Sposoby na drugi podbródek
Drugi podbródek to częsty defekt urody, który spędza sen z powiek wielu osób. Zwisający fałd skóry oraz brak wyraźnie zarysowanej linii żuchwy wbrew pozorom nie występuje jedynie u otyłych osób. Zdarza się, że pojawia się nawet u ludzi młodych i szczupłych, przez co jest jeszcze bardziej widoczny. Drugi podbródek najczęściej usuwany jest za pomocą zabiegów w salonach medycyny estetycznej, jednak zanim zdecydujesz się na ten krok, spróbuj naturalnych metod. Zalicza się do nich m.in. specjalne ćwiczenia ujędrniające skórę twarzy.
Dlaczego powstaje drugi podbródek?
Częstą przyczyną tworzenia się drugiego (a nawet trzeciego) podbródka jest otyłość i nieprawidłowe odżywianie się, a nawet zbyt szybkie odchudzanie się. Pod skórą znajduje się zbyt dużo tkanki tłuszczowej, a po jej spaleniu skóra pozostaje obwisła i pozbawiona jędrności. Zdarza się jednak, że defekt ten widoczny jest nawet u szczupłych i młodych osób. Przyczyną mogą być wtedy uwarunkowania genetyczne, ale też przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała (zwłaszcza garbienie się i trzymanie głowy spuszczonej w dół). Zagrożone są na przykład nastolatki stale wpatrzone w ekran telefonu. Duży wpływ na pojawienie się drugiego podbródka ma również nieprawidłowe odżywianie – spożywanie dużych ilości alkoholu i słonych przekąsek. Produkty te zatrzymują wodę w organizmie, co szczególnie u kobiet daje efekt opuchniętej twarzy. Elastyczność skóry uszkadza również częste opalanie się – promieniowanie ultrafioletowe niszczy włókna kolagenowe odpowiedzialne za jędrność skóry. Drugi podbródek może się też wiązać z zaburzeniami hormonalnymi – problemy z tarczycą objawiają się tzw. wolem. Warto wiedzieć, że tendencja do powstawania fałdu skóry pod brodą wzrasta wraz z wiekiem.
Naturalne sposoby na drugi podbródek
Jeśli drugi podbródek związany jest z otyłością, w pierwszej kolejności należy skupić się na utracie zbędnych kilogramów. Podobnie w przypadku zaburzeń hormonalnych czy nieprawidłowego odżywiania się – bez usunięcia przyczyny zjawiska wszystkie zabiegi będą bezcelowe.
Świetnym sposobem na pozbycie się drugiego podbródka są specjalne ćwiczenia wyszczuplające i ujędrniające skórę. Najlepiej działają we wczesnym etapie defektu, dlatego warto działać od razu po zaobserwowaniu niepokojących zmian na twarzy. Jednym z ćwiczeń jest napinanie mięśni warg – dolną wargę należy wystawić jak najdalej i próbować nakryć ją wargą górną. Ćwiczenie najlepiej powtórzyć 3 razy w 10 seriach. Inną opcją jest powolne wyciąganie języka jak najdalej w kierunku brody (częstotliwość podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu).
Nieco prostszym ćwiczeniem jest odchylenie głowy do tyłu i poruszanie ustami jak do selfie – ważne, by przy tym napinać mięśnie podbródka (należy robić 3 serie po 40 razy). Przy rozluźnionej twarzy można też jak najbardziej obniżać dolną wargę, tak by pokazać dolne dziąsła. Wszystkie ćwiczenia powinno się wykonywać przynajmniej 3 razy w tygodniu przez 15 minut.
Pomocne są także masaże szyi – kolistymi ruchami najlepiej wmasowywać nawilżający (ewentualnie przeciwzmarszczkowy) krem do twarzy.
Zabiegi medycyny estetycznej
Jeśli dieta i naturalne sposoby pozbycia się drugiego podbródka zawodzą, pozostają zabiegi medycyny estetycznej. Obecnie bardzo popularna jest mezoterapia igłowa – w podbródek wstrzykuje się substancję rozkładającą tłuszcz. Zabieg jest bezbolesny i kosztuje ok. 350-500 zł. Jeszcze mniej inwazyjny jest termolifting – termoplastyka twarzy. Metoda polega na pobudzaniu produkcji kolagenu i jednoczesnego spalania tłuszczu za pomocą fal radiowych generujących ciepło. Zabieg znacznie wyostrza rysy twarzy, jednak jego minusem jest konieczność przeprowadzenia go w nawet kilkunastu seriach (pojedynczy kosztuje ok. 200-300 zł). Najbardziej inwazyjną i kosztowną metodą jest liposukcja, czyli chirurgiczne odsysanie tłuszczu z podbródka. Koszt to ok. 3000 zł.