Wykorzystaj czosnek w nawożeniu storczyka. Przygotuj się na burzę kwiatów
W domowej pielęgnacji storczyków można z powodzeniem wykorzystać naturalne składniki, dostępne w każdej kuchni. Jednym z nich jest czosnek, który nie tylko wzmacnia odporność rośliny, ale także działa jako nawóz i naturalny środek ochronny. Sprawdź, jak zrobić domową odżywkę z czosnku oraz jak lepiej go nie stosować w uprawie storczyków.

Spis treści:
Zalety nawozu z czosnku do storczyków
Storczyki są często postrzegane jako kapryśne i wymagające rośliny, jednak w rzeczywistości dobrze reagują na naturalne metody pielęgnacji. Warto to wykorzystać i wypróbować domowych nawozów, które są zdecydowanie tańsze od kupnych zmienników, a ich składniki można znaleźć w kuchni. Najlepszym tego przykładem jest czosnek, znany głównie ze swoich prozdrowotnych właściwości w diecie człowieka. Okazuje się jednak, że może być także sprzymierzeńcem w nawożeniu roślin.

Domowy nawóz z czosnku dostarcza roślinie szereg cennych składników mineralnych, takich jak potas, magnez, miedź, żelazo, chrom oraz selen. Ponadto zawarta w nim allicyna hamuje rozwój bakterii i grzybów, ograniczając ryzyko wystąpienia infekcji. Dodatkowo nawóz z czosnku pomaga walczyć ze szkodnikami, np. odstraszając mszyce. Pozytywnie wpływa także na kondycję liści i systemu korzeniowego, co przekłada się na obfite i długotrwałe kwitnienie.
Jak zrobić nawóz z czosnku do storczyków?
Do przygotowania domowej odżywki wystarczą:
- 3 ząbki czosnku
- 1 l ciepłej wody
Sposób przygotowania:
- Ząbki należy rozgnieść lub drobno posiekać, a następnie zalać wodą i odstawić w zacienione miejsce na ok. 24 godziny.
- Po tym czasie roztwór czosnku można przecedzić i używać jako nawóz.
Warto pamiętać, że nadaję się on do użytku jedynie przez dwa dni. Dlatego należy go przygotować z zamiarem jednorazowego zużycia w całości.
Nawóz z czosnku można stosować na dwa sposoby - poprzez podlanie rośliny od góry lub zanurzenie doniczki w roztworze na ok. 30 minut. Storczyki preferują pobieranie wody od dołu, dlatego ta forma jest szczególnie polecana. Zabieg najlepiej powtarzać raz w miesiącu - zbyt częste stosowanie może prowadzić do pogorszenia się stanu rośliny w wyniku zaburzenia mikroflory podłoża.

Odżywka do storczyka z czosnku i miodu
Do wspomnianych proporcji nawozu z czosnku można także dodać łyżkę miodu. Po upływie 4 godzin należy odcedzić mieszankę, przelać ją do większego naczynia i zalać 1 l ciepłej wody w celu rozcieńczenia roztworu. Tak przygotowany nawóz z czosnku i miodu jest gotowy do użycia. Zalecenia dotyczące stosowania są takie same jak w przypadku wcześniejszego przepisu.
Ząbek czosnku do storczyka. Czy to działa?
Samodzielne przygotowanie nawozów do roślin zazwyczaj wymaga czasu. Wiele osób próbuje to obejść i szuka dróg na skróty. Podobnie jest w przypadku wykorzystania czosnku w nawożeniu roślin. Samo włożenie całego ząbka czosnku do doniczki storczyka nie przyniesie realnych efektów. Aby roślina czerpała z nawozu to, co najlepsze, zawarte w nim składniki muszą znajdować się w formie dostępnej dla roślin, czyli w formie jonowej.
Aby tak się stało, ząbek czosnku musiałby się rozłożyć i przejść proces mineralizacji, tak jak wszystkie nawozy organiczne. To jest możliwe, ale wymaga bardzo dużo czasu i sprzyjających warunków. Dlatego, zamiast po prostu wrzucić go do doniczki, lepiej jest użyć przygotowanego wywaru z czosnku, który jest łatwiej przyswajalny przez rośliny.
Zobacz także: