Puder z nagietka: jak go zrobić i do czego używać?
Aby uzyskać z suszonych kwiatów użyteczny, przeciwbakteryjny puder, umieść kilka kwiatów w małym młynku do kawy i dokładnie jej zmiel. Przesiej nagietek przez bardzo gęste sitko. Włóż kwiaty z powrotem do młynka i powtarzaj czynności do uzyskania niezwykle delikatnego pudru. Powinien być bardzo dokładnie przesiany i nie może być w nim grudek.
Zastosowanie pudru z nagietka:
Stwórz swój własny puder do stóp i ciała. Będziesz potrzebować około 1/2 szklanki maranty trzcinowej lub skrobi kukurydzianej, 1/4 szklanki sody oczyszczonej i po kilka łyżeczek glinki kaolinowej i pudru z nagietka. Dodaj kilka kropli olejku eterycznego, jeśli chcesz. Dobrym wyborem będą tu olejek lawendowy, z drzewa herbacianego lub mięty.
Wymieszaj w równych częściach glinkę kosmetyczną z wodą, oczarem wirginijskim, miodem lub olejem tamanu i zrób z nich pastę. Aby użyć takiej mieszanki jako maseczki oczyszczającej lub w zabiegu nawilżającym do twarzy, delikatnie wetrzyj ją w skórę i pozostaw na około 10 minut, a następnie dokładnie spłucz.
Wymieszaj puder z nagietka z wodą aż do uzyskania konsystencji pasty. Uzyskasz w ten sposób doskonały środek do łagodzenia ukąszeń owadów (również pszczół), a także w innych zmianach związanych ze świądem.
Stosuj u zwierząt z objawami świerzbu lub innych chorób skórnych.