Prawdy i mity o bieganiu

Jogging zyskuje coraz większą popularność i coraz większe rzesze zwolenników. Zanim zaczniemy uprawiać tę formę aktywności powinniśmy zapoznać się z prawdami i mitami na temat biegania.

Regularny jogging poprawia przemianę materii
Regularny jogging poprawia przemianę materii© Panthermedia

O ile bieganie niesie ze sobą ogromne korzyści dla zdrowia, o tyle niestety nie jest odpowiednią formą aktywności fizycznej dla każdego. Zdarza się, że lekarze odradzają jogging osobom cierpiącym na otyłość, ponieważ, biorąc pod uwagę masę ciała i obciążenia podczas biegania, może dojść do uszkodzenia stawów skokowych, a nawet kości i później niestety długiej rekonwalescencji. Do innych częstych przeciwwskazań należą problemy z kręgosłupem, choroby stawów kolanowych, nadciśnienie, cukrzyca oraz problemy z sercem - takie jak arytmia, choroba niedokrwienna, czy niewydolność.

Bieganie jest wyjątkowym rodzajem aktywności fizycznej, ponieważ oprócz tego, że nie pociąga za sobą zbędnych wydatków, może być uprawiane przez ludzi w różnym wieku. Żeby zacząć uprawiać jogging nie trzeba być młodą, wysportowaną i wyjątkowo sprawną osobą. Pamiętajmy, że kondycja pojawi się z czasem. Jest ona efektem systematyczności i nawet osoba ćwicząca regularnie na siłowni lub uprawiająca fitness nie będzie w stanie od razu przebiegać długich dystansów. Jeśli nie jesteś pewna, czy możesz biegać, najlepiej poradź się swojego lekarza.

Powinno się biegać codziennie - Mit

Nie ma potrzeby biegać codziennie. Wystarczy wyznaczyć sobie cztery dni w tygodniu, ponieważ organizm musi mieć czas na regenerację po wysiłku i przywyknięcie do pracy mięśni. Pamiętaj, że systematyczność jest tutaj kluczową sprawą. Bieganie należy zacząć od powolnego truchtu przeplatanego marszem. Można sobie podzielić trzydziestominutowy trening na pięć minut biegu,

pięć marszu i tak na przemian przez cały czas. Forsowanie się od pierwszego dnia nie przyniesie oczekiwanych efektów. Doprowadzi tylko do tego, że szybko się zniechęcisz i przestaniesz ćwiczyć.

Jeśli po jakimś czasie poczujesz, że marszobieg przestał być dla ciebie wyzwaniem, przyspiesz tempa, zmień trasę na bardziej wymagającą lub wydłuż dystans. Z każdym tygodniem będziesz czuła przypływ nowych sił.

© Panthermedia

Regularny jogging poprawia przemianę materii, usprawnia pracę takich organów jak serce i płuca. Zalecany jest w profilaktyce osteoporozy, nadwagi, choroby zwyrodnieniowej stawów oraz zaburzeń układu krążenia. Oprócz tego pomoże ci zrzucić zbędne kilogramy, wysmuklić sylwetkę i przyczyni się do zmniejszenia widoczności cellulitu. Regularne bieganie wzmacnia odporność organizmu na różnego rodzaju infekcje, poprawia kondycję i stymuluje wytwarzanie hormonów szczęścia, czyli endorfin.

Nie zapominajmy również o tym, że bieganie wpływa także na sferę psychiczną. Pomaga w walce ze stresem, pozwala się zrelaksować i oczyścić umysł.

Rozgrzewka, jest ważniejsza od stretchingu - Mit

Rozciąganie jest bardzo ważne, nie tylko po bieganiu, ale po wszelkich ćwiczeniach fizycznych. Pamiętaj, że stretching nie tylko uelastyczni i rozciągnie mięśnie, ale także pozwoli im się zrelaksować i uchroni cię przed skurczami oraz naciągnięciem ścięgna Achillesa.

Regularne rozciąganie po każdym treningu zminimalizuje możliwość kontuzji. Pamiętaj o tym, że bezpośrednio po joggingu mięśnie w nogach są rozgrzane i naprężone i to właśnie wtedy powinnaś zadbać o ich rozruszanie. Nie lekceważ stretchingu ponieważ poprawia on ukrwienie kończyn i zwiększa zakres ich ruchu. Jego dodatkową zaletą jest zmniejszenie bólu mięśni, który często pojawia się u osób początkujących na drugi dzień po treningu.

Odpowiednie obuwie ma duże znaczenie - Prawda

Podczas biegania stawy skokowe pracują bardzo intensywnie i łatwo można je przeciążyć. Jeśli nie masz odpowiedniego obuwia, unikaj chodników, wybieraj ścieżki i drogi polne. Pamiętaj o tym, że na twardym podłożu ciężar ciała nadmiernie obciąża stawy, co może prowadzić do pojawienia się stanów bólowych.

Na rynku pojawiła się szeroka oferta butów opracowanych właśnie z myślą o biegaczach. Są one skonstruowane tak, aby amortyzować ciężar ciała i nie obciążać nadmiernie stawów. Zapewniają one również większą przyczepność i stabilność, przez co znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia kontuzji.

Wybór pory dnia jest sprawą bardzo indywidualną, jednak naukowcy dowiedli, że najlepsze efekty osiągniemy, biegając rano. To właśnie wtedy najłatwiej spalimy tkankę tłuszczową. Poranne bieganie zapewni ci również odpowiednie dotlenienie organizmu i lepsze samopoczucie przez resztę dnia.

Pamiętaj jednak, że po nocy mięśnie wymagają odpowiedniego rozgrzania, które pozwoli ci się uchronić przed kontuzjami. Wystarczy kilka minut stretchingu, aby skutecznie pobudzić je do działania.

Strój do biegania jest ważny - Prawda

Wybierając strój sportowy, powinnaś kierować się wyłącznie wygodą. Pamiętaj, że najlepsze są luźne, bawełniane ubrania, które nie krępują ruchów i zapewnią ci pełną swobodę. Kiedy idziesz biegać, moda nie ma znaczenia. Nie jest ważne jakiej marki jest twoja koszulka czy spodnie. Nie idziesz przecież na spotkanie towarzyskie, tylko chcesz ćwiczyć. Biegaj dla siebie - dla swojego samopoczucia i nie patrz w tym momencie na innych.

Jedyną rzeczą, w którą warto zainwestować pieniądze, są buty sportowe, które lepiej jest kupić w markowym sklepie.

(kk)