Olej lniany wzmacnia serce, hamuje rozwój nowotworów
Uważany jest za najzdrowszy spośród wszystkich olejów. Ma jednak specyficzny smak i zapach, który nie wszystkim odpowiada. By nie stracił swoich właściwości, powinien być przechowywany w ciemnej butelce, szczelnie zamknięty, w lodówce.
Wzmacnia serce – zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, oba ważne dla twojego zdrowia. Wpływają one m.in. na podwyższenie stężenia dobrego cholesterolu, obniżenie ciśnienia krwi, więc chronią serce. hamuje rozwój nowotworów – niemiecka biochemiczka dr Johanna Budwig jako pierwsza prowadziła badania nad wpływem oleju lnianego na leczenie chorób nowotworowych.
Kuracja dr Budwig polega na spożywaniu 6-8 łyżek oleju lnianego codziennie. Dodaje się go do pasty z chudego twarogu, co ułatwia przyswajanie. Przygotujesz ją miksując chudy twaróg z 2 łyżkami jogurtu naturalnego, 2 łyżkami oleju lnianego i szczyptą soli. Pozostałe produkty wybieraj takie, jak w każdej zdrowej diecie: warzywa, zboża, białko – głównie ryby oraz owoce. Zamiast innych tłuszczów dodawaj do zimnych potraw surowy olej lniany.
Zapobiega trądzikowi – dzięki kwasowi alfalinolenowemu i wit. E i F działa przeciwzapalnie, bo hamuje rozwój chorobotwórczych bakterii. Polecany jest do cery tłustej, łojotokowej, z tendencją do trądziku. Olej ten reguluje pracę gruczołów łojowych i je udrażnia, a w efekcie zapobiega krostkom oraz zaskórnikom.
Kuracja dla włosów
Suche kosmyki z tendencją do łamania się wzmocni szampon lniany. Zawarty w nim olej i wyciąg z lnu łagodnie oczyszcza włosy i je nawilża. Przywraca im sprężystość i połysk. Raz w tygodniu możesz wetrzeć we włosy ciepły olej lniany. Spłucz go po 15 min. ciepłą wodą.
Olejowe oczyszczanie twarzy
Tłuszcz (sebum) dobrze rozpuszcza się w tłuszczu – tę zasadę wykorzystano w demakijażu twarzy z pomocą olejów naturalnych, zwanym OCM.
Do mycia używa się mieszanki oleju rycynowego (najbardziej zbliżony składem do sebum) i tzw. oleju bazowego w odpowiednich proporcjach. Skóra sucha: 10 proc. rycynowego i 90 proc. arganowego lub kokosowego; skóra tłusta i mieszana: 30 proc. rycynowego i 70 proc. jojoba, lnianego, z konopi, migdałowego.