Lekarka o hybrydach na paznokciach. Czy naprawdę są tak szkodliwe?

Hybrydy szkodzą paznokciom? W ostatnim czasie wiele się o tym mówi, a badania nie są jednoznaczne. Na ten temat wypowiedziała się również lekarka prowadząca konto na Instagramie. Dr Magdalena Cubała-Kucharska uważa, że czasami warto zrobić sobie przerwę od manicure. Inne zdanie mają natomiast stylistki.

Według lekarki lampy UV mogą zwiększać ryzyko wystąpienia czerniaka
Według lekarki lampy UV mogą zwiększać ryzyko wystąpienia czerniaka123RF/PICSEL

Lekarka o możliwej szkodliwości hybryd

Ostatnio coraz więcej mówi się o bezpieczeństwie związanym z wykonywaniem manicure hybrydowego czy żelowego. W mediach pojawia się sporo głosów mówiących o tym, że hybryda, a dokładnie promieniowanie lampy UV, ma szkodliwy wpływ na paznokcie.

Co więcej, ma również podwyższać ryzyko wystąpienia raka. Teraz głos w tej kwestii postanowiła zabrać także dr Magdalena Cubała-Kucharska, lekarka, która prowadzi konto na Instagramie. Wypowiada się na nim na różne tematy dotyczące medycyny.

Cubała stwierdza, że faktycznie można zaobserwować w ostatnim czasie rosnącą ilość przypadków czerniaka podpaznokciowego. Rozumie jednak, że manicure jest ważnym elementem dla wielu kobiet i nie przekonuje internautek, żeby całkiem z niego zrezygnować.

Kobieta radzi, aby co jakiś czas zrobić sobie przerwę od manicure hybrydowego i obserwować, czy pod paznokciami nie robią się czarne plamki. Jeśli już natomiast zauważymy niepokojącą nas zmianę, powinnyśmy jak najszybciej udać się do lekarza dermatologa.

Stylistki bronią swojej pracy

Z drugiej jednak strony w komentarzach zarówno pod jej filmem, jak i w większości przypadków, kiedy w mediach społecznościowych omawia się temat bezpieczeństwa hybrydy, pojawiają się głosy stylistek paznokci.

Ekspertki przekonują, że po pierwsze w większości salonów kosmetycznych, a już na pewno tych renomowanych, nie używa się lamp UV, tylko ledowe, które nie emitują promieniowania.

Poza tym, przerwy od manicure nie są konieczne, gdyż stylizacje zmienia się maksymalnie po trzech tygodniach (lub czterech w przypadku manicure żelowego). Wtedy masa jest ściągana z paznokci i zarówno stylistka jak i sama klientka może przekonać się, że z jej płytką nie dzieje się nic złego.

Pojawiają się także komentarze, że lampy nie naświetlają skóry przez długi czas, a jedynie przez minutę, po której następuje przerwa oraz że ich działanie można porównać do lamp wykorzystywanych w stomatologii.

Lampy mają też same w sobie zawierać filtry chroniące przed promieniowaniem, natomiast niektóre internautki radzą, aby dodatkowo zabezpieczyć się, stosując krem SPF na dłonie przez zabiegiem manicure hybrydowego.

Jedna z komentujących zwróciła także uwagę na potencjalną szkodliwość wielu innych usług czy czynności, które kobiety wykonują.

Tak czytam, czytam te komentarze… jeśli hybryda to aż takie zagrożenie dla zdrowia i życia to co dopiero farbowanie/ rozjaśnianie włosów, kremy do depilacji, czy chociażby szorowanie łazienki Domestosem dwa razy w tygodniu… i wieeeele innych. Może by tak spojrzeć na to wszystko holistycznie, a nie popadać w paranoje i fiksować się w komentarzach
Patrycja Skica-Ryżka: Nazywanie emocji to pierwszy krok do ich regulacjiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas