Polki na potęgę korzystają z tej usługi. Ekspertka ostrzega przed "zespołem zielonego paznokcia"

Żelowe czy hybrydowe stylizacje paznokci u stóp to latem to dla wielu kobiet "must have". Dzięki profesjonalnie wykonanej stylizacji można cieszyć się trwałym pedicure przez wiele tygodni. Ciągle jednak mało się mówi o konsekwencjach, które mogą wynikać z utwardzania lakierów lampą UV lub LED. Eksperci alarmują i przypominają czym może to grozić.

W  żelu na paznokciach mogą powstawać szczeliny, gdzie dochodzi często do namnażania się bakterii chorobotwórczych
W żelu na paznokciach mogą powstawać szczeliny, gdzie dochodzi często do namnażania się bakterii chorobotwórczych 123RF/PICSEL

Jakie mogą być skutki pedicure żelowego?

Wokół żelowych i hybrydowych stylizacji paznokci w ciągu ostatnich lat narosło sporo kontrowersji. Wiele osób uważa, że są bezpieczne, z drugiej strony słyszymy od ekspertów, że regularne ich wykonywanie może być niebezpieczne dla zdrowia. Ryzyko, o którym mowa związane jest z promieniowaniem UV bądź LED, które wykorzystuje się do utwardzania lakierów hybrydowych oraz żelu. Zdaniem naukowców może ono uszkadzać DNA i prowadzić do mutacji odpowiedzialnych za rozwój chorób skórnych, w tym nowotworów. Jak się okazuje, to nie wszystko.

Ekspertka ostrzega: może skończyć się usunięciem paznokcia

O tym, czym grozi wykonywanie trwałych stylizacji na paznokciach, ostrzega m.in. właścicielka brytyjskiej kliniki York Foot Clinic - Keira Moore. Ekspertka wyjawiła, jakie problemy miewają jej pacjentki. Kobiety zgłaszają się do gabinetu z zielonymi lub niebiesko-szarymi przebarwieniami na paznokciach u stóp, które powstały na skutek wykonywania żelowego pedicure.

Problem pojawia się najczęściej u tych pań, które zwlekają z kolejną wizytą u kosmetyczki, a na paznokciach mają widoczny odrost. Zdaniem ekspertki żel utwardzony na paznokciach po pewnym czasie może lekko odrywać się płytki, w wyniku czego powstają szczeliny, gdzie zbiera się wilgoć. W tym zakamarkach istnieją idealne warunki do rozwoju bakterii Pseudomonas - wywołującej tzw. zespół zielonego paznokcia.

Do zespołu zielonego paznokcia dochodzi w wyniku namnażania się bakterii Pseudomonas
Do zespołu zielonego paznokcia dochodzi w wyniku namnażania się bakterii Pseudomonas123RF/PICSEL

Kobiety, u których obserwuje się to schorzenie, pod żadnym pozorem nie powinny poddawać się ponownemu uzupełnieniu żelu na paznokciach. W przeciwnym razie problem może się pogłębić i doprowadzić do przykrych konsekwencji.

Zespół zielonego paznokcia - jak wyleczyć?

Infekcja musi być najpierw wyleczona prze podologa czy dermatologa. Jak się okazuje jedynym sposobem jest likwidacja infekcji bakteryjnej, co wiąże się w wielu przypadkach z koniecznością usunięcie paznokcia i czekania, aż odrośnie nowy.

Co więcej należy pamiętać, że lakiery hybrydowe czy żel utwardzany na płytce mogą wywoływać niebezpieczne reakcje alergiczne. Problem ten obserwuje się średnio u jednej na 30 kobiet.

„Zbliżenia”. Krzysztof Skiba: Humor i energię odziedziczyłem po mamieINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas