Kremy z filtrem UV - co warto o nich wiedzieć?

Pozwalają nam bezpiecznie korzystać ze słońca i cieszyć się latem. O to, jakich zasad powinniśmy się trzymać, stosując preparaty przeciwsłoneczne, zapytaliśmy dermatolog Annę Wasilewską-Byrę.

W lecie kremy z filtrem to podstawa i gwarancja uanego wypoczynku
W lecie kremy z filtrem to podstawa i gwarancja uanego wypoczynku123RF/PICSEL

Kremy z filtrem powinniśmy dobierać do naszego fototypu skóry. Im niższy jest nasz fototyp, tym wyższy wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UV powinny zawierać wybrane przez nas preparaty.

- Zaleca się, aby filtry słoneczne stosowane u dorosłych miały faktor co najmniej 15-30, zaś u dzieci minimum 30-50. Jeżeli planujemy spędzanie czasu w wodzie, warto kupić odpowiednio oznaczony filtr. Kosmetyk wodoodporny to taki, który zachowuje swoją aktywność przez 40 minut przebywania w wodzie, a kosmetyk extra wodoodporny zachowuje swoją aktywność przez 80 minut" - wyjaśnia w rozmowie z PAP Life dermatolog Anna Wasilewska-Byra z Centrum Medycznego Polmed.

Należy pamiętać, że aby krem z filtrem osiągnął poszczególny wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej, powinniśmy zastosować go na 30 minut przed wyjściem z domu.

- Odpowiednia dawka kremu dla osoby dorosłej to około 35 ml. Dla łatwiejszego zobrazowania tego, jaka ilość kremu powinna być zastosowana na daną powierzchnię ciała, możemy użyć "reguły łyżeczki do herbaty": po pół łyżeczki na głowę, szyję, prawą kończynę górną, lewą kończynę górną; po jednej łyżeczce na plecy, brzuch i klatkę piersiową, prawą kończynę dolną, lewą kończynę dolną. Ponadto, warto pamiętać o posmarowaniu uszu i ust, ponieważ są to okolice często przez nas pomijane" - radzi dermatolog.

Kremy z filtrem przeciwsłonecznym tracą część swojego działania ochronnego po około dwóch godzinach, spoceniu się i kąpieli. Dlatego nie należy zapominać o ponownym ich użyciu, by utrzymać potrzebną ochronę przeciwsłoneczną.

-Trzeba zaznaczyć, że kosmetyki z filtrami powinny być stosowane również w pochmurne dni, ponieważ 80 proc. promieniowania UV dociera do naszej skóry nawet podczas deszczowej pogody. Wśród społeczeństwa niestety nadal też pokutuje przekonanie, że kremy z filtrem potrzebne są nam tylko w pierwszych dniach wakacji, a po osiągnięciu wymarzonej opalenizny chroni nas ona wystarczająco przed oparzeniem. Nic bardziej mylnego! Ciemna opalenizna na uprzednio bladej cerze jest równa jedynie faktorowi 4" - podkreśla Wasilewska-Byra.

Możemy zminimalizować ryzyko poparzeń i uszkodzenia skóry, unikając przebywania na słońcu w godzinach największego natężenia UVB czyli pomiędzy 10.00 a 15.00. Za bezpieczny czas przebywania na słońcu, bez używania odpowiednich preparatów, możemy przyjąć w przybliżeniu 20 minut. Po zastosowaniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym czas ten odpowiednio się wydłuży.

- Przykładowo, jeżeli bez użycia kremu z filtrem uleglibyśmy poparzeniu po 10 minutach, to używając preparatu z faktorem 15, teoretycznie możemy przebywać na słońcu do 150 minut. Należy jednak pamiętać, że każdy filtr przeciwsłoneczny, by zachować swoje właściwości, powinien być ponownie aplikowany po 120 minutach" - tłumaczy ekspertka.

Annę Wasilewska-Byra zaangażowana jest w program społeczno-edukacyjny "Opalamsiębezpiecznie" . W ramach tej akcji każdy może zgłosić się na bezpłatne, dermatoskopowe badanie znamion oraz dowiedzieć się, jak prawidłowo i bezpiecznie korzystać ze słońca. Badania przeprowadzane będą w nadmorskich kurortach. Finał projektu zaplanowano w Łodzi. (PAP Life)

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas