Sól Epsom: Właściwości kosmetyczne
Sól Epsom to wyjątkowo uniwersalny produkt, z którego właściwości czerpać może niemalże każdy. Doceniają ją zarówno ogrodnicy, jak i osoby zmagające się z zaparciami. Na co jeszcze pomaga sól gorzka? Okazuje się nieodzownym elementem domowej kosmetyczki! Działa odprężająco, wspiera walkę z niedoskonałościami cery, usuwa zrogowaciały naskórek i pomaga okiełznać niesforne, przesuszone kosmyki. Zastanawiasz się, jak stosować sól Epsom? Skorzystaj z naszego krótkiego poradnika.
Sól Epsom: Co to takiego?
Jej nazwa pochodzi od angielskiego miasta Epsom, w którym została odkryta. Miało to miejsce w XVII wieku, a ceniony do dziś produkt znany jest także pod nazwami: sól angielska, sól gorzka, sól epsońska oraz epsomit. Stanowi czysty związek mineralny, który jest połączeniem soli kwasu siarkowego i magnezu. To właśnie te dwa składniki decydują o wszechstronnym zastosowaniu soli Epsom w kosmetologii. Wyjaśniamy, jak wykorzystać jej potencjał w zaciszu własnej łazienki.
Sól Epsom do kąpieli
Przytłacza cię nawał codziennych obowiązków i każdego dnia jesteś narażony na wiele stresogennych czynników? Pozwól sobie na zorganizowanie domowego SPA z solą gorzką w roli głównej. Kąpiel w soli Epsom polecana jest zwłaszcza dla osób przemęczonych, osłabionych, zestresowanych, mających problemy z zasypianiem. Rekomenduje się również osobom pracującym fizycznie i sportowcom w celu bardziej efektywnego zregenerowania mięśni. Nie tylko ukoi nerwy i pozwoli się wyciszyć, ale siarczan magnezu poprawi także kondycję skóry.
Jak przygotować kąpiel z solą gorzką? Do wanny z ciepłą wodą wsyp dwie filiżanki soli. Rekomenduje się spędzić w niej kwadrans, a kąpiel wykonywać trzy razy w tygodniu.
Sól angielska do moczenia nóg
Właściwości zmiękczające przydadzą się w sytuacji, gdy szczególnie chcesz zadbać o stopy. Warto pamiętać o tym nie tylko latem, kiedy najczęściej je eksponujemy. Pękające pięty i odciski bywają bardzo bolesne, mogą utrudniać swobodne poruszanie i prowadzić do pojawienia się jeszcze bardziej dokuczliwych ran. Regularne moczenie stóp w soli Epsom ułatwi wyeliminowanie martwego naskórka i odświeży tę część ciała, pozbywając się brzydkich zapachów. Związki siarki mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, co w higienie stóp jest kluczowe.
Jak stosować? Wystarczy, że do miednicy wlejesz ciepłą wodę i wsypiesz dwie lub trzy łyżki stołowe soli epsońskiej. Mocz stopy do momentu, aż woda stanie się chłodna. Usuń z pięt martwy naskórek przy pomocy specjalnej tarki do stóp, a następnie dokładnie je wytrzyj i posmaruj kremem nawilżającym. Nałóż czyste skarpetki, by kosmetyk mógł efektywnie się wchłonąć.
Sól Epsom na trądzik i wągry
Wspomniane już właściwości antybakteryjne soli gorzkiej czynią z niej produkt idealny dla osób, które zmagają się z cerą trądzikową i tłustą. Pomaga regulować wydzielanie sebum, a także oczyszcza pory, przez co świetnie sprawdza się w usuwaniu szpecących wągrów.
Choć niektórzy używają jej do zrobienia domowego peelingu, na takie rozwiązanie nie powinny decydować się osoby o cerze wrażliwej i skórze z tendencją do pękających naczynek. Łagodniejszym sposobem radzenia sobie z niedoskonałościami jest przygotowanie maseczki z soli gorzkiej oraz naturalnego miodu. Taką kombinację nakładaj na twarz na 15 minut raz lub dwa razy w tygodniu. Skóra będzie oczyszczona i odzyska promienność.
Jak stosować epsomit na włosy?
Domowe zabiegi pielęgnacyjne nie byłyby kompletne bez zadbania o stan fryzury. W tej dziedzinie sól Epsom także sprawdza się znakomicie. Dodanie jej do szamponu pozwoli w łagodny sposób oczyścić skórę głowy z nadmiaru łoju skórnego, a także pozostałości kosmetyków stosowanych do stylizacji włosów.
Pożegnasz nieprzyjemne swędzenie skóry i zregenerujesz kosmyki na całej ich długości. Z właściwości soli Epsom warto korzystać, by zregenerować suche, szorstkie pasma z tendencją do puszenia się i elektryzowania.
Polecamy: