Paznokcie żelowe niebezpieczne dla zdrowia. Wydano oficjalne oświadczenie

Czy paznokcie żelowe i hybrydowe są bezpieczne dla zdrowia? Okazuje się, że nie do końca. Dermatolodzy alarmują, że składniki zawarte w takich lakierach mogą być przyczyną reakcji alergicznych, prowadzących do groźnych zmian skórnych.

Lakiery żelowe oraz akrylowe, które utwardza się w lampie UV, dla niektórych mogą być bardzo niebezpieczne
Lakiery żelowe oraz akrylowe, które utwardza się w lampie UV, dla niektórych mogą być bardzo niebezpieczne123RF/PICSEL

Lakiery żelowe i akrylowe szkodliwe dla zdrowia. Wydano oświadczenie

Lakiery żelowe, akrylowe czy hybrydowe od lat budzą wiele kontrowersji. Niedawno pod lupę wzięli je pracownicy brytyjskiego Biura ds. Bezpieczeństwa Produktów. Ekspertom udało się ustalić, że kobiety regularnie korzystające z trwałego manicure żelowego, coraz częściej cierpią z powodu reakcji alergicznych. O tym niebezpieczeństwie poinformowała BBC, gdzie wypowiedział się dr Deirdre Buckley z Brytyjskiego Stowarzyszenia Dermatologów. Powiedział on, że niektórzy pacjenci trafiający do jego gabinetu zgłaszają obluzowywanie lub odpadanie płytek paznokci, wysypki na skórze, a czasem zdarza się nawet, że miewają trudności z oddychaniem.  

Sprawa zrobiła się głośna na tyle, że wszczęto dochodzenie oraz wydano oświadczenie.

Wszystkie kosmetyki udostępniane w Wielkiej Brytanii muszą być zgodne z surowymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa. Obejmuje to listę składników, aby umożliwić konsumentom z alergiami zidentyfikowanie produktów, które mogą być dla nich nieodpowiednie.
wyjaśniono w oświadczeniu

Dlaczego żel i akryl na paznokciach jest niebezpieczny?

Związek, który w składzie mają niektóre lakiery żelowe, może wywołać reakcje alergiczne
Związek, który w składzie mają niektóre lakiery żelowe, może wywołać reakcje alergiczne123RF/PICSEL

Chociaż oficjalnie mówi się, że na ogół lakiery hybrydowe są bezpieczne i nie powinny być powodem reakcji alergicznych, to problemy mogą sprawiać chemikalia metakrylowe znajdujące się w produktach do wykonywania manicure żelowego czy akrylowego. Jak się okazuje, u niektórych osób wywołują one groźne reakcje alergiczne.

Widzimy to coraz częściej. Więcej osób kupuje zestawy do samodzielnego manicure w domu, rozwija alergię, a następnie udaje się do salonu, a alergia się pogarsza. W idealnej sytuacji ludzie przestaliby używać żelowego lakieru do paznokci i wróciliby do staromodnych lakierów do paznokci, które są znacznie mniej uczulające. Natomiast, jeśli ludzie są zdeterminowani, aby kontynuować używanie akrylowych produktów do paznokci, powinni robić to profesjonalnie.
powiedziała dr Buckley dla BBC

Szkodliwość lakierów żelowych i akrylowych ma również związek z lampami UV, które wykorzystuje się do ich utwardzania. W tym przypadku potrzebne jest urządzenie o mocy co najmniej 36 W lub odpowiedniej długości fali. Chemikalia używane do wiązania żelu czy akrylu prawidłowo nie wysychają, przez co wnikają w łożysko paznokcia, wywołując u niektórych osób podrażnienia w tej okolicy.

Eksperci podali też składnik, którego należy unikać (najlepiej czytać etykiety produktów), aby nie narazić się na alergie skórną po stosowaniu trwałych lakierów do paznokci. Chodzi o HEMA (metakrylan 2-hydroksyetylu) - związek mogący silnie uczulać.

Alergia na akrylany. Jakie są objawy?

Uczulenie na akrylany może objawiać się wysypką i pęcherzami na ciele
Uczulenie na akrylany może objawiać się wysypką i pęcherzami na ciele123RF/PICSEL

Jak wyjaśniła ekspertka, akrylany występują nie tylko w lakierach do paznokci. Osoby, które są na nie uczulone, nie będą mogły poddawać się również niektórym zabiegom medycznym, m.in. zakładaniu wypełnień dentystycznych, operacjom "wymiany" stawów i zażywać niektórych leków przeciwcukrzycowych.

Do najczęściej występujących objawów alergii na akrylany zalicza się:

  • bolesne pęcherze na skórze dłoni i stóp
  • wysypki i obrzęki na skórze twarzy, szyi i całym ciele

Tych oznak nie należy bagatelizować, a jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Należy też pamiętać, aby zabiegi manicure przy użyciu lakierów żelowych, hybrydowych czy akrylowych wykonywać w salonach, które posiadają odpowiednie atesty i spełniają normy bezpieczeństwa.

„Zdrowie na widelcu”: Gotowe produkty z kurczaka. Problem z tłuszczem i panierkąPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas