Soda na włosy: Jak stosować?

Soda oczyszczona to popularny produkt chętnie wykorzystywany w kuchni. Surowiec ten ma jednak o wiele więcej zastosowań i można stosować go nawet na… włosy! Jak się okazuje, soda przyda się w ich pielęgnacji, gdyż działa oczyszczająco i rozjaśniająco. Usunie więc wszelkie zanieczyszczenia i resztki kosmetyków do stylizacji, ale też wyeliminuje nadmiar łoju ze skóry głowy. Mycie włosów sodą sprawi, że pozostaną one świeże na dłużej i nie będą się przetłuszczać. Ten naturalny zabieg pomoże też na łupież, a oprócz tego na zneutralizowanie skutków nieudanej koloryzacji. Jak stosować sodę na włosy? Kiedy warto po nią sięgnąć?

Zastosuj sodę oczyszczoną na włosy - efekty cię zaskoczą!
Zastosuj sodę oczyszczoną na włosy - efekty cię zaskoczą!123RF/PICSEL

Soda oczyszczona na włosy: Jak działa?

Często wykorzystywana w kuchni soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, to produkt wszechstronny. Można stosować go do pieczenia ciasta, czyszczenia różnorakich zabrudzeń (np. osadu z kamienia czy tłuszczu), udrażniania rur czy usuwania nieprzyjemnych zapachów. Jak się okazuje, sodę oczyszczoną można też stosować na włosy! Środek ma bowiem wysokie pH, dzięki czemu otwiera łuski włosa i usuwa wszelkie zanieczyszczenia oraz inne niepożądane składniki, które się tam znalazły. Dlatego soda świetnie oczyści włosy, zwłaszcza te obciążone kosmetykami do stylizacji. Usunie nawet cząsteczki unoszącego się w powietrzu smogu, farbę czy też nadmiar łoju, który może zatkać ujścia mieszków włosowych i prowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Do jakich włosów najlepiej więc używać sody oczyszczonej?

Soda na włosy przetłuszczające się

Mycie włosów sodą oczyszczoną warto przeprowadzać szczególnie wtedy, gdy kosmyki nadmiernie się przetłuszczają. Produkt dokładnie oczyści skórę głowy i usunie nagromadzony łój, a tym samym przedłuży świeżość włosów. Taki zabieg można wykonywać nie częściej niż co dwa tygodnie. Mycie włosów sodą można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wymieszanie jednej łyżki sody z 200 ml ciepłej wody i wmasowywanie roztworu we włosy przez 3-4 minuty, a następnie spłukanie. Można też dodać sodę do łagodnego szamponu, np. dziecięcego i umyć pasma taką mieszanką.

Drugi sposób jest o wiele przyjemniejszy, gdyż soda ma intensywne działanie i może przesuszać pasma. Po jej zastosowaniu włosy mogą być szorstkie w dotyku. Warto więc zadbać o przywrócenie kosmykom ich naturalnego pH. W tym celu można zastosować płukankę z jednej łyżeczki octu jabłkowego i pół litra wody. Dzięki temu domkniemy łuski włosów i sprawimy, że kosmyki będą nawilżone i błyszczące.

Soda oczyszczona na łupież

Jeśli zmagasz się z łupieżem, zrób peeling z sody oczyszczonej
Jeśli zmagasz się z łupieżem, zrób peeling z sody oczyszczonej123RF/PICSEL

Dzięki właściwościom oczyszczającym soda może także pomóc w walce z łupieżem. Peeling z jej dodatkiem skutecznie pozbędzie się ze skóry głowy martwego naskórka. Wystarczy wymieszać jedną łyżeczkę sody z 50 ml ciepłej wody i wmasować mieszankę w skórę głowy, a po minucie dokładnie spłukać. Trzeba mieć na uwadze, że soda na włosy dotknięte łupieżem zadziała doraźne, a nie zwalczy problemu raz na zawsze. Nie jest bowiem środkiem przeciwgrzybiczym i nie usunie źródła powstawania łupieżu.

Soda na włosy farbowane

Jeśli nie jesteś zadowolona z efektów koloryzacji włosów, to nic straconego! Pomoże ci w tym soda oczyszczona. Przez to, że ma zasadowe pH i otwiera łuski włosów, pomoże wypłukać farbę. Jednorazowy zabieg mycia włosów nie usunie jej całkowicie, ale pozwoli rozjaśnić pasma o dwa tony. Jeśli po pierwszym umyciu włosów sodą będziesz chciała zastosować środek jeszcze raz, musisz odczekać przynajmniej 10 dni, a już najlepiej dwa tygodnie. W przypadku gdy kondycja kosmyków się pogorszy po zabiegu, należy zadbać o nawilżenie włosów. Można w tym celu skorzystać z odżywek i masek lub olejowania włosów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas