Reklama

Reklama

Szablistka w hidżabie powalczy o złoto

- Hidżab nie stanowił przeszkody, a był motywacją – mówi Ibtihaj Muhammad, pierwsza w historii członkini amerykańskiej reprezentacji olimpijskiej, która w igrzyskach weźmie udział w hidżabie.

Kiedy Ibtihaj była dzieckiem, jej rodzice marzyli, że gdy dorośnie będzie odnosiła sukcesy w sporcie. Była zwinna, szybka i miała świetną koordynację. Był tylko jeden problem - musiała uprawiać sport, który zgodnie z zasadami islamu, pozwoli jej zakrywać włosy i szyję.

Jaki sport daje takie możliwości? Pewnego dnia, jej mama znalazła odpowiedź.

 - Któregoś dnia mama przechodziła obok szkolnego boiska i zobaczyła dzieciaki ubrane w kombinezony, noszące na głowach nakrycia, przypominające hełmy. Przyszła do domu i powiedziała "nie mam pojęcia jaki sport uprawiają, ale uważam że powinnaś spróbować" - opowiada Ibtihaj.  Tym sportem była szermierka.

Reklama

Muhammad zaczęła uprawiać szermierkę w wieku 13 lat. Kontuzja ręki uniemożliwiła jej wyjazd na poprzednią letnią olimpiadę. Dziś ma 30 lat i jest pierwszą amerykańską olimpijką, która będzie walczyć o medal w hidżabie.

 - Kiedy usłyszałam, że jeszcze nigdy w historii, żadna muzułmanka w hidżabie nie reprezentowała Stanów Zjednoczonych, pomyślałam, że powinnam pojechać do Rio - cytuje szablistkę CNN.

 - Mam nadzieję, że mój udział w igrzyskach doda odwagi innym przedstawicielom mniejszości. Że ktoś, oglądając mnie w Rio pomyśli, że wystarczy tylko ciężko pracować, a wszystko staje się możliwe.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy