Rumianek na włosy: Prosty sposób na wzmocnienie i rozjaśnianie
W czasach, kiedy coraz większą uwagę zwracamy na skład kosmetyków używanych na co dzień, do łask wracają naturalne metody dbania o urodę. Niejednokrotnie patenty stosowane przez nasze mamy i babcie okazują się prawdziwą kopalnią wiedzy i trików, dzięki którym zadbać da się również o włosy bez wydawania fortuny. Włosy wypadają garściami lub straciły blask i sprężystość? Gdy mowa o renesansie tradycyjnych środków, nie można pominąć rumianku. Efekty regularnego stosowania zaskoczą niejednego sceptyka!
Spis treści:
Wszechstronny rumianek: Właściwości
Rumianek to roślina z rodziny astrowatych, którą spotkać można na polach i łąkach w całej Europie, a Polska nie jest w tym względzie wyjątkiem. Kojarzony jest z medycyną ludową, która od wieków czerpała z jego dobroczynnych właściwości. Dziś wiemy, że wynikają one z bogatego składu chemicznego rumianku, w którym nie brakuje przeciwutleniaczy, lotnych olejków eterycznych, flawonoidów, witamin C oraz B4, znanej również pod nazwą cholina.
Czego zatem można spodziewać się po rumianku w praktyce?
- dodany do kąpieli ukoi skołatane nerwy i pomoże się zrelaksować,
- napar z rumianku pomoże w zasypianiu,
- wykazuje pozytywne działanie na układ trawienny, zwalczając bóle brzucha, wzdęcia i kolki,
- bardzo dobrze sprawdza się w codziennej pielęgnacji cery, a okłady z rumianku polecane są jako sposób na zmniejszenie cieni i worków pod oczami.
Jak widać, jego działanie na ludzki organizm jest wyjątkowo pozytywne. Jednocześnie rumianek bezlitosny jest dla bakterii, które atakują nasze ciała, więc stanowi doskonałe wsparcie dla układu odpornościowego. Czas jednak przejść do działania rumianku na włosy - kiedy sprawdzi się najlepiej?
Rumianek na wypadanie włosów
Ostatnio twoje włosy są wyraźnie osłabione, a po każdym czesaniu lub umyciu garściami przenosisz je do kosza na śmieci? Wielu osób ten problem dotyka sezonowo. Nie należy jednak czekać, aż samo przejdzie, tym bardziej że widok wypadających włosów może być naprawdę frustrujący i niepokojący.
Płukanka z rumianku pomoże dostarczyć skórze związki lecznicze (zwłaszcza witaminy i minerały), które wpłyną pozytywnie na ukrwienie skóry głowy oraz wzmocnienie cebulek. Z naparu rumiankowego możesz wykonać również wcierkę i delikatnie wmasować ją w skalp, by zintensyfikować działanie. Regularne stosowanie skutkować będzie zmniejszeniem utraty włosów, wzmocnieniem ich oraz pobudzeniem wzrostu nowych.
Rumianek na włosy przetłuszczające się i łupież
Ułożenie wymarzonej fryzury bywa problematyczne. Doskonale zdają sobie z tego sprawę osoby, których włosy mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania. Problem staje się bardziej powszechny jesienią i zimą, kiedy czapki stanowią niezbędny element garderoby. Często towarzyszy mu także łupież.
Rumianek sprawdzi się w roli naturalnego i bardzo delikatnego środka złuszczającego, który usunie resztki kosmetyków oraz martwy naskórek. Zadziała dezynfekująco, a także pomoże zredukować uczucie swędzenia.
Sprawdzony sposób na połysk
Poprawa zdrowotnej kondycji włosów jest kluczowa dla ich efektownego wyglądu. Stosować rumianek na włosy powinny osoby, które narzekają na to, że ich włosy straciły blask, są matowe i wydają się słabe. Roślinna moc rumianku pomoże odbudować zniszczone włosy, które narażane są każdego dnia na wiatr, wahania temperatury oraz zabiegi stylizacyjne.
Czy rumianek rozjaśnia włosy?
Dzięki roślinnemu naparowi w prosty sposób można przygotować kąpiel rozjaśniającą włosy. Trzeba być jednak przygotowanym na to, że jego działanie nie jest tak mocne, jak farb i szamponów koloryzujących dostępnych w drogeriach. Płukanka do włosów z rumianku najlepsze efekty przynosi na włosach blond, nadając im blasku. To naturalny sposób na uzyskanie lśniących pasemek o ciepłym odcieniu.
Jak stosować rumianek na włosy?
Płukankę przygotuj poprzez zalanie gorącą wodą suszonego rumianku, który znaleźć można w większości sklepów spożywczych. Odstaw na 5-10 minut, by napar zaparzył się i nabrał mocy. Gdy ostygnie, stosuj na całą długość włosów jako końcowy etap mycia. Możesz zostawić ją na włosach na 20-30 minut. Czy płukankę do włosów z rumianku trzeba spłukiwać? Niektórzy twierdzą, że nie jest to konieczne, ale lepiej nie pomijać tego kroku. Istnieje ryzyko, że włosy ulegną przesuszeniu i będą wydawać się sztywne.
Zobacz również: