Reklama

Reklama

Proste sposoby na piękny uśmiech

Zdrowe, lśniące bielą zęby dodadzą nam urody i pewności siebie. Oto rady, jak osiągnąć ten efekt.

Najważniejsza jest systematyczność. To dzięki dobrym nawykom możemy nie tylko skutecznie zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł, ale także dodać sobie urody. Choć wydaje się to proste, badania pokazują, że tylko co piąty Polak wie, jak prawidłowo dbać o zęby. Oto kilka sposobów, które pozwolą nam cieszyć się pięknym uśmiechem przez długi czas.

Skuteczne czyszczenie

Jest wiele błędnych opinii dotyczących higieny jamy ustnej. Nie każdy z nas wie np., jak dobrać szczoteczkę czy jak długo powinno się szczotkować zęby. Obalamy najczęstsze mity!

Najlepsza jest najbardziej twarda szczoteczka? Nieprawda! Lepiej wybrać tę z miękkiego włosia (medium albo soft). Dzięki temu nie uszkodzimy szkliwa i dziąseł. Szczoteczkę trzeba też wymieniać co 3 miesiące.

Reklama

Przed myciem należy zwilżyć szczoteczkę wodą? Jest wręcz odwrotnie – nie należy tego robić, bo wówczas rozcieńczamy zawarty w paście fluor i jest ona mniej skuteczna.

Mycie zębów wystarczy? To mit – po każdym myciu zębów (powinno trwać około 3 minut) należy użyć nitki dentystycznej, by wyczyścić trudno dostępne przestrzenie między zębami.

Ziołowe płukanki

Płukanie zębów pomaga usunąć bakterie i resztki pokarmowe osadzające się w miejscach, do których nie dotarliśmy szczoteczką. Najlepiej używać do tego specjalnych antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej. Pomocne mogą okazać się też płukanki na bazie ziół:

Z szałwii. Działa antybakteryjnie i antyseptycznie. Zalej łyżeczkę ziół szklanką wrzątku, ostudź i płucz jamę ustną. Z tymianku. Ma działanie ściągające i przeciwzapalne. Płukanie jego naparem przynosi ulgę w zapaleniu dziąseł.

Wybielanie w domu

Wybielanie zębów u dentysty (np. lampą Beyond, specjalnymi nakładkami) jest skuteczne, ale dość drogie. Dlatego wypróbuj inne metody, oparte na naturalnych składnikach.

Truskawki. Zawierają kwas jabłkowy, który wchodzi w skład past wybielających. Rozjaśniają przebarwienia po kawie, herbacie, winie. Rozgnieć jedną truskawkę z 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej. Masuj zęby 5 minut, wypłucz.

Suszona żurawina. Zawarte w niej związki roślinne tworzą na zębach powłokę, która zapobiega tworzeniu się osadów z jedzenia i napojów. Żuj 10 owoców dziennie.

Naj

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy