Olej babassu: Właściwości i zastosowania

Olej babassu pozyskiwany z nasion palmy atalia to jeden z najbardziej wartościowych produktów, jaki możemy zafundować naszej skórze i włosom. Niesamowicie odżywia i regeneruje wysuszoną skórę, a włosy wygładza, wzmacnia i nadaje im blask. Jest też pomocny w walce z rozstępami i znacznie opóźnia procesy starzenia się skóry. W dodatku jego stosowanie jest proste i przyjemne – nie pozostawia tłustych śladów ani nie obciąża włosów. Sprawdź, jakie cenne substancje zawiera olej babassu i w jaki sposób go używać.

Dlaczego olej babassu jest tak cenny?
Dlaczego olej babassu jest tak cenny? ©123RF/PICSEL

Czym jest olej babassu i co zawiera?

Olej babassu
©123RF/PICSEL

Olej babassu wytwarzany jest z nasion palmy atalia, która występuje w krajach Ameryki Południowej i Afryki. Jest on tłoczony na zimno, a następnie oczyszczany z zanieczyszczeń. Charakteryzuje się jasnym, niemal przezroczystym kolorem o lekko żółtym zabarwieniu oraz płynną konsystencją. W temperaturze pokojowej przyjmuje jednak postać stałą i przypomina masło. Jest też bezwonny i topi się w kontakcie z ludzką skórą. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę młodości oraz antyoksydanty. Z tego względu jest chętnie wykorzystywany przez przemysł kosmetyczny. Olejek babassu znajdziemy w kremach, balsamach, pomadkach, szamponach czy odżywkach do włosów. To również cenny składnik kremów przeciwzmarszczkowych i preparatów zwalczających cellulit oraz rozstępy. Olejek jest także dostępny w „czystej” postaci. 100 g kosztuje ok. 15 zł.

Właściwości olejku babassu

Właściwości olejku
©123RF/PICSEL

Olej babassu jest szczególnie polecany osobom o wysuszonej cerze. Silnie odżywia i nawilża skórę, a do tego tworzy naturalną barierę ochronną, zapobiegając przed nadmierną utratą wody. Stymuluje też produkcję nowych komórek, co sprzyja regeneracji i poprawia kondycję skóry. Znajdujące się w olejku antyoksydanty skutecznie opóźniają też procesy starzenia się. Usuwają z organizmu wolne rodniki, które odpowiadają za uszkodzenia komórek i włókien kolagenowych. Dzięki temu istniejące zmarszczki zostają spłycone, a kolejne nie powstają tak szybko. Olejek babassu zawiera również witaminę E, która nie bez przyczyny nazywana jest witaminą młodości. Poprawia ona ukrwienie skóry, nawilża ją i sprawia, że staje się miękka i gładka w dotyku. Regularne stosowanie olejku ujędrnia i uelastycznia skórę, pomaga zwalczyć cellulit i rozstępy. Wzmacnia ponadto odporność skóry na szkodliwe promieniowanie UV, a przy tym nie powoduje podrażnień ani alergii. Dlatego z dobroczynnych właściwości olejku mogą nawet korzystać osoby zmagające się z łuszczycą i atopowym zapaleniem skóry.

Jak stosować olej babassu?

Zastosowanie olejku
©123RF/PICSEL

Olej babassu można stosować bezpośrednio na skórę, włosy lub paznokcie. Aby nawilżyć cerę i zapobiec powstawaniu zmarszczek, odrobinę olejku wystarczy nanieść na twarz przynajmniej 2 razy w tygodniu i pozostawić na noc. Substancja idealnie zastąpi tradycyjny krem do twarzy. Olejkiem można również smarować całe ciało (a najlepiej użyć go do ujędrniającego masażu) lub dodać 2 łyżki płynu do kąpieli.

Babassu warto również nakładać na włosy i skórę głowy (pomaga zwalczyć łupież, wzmacnia i wygładza włosy). Olejek można nałożyć na całą długość włosów, a następnie założyć foliowy czepek i ręcznik na 2-3 godziny. Po tym czasie włosy wystarczy umyć szamponem jak zwykle.

Olejek babassu warto również wcierać w paznokcie. Dzięki temu będą mocniejsze i mniej podatne na złamania i rozdwajanie się. Z kolei wmasowanie olejku w stopy ułatwi pozbycie się zgrubień i odcisków oraz zmniejszy ryzyko grzybicy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas