Problemy z cerą i włosami? Być może to brak witaminy K

Choć w branży kosmetycznej największym uznaniem cieszą się witaminy A i E, okazuje się, że nie tylko one mają zbawienny wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Równie duże znaczenie dla zdrowia i urody ma witamina K. Jej niedobór jest szczególnie groźny dla osób posiadających cerę naczynkową.

Na kondycję włosów ma wpływ niedobór witamin
Na kondycję włosów ma wpływ niedobór witamin123RF/PICSEL

Nie jest tajemnicą, że witaminy odgrywają kluczową rolę w dbaniu o zdrowie i urodę. Gdy brakuje ich w organizmie, natychmiast to dostrzegamy.

Pogorszeniu ulega bowiem kondycja naszej skóry, która traci blask, zaczyna matowieć i jest bardziej podatna na powstawanie niedoskonałości. Częściej wówczas wypadają nam włosy, a paznokcie stają się kruche i łamliwe.

Choć w branży kosmetycznej największym uznaniem cieszą się witaminy A i E, istnieją inne związki chemiczne, których niedobór wiąże się ze zdrowotnymi i urodowymi konsekwencjami. Należy do nich m.in. witamina K.

- Kiedy myślimy o najistotniejszych witaminach, najczęściej przychodzą nam do głowy witaminy C, D, A, E itp. Szacuje się jednak, że znakomita większość z nas może mieć niedobór witaminy K. Coraz więcej dowodów naukowych wskazuje na istotną rolę, jaką witamina K odgrywa w poprawie funkcjonowania układu odpornościowego. Warto więc zadbać o jej odpowiednie stężenie w diecie - tłumaczy w rozmowie z brytyjskim magazynem "Elle" chemik Shabir Daya.

Pękające naczynka są jednym z objawów niedoboru witaminy K
Pękające naczynka są jednym z objawów niedoboru witaminy K123RF/PICSEL

To nie koniec długiej listy zalet witaminy K. Wykazuje ona działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, wzmacnia układ kostny i wspiera prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Jej głównym zadaniem jest natomiast kontrolowanie krzepnięcia krwi. Dlatego najbardziej widocznym objawem niedoboru witaminy K są trudne do zatamowania krwotoki i obfite, przedłużające się miesiączki.

Liczne korzyści, jakich dostarcza naszemu organizmowi witamina K, obejmują także zbawienny wpływ na skórę. Pomaga ona w gojeniu ran, zmniejsza stan zapalny, wzmacnia barierę ochronną skóry, zapobiega powstawaniu siniaków i obrzęków oraz uszczelnia naczynia krwionośne.

Witaminę K znajdziemy m.in. w truskawkach
Witaminę K znajdziemy m.in. w truskawkach123RF/PICSEL

- Witamina K jest potrzebna zwłaszcza skórze naczynkowej. Jej niedobór objawia się m.in. pojawianiem się pajączków i widocznych naczyń krwionośnych - wyjaśnia Daya.

Aby poprawić koloryt skóry oraz zapobiec pękaniu naczynek, warto włączyć witaminę K do pielęgnacji i diety. Największe jej ilości znajdziemy w zielonych warzywach liściastych, takich jak szpinak, jarmuż, natka pietruszki i sałata. Jest ona obecna także w szparagach, jajkach, pomidorach i truskawkach.

Gdy brakuje witaminy K, pękają paznokcie
Gdy brakuje witaminy K, pękają paznokcie123RF/PICSEL

#POMAGAMINTERIA

Wolontariusze akcji Zupa na Plantach przed epidemią mogli wspierać osoby będące w kryzysie bezdomności między innymi organizując im spotkania przy misce zupy co niedzielę na krakowskich Plantach. Teraz starają się dostarczać paczki żywnościowe, nawet do kanałów, w których egzystują. Tygodniowo potrzeba 200 takich paczek. Spraw, by pomoc mogła nadal docierać do potrzebujących. Wesprzyj zbiórkę, przekaż produkty, albo namów współpracowników, żebyście pomogli wspólnie. Sprawdź szczegóły >>

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas