Ocet jabłkowy i jego zbawienny wpływ na skórę

Nie od dziś wiadomo, że ocet jabłkowy może się doskonale sprawdzić w kuchni, ale jego właściwości lecznicze, zwłaszcza te dotyczące problemów skórnych, są nieco mniej znane. Przeprowadzone badania wskazują, że właściwości oczyszczające i dezynfekujące tego naturalnego preparatu pomagają eliminować patogeny i wspierają leczenie egzemy, grzybicy paznokci, wszawicy oraz infekcji uszu. Ponadto ocet jabłkowy doskonale sprawdza się w roli środka dezynfekującego. Skutecznie redukuje i minimalizuje zmarszczki, odświeża oraz pozwala pozbyć się plam starczych. <b> Co znajdziemy w occie jabłkowym? </b> Ocet jabłkowy stanowi doskonałe źródło kwasu mlekowego, kwasu cytrynowego, enzymów i aminokwasów. Znajdziemy w nim też cenne minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

article cover
&copy;123RF/PICSEL

Ocet jabłkowy a leczenie trądziku

&copy;123RF/PICSEL

Masz cerę trądzikową i twoim największym problemem są wypryski? Sięgnij po ocet jabłkowy. Leczy niedoskonałości w taki sam sposób, jak drogie preparaty dostępne na rynku. Jednocześnie dzięki swoim przeciwbakteryjnym właściwościom zapewnia ochronę przed różnego rodzaju grzybami i wirusami, które stanowią jedno z głównych źródeł problemów z cerą. Warto pamiętać, że regularne stosowanie octu jabłkowego pomaga usunąć toksyny z powierzchni skóry, pozostawiając ją czystą i promienną.

Ocet jabłkowy a plamy starcze

Ocet jabłkowy stanowi bogate źródło kwasu alfa-hydroksylowego, dlatego można śmiało sięgać po niego codziennie, aby pozbyć się plam starczych. Kwas ten w naturalny sposób poprawia jakość skóry, usuwając tym samym martwe komórki naskórka. Wystarczy tylko namoczyć bawełniany wacik w niewielkiej ilości octu jabłkowego i umieścić go bezpośrednio na skórze objętej trądzikiem. Wacik trzeba potrzymać przez około 30 minut, a następnie oczyścić twarz zimną wodą. Czynność warto powtarzać dwa razy dziennie przez 45 dni, a efekty będą zadziwiające!

Ocet jabłkowy a zmarszczki

Ocet jabłkowy jest w stanie zmniejszyć cienkie linie oraz zmarszczki. Jak go zastosować? Nałóż za pomocą bawełnianego wacika rozcieńczony preparat na twarz i spłucz skórę letnią wodą. Stosuj tę metodę każdego dnia - aż do momentu, gdy zauważysz różnicę.

Ocet jabłkowy może zrównoważyć poziom pH skóry oraz usunąć nadmiar sebum, zapobiegając nadmiernemu przetłuszczaniu. Regularnie myj twarz rozcieńczonym octem jabłkowym, a już po kilku dniach zauważysz różnicę.

Jak możemy wykorzystać ocet jabłkowy przy leczeniu egzemy?

&copy;123RF/PICSEL

Ocet rozcieńczony w wodzie na skórę

Dzięki swoim właściwościom przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym ocet jabłkowy może skutecznie łagodzić wypryski, a jedyne, czego potrzebujesz, to:

- 2 łyżek octu jabłkowego

- kubeczka wody

- trzech bawełnianych wacików

Jedyne, co musisz zrobić, to namoczyć wacik w roztworze i przetrzeć nim twarz. Stosuj tą metodę do momentu, gdy wypryski całkowicie znikną. Jeśli masz wrażliwą skórę, wystarczy, że wymieszasz jedną łyżeczkę octu w szklance wody.

Ocet jabłkowy do picia

Oprócz wspomagania układu odpornościowego ocet jabłkowy ma wiele innych cennych właściwości, które mogą zapobiegać powtórnemu tworzeniu się wyprysków.

Do przygotowania odpowiedniej mikstury potrzebujesz:

- kubka wody

- 1 łyżeczki octu jabłkowego

Jak przygotować miksturę?

Łyżeczkę octu jabłkowego rozpuść w kubku wody i wypij. Picie tego roztworu 2-3 razy dziennie, pomoże zapobiegać powtórnemu pojawianiu się wyprysków.

Ocet jabłkowy do kąpieli

&copy;123RF/PICSEL

Kąpiel w roztworze z octu jabłkowego jest bardzo pomocna, jeśli chodzi o pielęgnację skóry, na której widoczne są stany zapalne.

Do kąpieli potrzebujesz:

- pół szklanki octu jabłkowego

- wanny napełnionej wodą

Napełnij wannę ciepłą wodą i dolej do niej pół szklanki octu jabłkowego. Mocz się w niej przez co najmniej 15 minut, a jeśli nie przeszkadza ci ostry zapach octu, możesz nawet dłużej. Jeśli jednak masz problem z mało przyjemnym aromatem, możesz śmiało dodać odrobinę oleju kokosowego, który delikatnie zneutralizuje ostry zapach.

Ocet jabłkowy i miód

Połączenie octu i miodu może zdziałać cuda, jeśli chodzi o leczenie niektórych schorzeń. Ten ostatni wykazuje właściwości antybakteryjne, łagodzi podrażnioną skórę i zmniejsza stany zapalne w organizmie, co czyni go naturalnym lekiem wspierającym walkę z egzemą, jak i wszelkie inne problemy natury dermatologicznej.

Wszystko, czego potrzebujesz, to:

- 1 łyżka miodu

- 2 łyżki octu jabłkowego

- 1 szklanka wody

Wystarczy tylko, że wymieszasz ocet jabłkowy i miód i dodasz go do szklanki wody. Picie tej mieszaniny trzy razy dziennie zagwarantuje ci pozbycie się problemów ze skórą w dość krótkim czasie.

Ocet jabłkowy i soda oczyszczona

Do przygotowania domowej mikstury z octu jabłkowego i sody oczyszczonej potrzebujesz:

- 2 łyżek octu jabłkowego

- ¼ łyżeczki sody oczyszczonej

- 1 kubka wody

- 1 łyżka miodu do smaku

Wszystkie składniki muszą być dokładnie wymieszane w kubku wody. Jeśli wolisz, żeby twoja domowa mikstura miała słodszy smak, dodaj 2 łyżki miodu i dokładnie wymieszaj. Pij napój codziennie - aż do całkowitego wyleczenia skóry.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas