Piękno od pszczół
Wzmocnienie organizmu, poprawa apetytu, zwiększenie sprawności fizycznej, polepszenie pamięci - to tylko kilka z wielu właściwości mleczka pszczelego.
Cudowna substancja
Mleczko pszczele produkowane jest przez młode pszczoły - robotnice, między 5 a 14 dniem ich życia. Mleczkiem są karmione wszystkie larwy w ulu i pszczele matki. Dlatego, jak wynika z badań, matki pszczele żyją od 4 do 6 lat, a robotnice tylko około miesiąca. Mleczko pozyskuje się z mateczników od połowy maja do końca lipca. Swoją konsystencją przypomina gęstą śmietanę. Jest koloru białego z perłowym odcieniem. Posiada specyficzny, lekko-kwaśny smak.
Świeże mleczko zawiera wiele cennych składników, takich jak białka, cukry, lipidy, kwasy organiczne, hormony, enzymy i biopierwiastki oraz witaminy. Mleczko pszczele jest produktem nietrwałym, wrażliwym na światło i wysokie temperatury. Szybko żółknie i wysycha, a jego aktywność biologiczna obniża się na skutek rozkładu wielu składników. Zamknięte w szczelnych pojemnikach, w temperaturze pokojowej zachowuje swoje właściwości przez kilka dni. Jednak przechowując je w lodówce w temp. 0 - 5 °C można korzystać z niego nawet przez rok. Aby wydłużyć czas przydatności, mleczko powinno się konserwować alkoholem, bądź miodem.
Pszczeli prezent dla kosmetyki
Mleczko pszczele stosowane jest w kosmetyce ze względu na właściwości antybakteryjne i spowalniające proces starzenia się skóry. Doskonale nawilża i wygładza skórę, przywracając jej naturalną świeżość.
- To rewelacyjna substancja przeciw starzeniu się skóry. Zwłaszcza w produktach naturalnych, jest ważnym składnikiem kremów, balsamów i płynów przeznaczonych do pielęgnacji cery dojrzałej - mówi Róża Nowakowska, kosmetolog z Nantes.pl. - Ponadto ma działanie tonizujące, reguluje wydzielanie sebum i poziom nawilżenia skóry - dodaje.
- Codzienne wzmacnianie i odżywianie obok oczyszczania, jest najważniejszym elementem pielęgnacji skóry z problemami - pisze trendsetterka ewelynka69 na jednym z kobiecych portali. Acnacidol pozyskiwany z mleczka pszczelego chroni skórę przed ponownym powstawaniem wyprysków i wspomaga odnowienie uszkodzonych komórek - kontynuuje ewelynka69, a podsumowując dodaje: - W efekcie odzyskujemy idealnie czystą, gładką, promienną cerę, bez wyprysków, zaskórników i zaczerwienień.
Inne dary z ula
Cudowne działanie na skórę wykazuje nie tylko mleczko. Właściwości upiększające innych preparatów pszczelich, takich jak miód, wosk, czy propolis znane są od wieków. Często znajdują się w składzie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy i rąk. Miód wygładza i rozjaśnia skórę oraz wpływa na nią odżywczo i regenerująco. Pobudza metabolizm skóry, poprawia jej ukrwienie. Zapobiega utracie wody z naskórka oraz powstawaniu wyprysków. Wosk pszczeli uelastycznia i zmiękcza skórę. Dzięki niemu kosmetyki łatwiej się rozsmarowują. Najczęściej stosowany jest do wyrobu balsamów, emulsji i mleczek. Propolis, czyli tzw. kit pszczeli, w ulu służy jako materiał budulcowy. Jego ekstrakt ma właściwości regenerujące i przeciwtrądzikowe. Zapobiega również nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry.