Szpecąca zmora wielu kobiet. Uważaj, gdy pojawia się drugi podbródek!

Drugi podbródek – zmora wielu kobiet i to nie tylko tych, które mają problem z nadwagą. Drugi podbródek może pojawić się u każdego, a wówczas warto zwrócić uwagę na swoje zdrowie, bo może być to jednym z pierwszych sygnałów choroby. Co robić, gdy pojawi się u nas i jak pozbyć się go domowymi sposobami?

Drugi podbródek to częsty problem wielu kobiet
Drugi podbródek to częsty problem wielu kobiet 123RF/PICSEL

Drugi podbródek: przyczyny powstawania. Powodów może być kilka

Pojawia się u wielu osób, najczęściej jednak występuje u tych, którzy mają problemy z nadwagą - drugi podbródek. Jest wstydliwą i uciążliwą zmorą wielu kobiet, potrafi zmienić kształt twarzy nie do poznania, a jest tylko dodatkowym fałdem tłuszczu pod naszą brodą.

Jednak ta niewielka ilość tłuszczu pod brodą nie tylko wpływa na estetyczny odbiór naszego wyglądu przez społeczeństwo, ale niekiedy ma o wiele większe znaczenie. Powody powstawania drugiego podbródka mogą być niezwykle prozaiczne, jak:

  • budowa anatomiczna, wynikająca ze słabo zarysowanej żuchwy
  • nieprawidłowa postawa ciała, garbienie się
  • nadmiar tłuszczy i cukrów w diecie
  • problemy z tarczycą

O ile na pierwszy czynnik, jak budowa anatomiczna ciała, nie mamy większego wpływu, prócz wykonania operacji plastycznej, tak na pozostałe powody powstawania drugiego podbródka mamy już znaczący wpływ. Niwelowanie drugiego podbródka możemy zacząć od samokontroli i samokorygowania postawy ciała - dużo osób spędza czas w pracy w pozycji siedzącej, pochylając całe ciało, a w tym i głowę w kierunku komputera.

Grawitacja wówczas działa niekorzystnie na nasz podbródek i po kilkunastu miesiącach możemy zauważyć jej efekty. Drugi podbródek składa się ze skóry i tkanki tłuszczowej, a więc także dieta przyczynia się do powstawania tej fałdy pod twarzą.

Dieta bogata w nasycone tłuszcze i cukier, które występują w wysoko przetworzonej żywności, bardzo niekorzystnie wpływają na całość naszej tkanki tłuszczowej, również tej w drugim podbródku. Nic więc dziwnego, że ta fałdka pojawia się najczęściej u osób zmagających się z nadwagą. Okazuje się jednak, że nie tylko.

Ostatnim powodem powstawania drugiego podbródka może być... tarczyca.

Drugi podbródek a tarczyca. Zwróć na to uwagę i zbadaj poziom hormonów

Może okazać się, że pojawienie się drugiego podbródka to kwestia problemów z hormonami i tarczycą
Może okazać się, że pojawienie się drugiego podbródka to kwestia problemów z hormonami i tarczycą 123RF/PICSEL

Drugi podbródek może pojawić się nie tylko u osoby otyłej, ale także i u takiej, która nie ma żadnych problemów z nieprawidłową wagą. Okazuje się, że tworzenie się drugiego podbródka jest jednym z kilku występujących objawów u osób mających problem z tarczycą i odpowiednim poziomem poszczególnych hormonów.

Tarczyca to niezwykle istotny gruczoł w organizmie człowieka, który odpowiada za produkcję ważnych hormonów, takich jak tyroksyna (T4) i trijodotyronina (T3). Organ ten odgrywa istotną rolę w procesie  tlenowego metabolizmu, zachowania bilansu energetycznego, produkcji ciepła, a także nie jest bez znaczenia w kontekście metabolizmu, stanu skóry i włosów.

Jak widać, tarczyca ma wpływ na wiele aspektów funkcjonowania naszego ciała, więc tym bardziej, skoro jest zlokalizowana w odcinku szyjnym, może wpływać także na pojawienie się drugiego podbródka. Dlatego, gdy zauważymy u siebie drugi podbródek, a do tego pogorszy się stan cery, włosy zaczną wypadać, będziemy odczuwać przewlekłe zmęczenie, to warto wykonać badania w kierunku diagnozowania chorób tarczycy. Wówczas lekarz zleci odpowiednie leczenie.

Jak pozbyć się drugiego podbródka domowymi sposobami? Skuteczne metody za grosze

drugi podbródek można niwelować za pomocą domowych sposobów
drugi podbródek można niwelować za pomocą domowych sposobów 123RF/PICSEL

Jeżeli lekarz wykluczy hormonalne przyczyny powstawania drugiego podbródka i nie ma konieczności specjalistycznego leczenia, sami w domowym zaciszu możemy pozbyć się tej szpecącej fałdki, a przynajmniej zminimalizować jej rozmiar. Niwelowanie drugiego podbródka można zacząć od poprawnej postawy ciała, zmniejszenia ilości czasu, jaki spędzamy używając telefonu z głową zwieszoną w dół.

Przydatne też okażą się ogólne ćwiczenia fizyczne, redukujące tkankę tłuszczową, ale także te dedykowane rozciąganiu odcinka szyjnego, a tym samym praca nad miejscem, gdzie tworzy się drugi podbródek.

Istnieją także ćwiczenia mięśni twarzy i szyi, które niwelują występowanie drugiego podbródka:

  • Ćwiczenia logopedyczne z szerokim wymawianiem głosek a,e,i,o,u.
  • Naprzemienne podnoszenie, zadzieranie głowy i jej opuszczanie
  • Powolne obracanie głowy w prawą i lewą stronę przy mocno wyprostowanej sylwetce

Jedną z popularnych obecnie metod walki z drugim podbródkiem jest masaż twarzy i szyi. Można go wykonać dłońmi, lub słynną płytką gua sha z jadeitu. Masaż ten wymaga na dość energicznych, mocnych ruchach wykonywanych w obrębie twarzy, podbródka i szyi z pobudzeniem limfy pod skórą.

Po takich zabiegach, które możemy wykonać samodzielnie w domu, skóra może być nieco zaczerwieniona, ale następuje to w wyniku pobudzenia krwiobiegu. Do wykonania takiego masażu potrzebne nam będą własne dłonie, oliwka lub tłusty krem do twarzy oraz ewentualnie jadeitowa płytka dostępna w drogeriach.

Zintegrowane techniki masażu uwalniają od napięcia i bólu plecówNewseria Lifestyle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas