesz samodzielnie. Zatem... do zobaczenia w pięknym lesie! Tym naturalnym i tym stworzonym za pomocą leśnych eliksirów w domowej łazience.

Sosna wzmacnia, regeneruje, i chroni przed uszkodzeniem

Pachnie najpiękniej ze wszystkich iglaków, bo ma najwięcej żywicy. Właśnie zimą w sosnowych igiełkach jest masa witamin C i A, związków siarki i przeciwutleniaczy.

Regenerująca kąpiel z igliwiem

50 dag igieł sosny opłucz (na sitku) i zalej 2 litrami wody. Podgrzewaj pod przykryciem 10 min, przecedź i wlej płyn do wanny z wodą. Dodaj 1/ 2 szkl. soli morskiej i 1/3 szkl. oliwy. Zanurz się w kąpieli na 15 min. Nie spłukuj skóry, tylko ją osusz.

Płukanka wzmacniająca

10 sosnowych szyszek oczyść, zalej 1 l wody. Gotuj 20 min, odcedź, przestudź. Naparem spłucz umyte włosy. Możesz też wykorzystać go do kąpieli zniszczonych dłoni.

Jałowiec poprawia krążenie krwi, oczyszcza i zwalcza cellulit

Najcenniejsze właściwości kosmetyczne mają olejki znajdujące się w owocach jałowca (szyszkojagodach). Pobudzają mikrokrążenie, dzięki czemu komórki skóry są lepiej odżywione i dotlenione! Ułatwiają też usuwanie toksyn z organizmu, a tym samym zwalczają trądzik i pomarańczową skórkę, skutecznie likwidują obrzęki!

Piling antycellulitowy

1/2 szkl. suszonych owoców jałowca zalej 1 szkl. wody. Gotuj na wolnym ogniu 20 min. Wszystko zmiksuj, przetrzyj przez sitko. 4 łyżki papki połącz z 3 łyżkami soli morskiej i 2 łyżkami płatków owsianych. Masuj skórę 5 min, spłucz ciepłą wodą.

Świerk i jodła odmładzają, wygładzają, odżywiają

Kosmetolodzy coraz częściej porównują działanie wyciągów jodłowych do... botoksu! Świerk zaś cenią za kwasy tłuszczowe, które dostarczają skórze wiele odżywczych składników.

Tonik przeciwzmarszczkowy

10 szyszek jodły zalej 1 litrem wrzątku i odstaw na noc. Następnego dnia przecedź. Codziennie wieczorem przemywaj płynem oczyszczoną twarz.

Maseczka odżywczo-ujędrniająca

Dwie garście igieł świerku umyj ciepłą wodą i wysusz na ręczniku. Rozłóż cienką warstwą na blasze, wstaw na noc do piekarnika ustawionego na 50°C. Wysuszone igły zmiel w blenderze, przesyp do słoika. Pół łyżeczki proszku wsyp do piany z ubitego białka. Maskę połóż na twarz na 20 min, spłucz wodą. Powtarzaj co tydzień.

Cedr i modrzew nawilżają skórę, łagodzą podrażnienia

Choć cedr to iglak rosnący daleko od naszego kraju, a modrzew jako jedyny gubi na zimę igiełki, trudno nie wspomnieć o tych drzewkach. Oba bowiem od wieków cenione są za swoje upiększające skórę i włosy właściwości. Do przygotowania domowych kosmetyków wykorzystaj naturalny olejek cedrowy i modrzewiowy, które kupisz w sklepie zielarskim.

Balsam na wysuszoną i spierzchniętą skórę

2 łyżki oleju rzepakowego albo lnianego wymieszaj z 5 kroplami oleju modrzewiowego i 5 kroplami olejku cedrowego. Dodaj żółtko, utrzyj na gęstą papkę. Nałóż ją na twarz (lub część ciała, na której skóra jest zbyt sucha). Zmyj ciepłą wodą po 15 min.

Odżywka dla paznokci

Łyżkę słodkiej śmietany 30 proc. wymieszaj z 5 kroplami olejku cedrowego. Wcieraj co wieczór.

Fakty i mity dotyczące jedzeniaINTERIA.PL
Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas