Na czym polega depilacja światłem?
Materiał promocyjny
Zdecydowana większość kobiet wykonuje regularne zabiegi depilacji nóg. Jednak znane do tej pory metody usuwania zbędnego owłosienia nie były pozbawione wad. Wybierać można było pomiędzy większym lub mniejszym dyskomfortem — jak w przypadku depilowania woskiem lub tradycyjnym depilatorem pęsetowym, a koniecznością częstego powtarzania zabiegów — golenie i usuwanie włosków kremem do depilacji. Dziś z pomocą przychodzi nowoczesna technologia. W dodatku dostępna dla każdego bez konieczności odwiedzania salonu kosmetycznego.
Bez bólu i raz na długi czas — depilacja światłem w domu
W ciągu ostatnich kilku lat coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne metody usuwania włosków, takie jak depilacja laserowa i fotodepilacja — znana również jako depilacja IPL. Zaawansowane technologicznie urządzenia do depilacji w domu oferuje już kilku producentów, między innymi Philips. Dla wielu kobiet są to nadal nowe metody, dlatego przed zakupem depilatora laserowego lub IPL, warto dowiedzieć się, jak działają i dla kogo będą odpowiednie.
Depilacja laserowa a IPL
Depilacja laserowa to skuteczna i trwała metoda usuwania niechcianych włosków wykonywana w salonie. Polega na wykorzystaniu wiązki światła laserowego, która przenika skórę i dociera do mieszka włosowego. Tam światło jest pochłaniane przez barwnik - melaninę, która jest obecna w strukturze włoska. W wyniku nagrzania mieszka włosowego, ulega on zniszczeniu, co powoduje zahamowanie jego funkcji wzrostowej.
Podczas zabiegu depilacji laserowej odczuwa się pewien dyskomfort. W zależności od obszaru, który ma zostać poddany depilacji, zabieg może trwać od kilku minut do kilku godzin. W celu osiągnięcia trwałego efektu usuwania włosków, zwykle potrzebne jest kilka zabiegów w odstępach kilku tygodni. Efekty utrzymują się od 2 do 3 lat.
Zarówno zasada działania depilacji laserowej, jak i IPL— pochłanianie światła przez melaninę — sprawia, że najlepsze rezultaty osiągną jedynie osoby o jasnej karnacji i ciemnych włoskach. Im większy bowiem kontrast pomiędzy kolorem włosków a odcieniem skóry, tym zabieg będzie skuteczniejszy. Depilacja światłem nie jest więc odpowiednia dla osób o jasnej skórze i jasnych włoskach, oraz tych z ciemną i bardzo ciemną karnacją.
Podobnie jak w przypadku depilacji laserowej, światło emitowane przez urządzenie do depilacji IPL dociera do mieszka włosowego i jest tam absorbowane przez melaninę. Nagrzanie mieszka włosowego powoduje zniszczenie jego struktury i hamowanie wzrostu włosa. Zabieg depilacji IPL jest zwykle krótszy niż depilacja laserowa, a także mniej bolesny i bardziej komfortowy. Jednakże, w celu osiągnięcia trwałego efektu usuwania włosków, zwykle wymagane jest kilka zabiegów w odstępach kilku tygodni. Przy zachowaniu regularności zabiegów najnowszy depilator IPL Philips Lumea 9900 pozwala utrzymać efekt gładkiej skóry nawet do roku.
IPL wykorzystywany jest również w depilatorach do użytku domowego, takich jak Philips Lumea, więc zabiegi można wykonywać w zaciszu własnego domu, w dowolnym momencie - czyli tak jak jest nam najwygodniej.
Czy depilacja IPL boli?
W przypadku depilacji IPL możemy mówić jedynie o pewnym stopniu dyskomfortu. Jak dużym? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ponieważ wiele zależy od indywidualnych cech każdej kobiety, takich jak karnacja skóry, barwa włosków, liczba znamion na skórze oraz indywidualny próg bólu. Wpływ na to ma również klasa urządzenia, jakie zakupiłyśmy. Tańsze depilatory mają mniej możliwości regulacji i przystosowania sprzętu do naszych preferencji, podczas gdy droższe urządzenia umożliwiają dostosowanie mocy do indywidualnych wymagań. Można też wybrać urządzenie, które dzięki technologii SenseIQ dostosowuje się do indywidualnych potrzeb każdej z nas i samo dobierze siłę impulsów świetlnych do koloru włosków i karnacji dzięki czujnikowi. Takie funkcje posiada Philips Lumea z serii 9900. Depilator dodatkowo współpracuje z aplikacją SkinAI, która analizuje skórę i śledzi postępy depilacji.
Materiał promocyjny