Najczęstsze błędy podczas mycia twarzy, które niszczą skórę

Wszyscy myją twarz, aby utrzymać ją wolną od brudu, kurzu i innych cząstek. W rzeczywistości mycie twarzy jest najważniejszym krokiem w pielęgnacji skóry. Wiele osób uważa, że jest to najprostsza część ich urodowej rutyny. Niestety większość z nas nie robi tego poprawnie. Mycie twarzy w niewłaściwy sposób może przyczynić się do wielu chorób skóry, w tym podrażnienia, przetłuszczania lub przesuszenia, wyprysków, trądziku, powstawania zmarszczek i wielu więcej. Przez jedynie wprowadzenie prawidłowej techniki mycia twarzy do codziennej pielęgnacji skóry, można zapewnić sobie nieskazitelny wygląd skóry. Oto najważniejsze i typowe błędy, które popełniamy podczas mycia twarzy.

article cover
©123RF/PICSEL

1. Pomijanie mycia twarzy

©123RF/PICSEL

Nieoczyszczanie skóry może powodować gromadzenie się bakterii, które mogą prowadzić do wielu problemów skórnych. Wielu z nas myje twarz regularnie, nawet kilka razy w ciągu dnia. Ale mycie twarzy zbyt często może powodować podrażnienia, wspomagać produkcję sebum i przesuszać naskórek, a przez to przyspieszyć starzenie się skóry.

Mycie twarzy dwa razy dziennie jest wystarczającą praktyką. Po pierwsze, umyj twarz rano po obudzeniu, aby usunąć brud i bakterie, które nagromadziły się podczas snu. Po drugie należy dokładnie zmyć makijaż i umyć twarz przed pójściem do łóżka.

2. Płukanie twarzy gorącą wodą

Używanie ciepłej wody do płukania twarzy, zwłaszcza w okresie zimowym, może być bardzo relaksujące, ale może również wysuszać skórę. Także mycie twarzy wodą, która jest zbyt zimna, może być szkodliwe, ponieważ podrażnia skórę i zwęża naczynia włosowate.

Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie letniej wody lub takiej utrzymanej w temperaturze pokojowej. Pomoże to utrzymać zdrową skórę. Można również zdecydować się na stosowanie wody filtrowanej. Nigdy jednak nie myj twarzy wodą, która nie nadaje się do picia.

3. Niezmywanie makijażu przed myciem twarzy

©123RF/PICSEL

Prawdą jest, że preparaty do mycia twarzy pomagają usunąć makijaż i inne cząsteczki z powierzchni skóry. Jednak wskazane jest, aby usunąć makijaż przed umyciem twarzy. W ten sposób twój preparat do mycia skóry twarzy może pracować w głąb porów skóry, a dzięki temu dogłębnie ją oczyścić.

Usuwanie makijażu powinno być pierwszym krokiem oczyszczania twarzy. Możesz do tego użyć domowej roboty preparatu do demakijażu, olejku kokosowego, oliwy z oliwek, lub mleka. Wystarczy zanurzyć wacik w każdym z tych składników i lekko przetrzeć wszystkie pozostałości makijażu po całym dniu. Zwrócić szczególną uwagę na makijaż oczu.

Nigdy nie należy spać w makijażu. Może to spowodować znaczne uszkodzenia skóry .

4. Korzystanie z nieodpowiedniego preparatu do demakijażu

Wiele osób korzysta z preparatów do mycia twarzy. Niestety wielu z nas nie wybiera odpowiedniego środek do mycia i kończy się to wyrządzeniem większej ilości szkód niż pożytku dla naszej skóry. Ponieważ różne rodzaje skóry mają różne wymagania, zawsze decyduj się na środek, który pasuje do twojego typu skóry.

Dobry preparat oczyszczający to taki, która pozwala całkowicie usunąć brud, makijaż i inne cząsteczki z powierzchni skóry, ale nie zmyje zbyt dużej ilości sebum. Ponadto po użyciu środka czyszczącego, skóra powinna być nawilżona, a ty nie możesz mieć uczucia ściągnięcia i przesuszenia.

Nigdy nie używaj preparatu do mycia, który zawiera mydło, gdyż może to pozbyć skórę jej naturalnych substancji nawilżających i powodować podrażnienia. Zawsze kupuj w miarę łagodny preparat do mycia bez mydła, który jest delikatny dla skóry. Ci, którzy mają wrażliwą skórę, powinni zdecydować się na środek czyszczący z łagodzącymi składnikami, takimi jak zielona herbata, która łagodzi podrażnienia i wzmacnia wrażliwą skórę.

5. Nieodpowiednie spłukanie twarzy po myciu

©123RF/PICSEL

Preparaty do mycia twarzy są dobrym pomysłem, pod warunkiem, że są odpowiednio stosowane. Jednakże, jeśli nie spłuczesz skóry po myciu prawidłowo, może to mieć szkodliwy wpływ. Pozostałości po środku myjącym mogą zablokować pory i powodować przesuszenie skóry. Ponadto, środek do mycia, który pozostaje na skórze przyciągnie więcej brudu.

Zwróć uwagę, aby spłukać odpowiednio skórę zwłaszcza wzdłuż linii włosów, przy szyi i po bokach nosa. Unikaj pośpiechu. Spiesząc się podczas mycia twarzy, możesz nieodpowiednio spłukać twarz.

6. Nieprawidłowe złuszczanie

Złuszczanie jest ważnym krokiem dla zdrowia skóry. Pomaga pozbyć się martwych komórek skóry, wspiera odnowę komórek skóry, poprawia strukturę skóry, jej koloryt i sprawia, że skóra wygląda młodziej i zdrowiej. Jednak niewielu z nas złuszcza skórę w odpowiedni sposób.

Nadmiernie złuszczanie lub całkowite pomijanie tego kroku są jednymi z największych błędów. Trzeba złuszczać martwy naskórek raz w tygodniu lub dwa razy w tygodniu w przypadku cery tłustej, stosując delikatny peeling.

Peeling możesz przygotować w domu. Zmieszaj równe ilości cukru i miodu i dodać kilka kropli oliwy z oliwek. Delikatnie szoruj twarz takim preparatem wykonując okrężne ruchy. Nie trzyj skóry na surowo. Odczekaj 5 minut, po czym przemyj twarz letnią wodą.

Najlepiej złuszczać skórę wieczorek, ponieważ kiedy idziesz spać skóra intensywnie odnawia się i regeneruje, tworząc nowe komórki skóry.

7. Mycie twarzy brudnymi rękami

©123RF/PICSEL

Wiele osób zaczyna mycie twarzy bez wcześniejszego mycia rąk. Jeśli chcesz mieć zdrową i nieskazitelną skórę, koniecznie zmień ten nawyk. Kiedy myjesz twarz brudnymi rękami, brud z rąk przenosi się na twarz.

Upewnij się, że ręce są czyste przed umyciem twarzy. Jeśli nie, umyj je mydłem i dopiero oczyść twarz.

8. Pocieranie skóry ręcznikiem

Wielu z nas pociera twarzy ręcznikiem po umyciu zbyt intensywnie. Stałe tarcie i ścieranie może pozbawić skórę sebum, co prowadzi do podrażnienia i przesuszenia. Ponadto szarpanie i ciągnięcie skóry może prowadzić do powstawania zmarszczek.

Zamiast stosować ręcznik, użyj miękkiej ściereczki i delikatnie przykładając ją do twarzy osusz skórę. Używaj oddzielnego ręcznika do wycierania twarzy. Nie należy używać tego samego ręcznika do ciała i twarzy.

9. Nienawilżanie skóry po myciu

Wiele osób nie stosuje kremów do twarzy po jej umyciu. Preparat oczyszczający usuwa sebum z powierzchni skóry, przez co skóra szybko się przesusza, zatem jest bardzo ważne, aby stosować krem do twarzy za każdym razem po myciu, aby pomóc skórze zachować jej naturalną wilgoć.

Pamiętaj, aby wybrać odpowiedni krem do rodzaju twojej skóry. Osoby z tłustą skórą powinny stosować kremy na bazie wody bez, dodatków olejków. Kiedy stosujesz krem do twarzy, rób to delikatnie i unikaj zbyt mocnego naciskania i ciągnięcia skóry.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas