Odżywia i ujędrnia skórę, a nie jest najdroższym zabiegiem. Możesz go wykonać sama w domu

Peeling ciała to zabieg, który powinniśmy na stałe wprowadzić do naszej rutyny pielęgnacyjnej. Systematyczne usuwanie martwego naskórka pozwala bowiem nie tylko cieszyć się gładką i promienną skórą. Regularne złuszczanie umożliwia również lepsze wchłanianie produktów pielęgnacyjnych, zwiększając ich efektywność. Jak często powinniśmy wykonywać peeling? Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania produktów złuszczających?

Na czym polega peeling całego ciała?
Na czym polega peeling całego ciała?123RF/PICSEL

Złuszczanie to podstawa

Peeling całego ciała powinniśmy wykonywać z taką samą regularnością jak peeling twarzy. To właśnie dzięki systematycznemu złuszczaniu skóra stanie się gładka i jędrna oraz będzie zachwycała swoim wyglądem. O stosowaniu peelingów często jednak zapominamy. Szczególnie podczas chłodnych jesienno zimowych miesięcy, kiedy ubieramy się grubiej i nie odsłaniamy ciała. Jednak to właśnie wtedy powinniśmy w sposób szczególny zadbać o kondycję naszej skóry, która pod wpływem niskich temperatur bardziej się przesusza oraz ma tendencję do nagromadzania zrogowaciałego naskórka. W efekcie wiosną, kiedy robi się coraz cieplej i chcemy założyć odsłaniające ramiona lub dekolt bluzki czy sukienki, nasza skóra jest poszarzała, pozbawiona blasku i mało elastyczna. Często wówczas staramy się uzyskać szybko widoczne rezultaty i zaczynamy stosować zbyt mocno złuszczające kosmetyki z nadmierną częstotliwością. Może to doprowadzić do powstania podrażnień i sprawić, że skóra będzie bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych.

Naturalne procesy zachodzące w skórze

Nasza skóra ma budowę warstwową i składa się z trzech zasadniczych warstw:

  • naskórka
  • skóry właściwej
  • tkanki podskórnej

Bezpośrednią granicę między naszym organizmem a środowiskiem zewnętrznym tworzy naskórek. Jest on regularnie odnawiającą się strukturą, której komórki (zwane keratynocytami) dojrzewając przechodzą przez kolejne warstwy - zaczynając od warstwy podstawnej, przez kolczystą, ziarnistą i kończąc na warstwie rogowej. W trakcie tego procesu komórki przesuwają się na powierzchnię naskórka, tracą w międzyczasie jądro komórkowe i obumierając. Proces ten to naturalne złuszczanie się naskórka i trwa on około 28 dni, jednak wraz z wiekiem może wydłużyć się nawet dwukrotnie. Zdarza się również, że czas trwania procesu złuszczania jest zaburzony poprzez niektóre choroby i problemy skórne, jak np. przez jej przesuszenie lub łuszczycę.

Peeling ciała poprawia wygląd skóry
Peeling ciała poprawia wygląd skóry123RF/PICSEL

Nagromadzenie się martwych komórek naskórka czy to przez niedostateczną pielęgnację, czy też zaburzenia związane ze stanem lub zdrowiem skóry sprawia, że staje się ona szorstka, traci naturalny blask, pojawiają się na niej przebarwienia, a nakładane na nią preparaty nie wnikają w jej głąb.

Dlaczego warto stosować peelingi

Peeling ciała to jeden z najprostszych i najtańszych, a jednocześnie najbardziej efektywnych zabiegów. Wykonany w zaciszu domowej łazienki, zarówno przy użyciu produktów drogeryjnych jak i tych przygotowanych samodzielnie, przynosi natychmiastowe efekty.

Korzyści z regularnie wykonywanego peelingu to przede wszystkim:

  • poprawa wyglądu skóry
  • zmniejszenie niedoskonałości
  • odblokowanie ujść gruczołów łojowych
  • pobudzenie mikrocyrkulacji krwi
  • poprawa kolorytu skóry
  • ograniczenie procesu wrastania włosków
  • zwiększenie efektywność stosowanych po peelingu produktów kosmetycznych
  • pobudzenie skóry do produkcji nowych komórek
Peeling doskonale wygładza skórę
Peeling doskonale wygładza skórę123RF/PICSEL

Wskazania do wykonywania peelingu

Regularnie wykonywane złuszczanie skóry powinno wejść na stałe do rutyny pielęgnacyjnej naszego ciała, podobnie jak nakładanie produktów nawilżających po kąpieli. Zaleca się, aby peeling wykonywać raz w tygodniu, a szczególnymi wskazaniami do jego wykonania są:

  1. Szorstka, sucha i pozbawiona blasku skóra - jest jednym z najczęstszych powodów, dla których zaleca się wykonanie peelingu. Jego użycie wygładzi ją, pozostawi wyraźnie gładszą i bardziej miękką, a dodatkowo ułatwi wnikanie w głębsze warstwy skóry zastosowanych po peelingu kosmetyków. 
  2. Przebarwienia skóry - systematycznie wykonywane złuszczanie przyczynia się do zmniejszenia przebarwień, rozjaśnia skórę i wyrównuje jej koloryt.
  3. Redukcja cellulitu - wykonywanie peelingu połączone jest z masażem ciała, który pobudza mikrokrążenie krwi oraz układ limfatyczny, a także wspomaga organizm w eliminacji toksyn i zatrzymaniu wody. Sprzyja to zmniejszeniu ilości tkanki tłuszczowej i redukcji cellulitu.
  4. Przygotowanie skóry do depilacji - peeling ciała dobrze jest wykonać kilka dni przed depilacją. Dzięki temu ujścia mieszków włosowych zostaną oczyszczone, a sama depilacja będzie dokładniejsza. Natomiast wykonanie złuszczania 2-3 dni po depilacji zapobiega wrastaniu włosków.
  5. Przygotowanie skóry do innych zabiegów - wykonanie peelingu zaleca się jako przygotowanie do innych zabiegów np. nawilżających czy antycellulitowych, dzięki czemu zwiększa się zdolność skóry do absorpcji składników aktywnych zawartych w nakładanych produktach.  
  6. Przygotowanie do opalania natryskowego - usunięcie zrogowaciałego naskórka przed wykonaniem zabiegu opalania natryskowego sprawi, że opalenizna będzie równomierna, a sam efekt końcowy utrzyma się zdecydowanie dłużej.

Przeciwwskazania do wykonywania peelingu

Chociaż peeling jest mało inwazyjnym zabiegiem, który bez problemu wykonamy samodzielnie to istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania kosmetyków złuszczających.

Przeciwwskazaniami do stosowania peelingów są:

  • aktywne infekcje skórne takie jak opryszczka, infekcje bakteryjne i grzybicze
  • stany zapalne skory
  • wysypka
  • podrażnienia
  • naruszenie ciągłości naskórka (skaleczenia, otarcia, rany)
  • choroby skóry takie jak m.in. łuszczyca czy egzema
  • stosowanie niektórych leków, które zwiększają wrażliwość skóry (np. retinoidy)

Złuszczania skóry nie powinniśmy również wykonywać bezpośrednio przed i po depilacji. Przeciwwskazaniem do stosowania peelingów, szczególnie tych gruboziarnistych, jest też posiadanie nadwrażliwej skóry, która reaguje podrażnieniem na różne substancje.

Zabieg parafinowy na dłonie - jak go zrobić w domu?Interia DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas