Rozmaryn - naturalny sposób na zdrowe, gęste włosy
W poszukiwaniu składników, które pomogą nam zadbać o piękne włosy, najczęściej udajemy się do drogerii. Znajdziemy tam niekończący się asortyment szamponów, odżywek i masek bogatych w oleje, witaminy czy ekstrakty. Warto jednak włączyć do pielęgnacji również domowe sposoby, które mogą przynieść spektakularne efekty. Jednym z nich jest wcierka z rozmarynu. Zioła, którego niesamowite właściwości znane są od starożytności.
Spis treści:
Zastosowanie rozmarynu
Rozmaryn, a dokładnie rozmaryn lekarski to ciepłolubna i wiecznie zielona roślina, którą dziko rosnącą można spotkać najczęściej we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Grecji oraz Stanach Zjednoczonych i Meksyku. W pozostałych regionach uprawiana jest jako roślina doniczkowa.
Niezwykłe właściwości tego niepozornego zioła, znane były już starożytnym Grekom, Rzymianom oraz Żydom. Ci pierwsi często nosili gałązkę rozmarynu we włosach, aby poprawić swoje zdolności uczenia się i zapamiętywania. Rzymianie natomiast używali go do aromatyzowania wina, zanim jeszcze odkryto jego walory kulinarne oraz przystrajali nim wizerunki swoich bogów. Rozmaryn był uważany za krzew miłości, który wplatano w bukiety i wianki panien młodych. Wierzono bowiem, że przynosi szczęście i pomyślność domowemu ognisku. Wkładano go pod poduszkę, aby zapobiec koszmarom i wizytom złych duchów. Uważano, że odgania negatywne myśli i emocje, a jednocześnie przyciąga dobrobyt. Używano go również do zabijania zarazków i dezynfekcji paląc jego gałązki w pokojach chorych.
Czytaj również: Domowe odsiwiacze - sposoby na odzyskanie naturalnego koloru włosów
Lecznicze właściwości rozmarynu
Rozmaryn ma zastosowanie nie tylko w kuchni jako dodatek do wielu potraw. To również, a może i przede wszystkim, roślina o cennych właściwościach leczniczych. Dostępna jest w czterech formach:
- suszonej w całości rośliny
- suszonej i sproszkowanej rośliny w formie kapsułek
- olejku
- preparatu z suszonej lub świeżej rośliny jak np. herbatka czy nalewka
Rozmaryn jest bogaty we flawonoidy, garbniki, terpeny, difenole diterpenowe, kwas karnozowy, minerały takie jak m.in. wapń, żelazo, magnez, mangan, cynk, selen oraz witaminy (A, B6, C). Roślina ta m.in. poprawia trawienie, działa przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwreumatycznie, ułatwia oddychanie, łagodzi przeziębienie, wzmacnia organizm, redukuje stres, poprawia nastrój i pamięć, wspomaga wydzielanie insuliny i obniża poziom cukru we krwi, oczyszcza wątrobę oraz chroni oczy. Naukowcy odkryli również, że zawarty w rozmarynie składnik - kwas karnozowy chroni przed uszkodzeniem mózgu, poprawia jego regenerację i zapobiega jego starzeniu się. Może to w przyszłości zaowocować przełomem w leczeniu Alzheimera.
Rozmaryn jako składnik kosmetyków
Zobacz również:
Rozmaryn znalazł również zastosowanie jako składnik kosmetyczny, dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, pobudzającym, poprawiającym ukrwienie i ujędrnienie skóry. Znajdziemy go m.in. w żelach pod prysznic i do kąpieli, balsamach do ciała, szamponach czy odżywkach do włosów. Jego działanie antybakteryjne i ściągające zostało wykorzystane w kosmetykach dedykowanych skórze tłustej i trądzikowej.
Znane i cenione są również maści z wyciągiem z rozmarynu, które działają rozluźniająco na napięte i zesztywniałe mięśnie.
Rozmaryn na włosy - działanie i efekty
Rozmaryn ma też szerokie zastosowanie w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Warto zwrócić na niego uwagę jeśli marzą nam się długie, mocne i zdrowe pasma.
Roślina ta wykazuje działanie m.in.:
- wzmacniające i zapobiegające łamaniu się włosów
- pomaga kontrolować wypadanie włosów poprzez pobudzanie krążenia krwi w skórze głowy
- wzmacnia cebulki
- ma właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu pomaga eliminować łupież
- reguluje wydzielanie sebum
- wspomaga regenerację skóry głowy
Badania wykazały również, że stosowanie olejku rozmarynowego na skórę głowy, jest tak samo skuteczne jak minoksydyl w zwiększaniu liczby włosów u osób z łysieniem typu męskiego, tzw. łysieniem androgenowym.
Warto również wspomnieć, że rozmaryn stymuluje melanocyty, czyli komórki odpowiedzialne za pigmentację włosów i doskonale sprawdza się jako środek opóźniający siwienie. Regularne stosowanie płukanki z rozmarynu może spowodować przyciemnienie koloru włosów.
Wcierka z rozmarynu, czyli domowy sposób na piękne włosy
Wykonanie domowej wcierki z rozmarynu jest niezwykle proste i zajmie nam dosłownie kilkanaście minut. Do jej przygotowania nie potrzebujemy również żadnych trudno dostępnych składników. Musimy zaopatrzyć się jedynie w ziele rozmarynu, garnek, sitko oraz buteleczkę z atomizerem lub puste opakowanie po zużytym peelingu, lub innej wcierce.
Sposób przygotowania wcierki z rozmarynu:
3 łyżki suszonego ziela rozmarynu wrzucamy do garnka lub rondelka.
Wcierkę stosujemy po umyciu i osuszeniu włosów z nadmiaru wody. Delikatnie rozdzielamy włosy na pasma i aplikujemy ją na skórę głowy. Po rozprowadzeniu wcierki warto wykonać kilkuminutowy masaż, który dodatkowo pobudzi krążenie. Możemy użyć do tego specjalnego masażera lub po prostu naszych palców. Sprawdź też: To cięcie stało się hitem salonów fryzjerskich. Podobne nosi Jenna Ortega
Domowe wcierki nie wymagają spłukiwania, więc po wykonanym masażu możemy przejść do suszenia i stylizacji naszych włosów. Chociaż opinie osób, które regularnie stosują wcierkę z rozmarynu, wskazują na jej ogromną skuteczność, to u każdej z nas efekty mogą pojawić się w różnym czasie i być mniej lub bardziej spektakularne. Pamiętajmy też, że stosowanie wcierki jest tylko jednym z elementów, który zapewni nam piękne i zdrowe włosy.