Ta część ciała starzeje się najszybciej. Kosmetolog: nie pamiętamy o niej

Jędrna, promienna i świeża skóra z czasem staje się wiotka, ustępując miejsca widocznym zmarszczkom. Jak się okazuje, niektóre części ciała starzeją się nieco szybciej od innych, zdradzając kobiecy wiek. Wówczas warto postawić na odpowiednią pielęgnację. Kosmetolog radzi: oto jak spowolnić proces starzenia się.

Co starzeje się najszybciej? Kosmetolog radzi: oto jak spowolnić proces starzenia się
Co starzeje się najszybciej? Kosmetolog radzi: oto jak spowolnić proces starzenia się123RF/PICSEL

Co jest przyczyną powstawania zmarszczek?

Zmarszczki są defektem skórnym, który pojawia się wraz z wiekiem. Przyczyną ich powstawania są zmiany zachodzące w skórze wraz z procesem starzenia się. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:

  • wiotczenie skóry wskutek utraty kolagenu i elastyny
  • przesuszenie skóry
  • ubytek kwasu hialuronowego
  • zmniejszenie lipidów w naskórku

- Proces starzenia się jest biologicznym procesem w naszym organizmie, który jest nieunikniony i dotyczy każdego z nas. U niektórych ten proces zachodzi szybciej, a u innych później - wyjaśnia kosmetolog Anastasiia Pleskun.

Jak się okazuje, niektóre części ciała są zdecydowanie mocniej narażone na szybsze starzenie się, niż inne.

Co starzeje się najszybciej? Numer jeden na liście: szyja

1. Szyja i dekolt

Jak przyznaje Dagmara Nowak-Barańska, założycielka i kosmetolog krakowskiej kliniki medycyny estetycznej i kosmetologii Beauty Lounge Daga Nowak, najbardziej newralgicznym miejscem, jeśli chodzi o starzenie się, jest zdecydowanie nasza szyja. Z kilku powodów.

Zmarszczki są nie tylko oznaką starzenia się skóry, ale mogą świadczyć o przeżywaniu długotrwałego stresu
Zmarszczki są nie tylko oznaką starzenia się skóry, ale mogą świadczyć o przeżywaniu długotrwałego stresu123RF/PICSEL

- Po pierwsze dlatego, że jest ona bardzo często pomijana. Nie pamiętamy o niej ani podczas codziennej pielęgnacji twarzy, ani podczas pielęgnacji ciała. Nie stosujemy na nią żadnych produktów, bo wydaje nam się, że twarz to obszar wyłącznie do linii żuchwy, a ciało - do linii dekoltu. Skóra w tym miejscu pozostaje zatem nienawilżona i niezadbana, a dodatkowo nie pielęgnujemy jej też zbytnio w sposób myjący. Nie stosujemy na nią choćby specjalnych żelów do mycia, przez co szyja starzeje nam się zdecydowanie najszybciej - tłumaczy ekspertka.

Ważny jest też aspekt fotoprotekcji w obszarze szyi. - Tutaj również pamiętamy zawsze o twarzy, następnie - jeśli jesteśmy akurat na wakacjach - o ciele, natomiast o szyi zapominamy. Tymczasem anatomicznie jest ona narażona na ekspozycję dokładnie w tym samym stopniu co twarz, dlatego powinno się dbać o nią w ten sam sposób - i tymi samymi produktami - co w przypadku twarzy czy dekoltu - dodaje Dagmara Nowak-Barańska.

Podobnie dzieje się w przypadku skóry dekoltu, która staje się mniej jędrna, traci gładkość, a z czasem mogą pojawić się na niej plamy wątrobowe.

W przypadku szyi i dekoltu warto postawić na kosmetyki, zawierające w swoim składzie przeciwutleniacze oraz witaminę C, która rozjaśnia przebarwienia i spowalnia procesy starzenia się. Dobrym sposobem na poprawienie kondycji szyi i dekoltu są także regularne masaże.

2. Dłonie

Zadbane i jedwabiście gładkie dłonie są prawdziwą wizytówką każdej kobiety. Skóra rąk z wiekiem traci jednak elastyczność, stając się bardziej pomarszczona, z widocznymi przebarwieniami oraz plamami starczymi. Dzieje się tak, gdyż wraz z upływem lat produkcja kolagenu w  organizmie ulega spowolnieniu, a siatka kolagenowa skóry rzednie. Efektem jest utrata elastyczności oraz jędrności skóry. Upływ czasu zauważymy najszybciej na tych obszarach, gdzie skóra jest cienka, delikatna oraz szybko wysycha - łokciach, stopach, a przede wszystkim dłoniach.

Skórze rąk nie służy przede wszystkim promieniowanie słoneczne, a także kontakt z detergentami, które mocno ją przesuszają. Dlatego też niezwykle ważna jest codzienna pielęgnacja i nawilżenie. W lecie nie zapominajmy o stosowaniu kremu z filtrem. Nadmiar słońca może bowiem spowodować ciemne plamy oraz przebarwienia.

Zadbane i jedwabiście gładkie dłonie są prawdziwą wizytówką każdej kobiety
Zadbane i jedwabiście gładkie dłonie są prawdziwą wizytówką każdej kobiety123RF/PICSEL

3. Piersi

Kobiece piersi z wiekiem stają się mniej jędrne, powoli tracąc kształt. Stopniowo ubywa w nich tkanki gruczołowej, a skóra staje się mniej elastyczna. Jak o nie zadbać? Pomogą domowe ćwiczenia ujędrniające. Wystarczy usiąść po turecku i wziąć w dłonie kilogramowe ciężarki. Wyprostowane ręce unoś w bok, utrzymując dłonie na wysokości barków. Kolejno przenieś ręce do przodu. Wystarczą zaledwie 3 serie po 15 powtórzeń.

Co więcej, warto zwrócić uwagę na odpowiednio dobrany biustonosz. Ten nie może uciskać ani deformować piersi.

4. Okolice oczu

Twarz jest bezsprzecznie tą częścią ciała, która na szybsze oznaki starzenia narażona jest najmocniej. Zmarszczki na twarzy, a szczególnie w okolicach oczu, mogą zauważyć u siebie osoby już przed 30. rokiem życia.

Zmarszczki wokół oczu często są wynikiem marszczenia twarzy czy uśmiechu. Aby im zapobiec, warto nie tylko stosować odpowiednie kremy, ale również regularnie wykonywać masaż twarzy.

Aby zlikwidować zmarszczki wokół oczu, warto wykonywać regularne masaże
Aby zlikwidować zmarszczki wokół oczu, warto wykonywać regularne masaże 123RF/PICSEL

Starzejąca się twarz. Czy jest na to sposób?

A co z twarzą?  - Mimo że o tę część ciała kobiety dbają zazwyczaj w sposób szczególny, ona również się starzeje - na skutek utraty kolagenu i elastyny wraz z wiekiem, co jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Pamiętajmy jednak o tym, że podporą dla odpowiedniej jakości skóry twarzy jest wyściółka tłuszczowa, a więc tzw. kompartmenty tłuszczowe. Wraz z wiekiem, na skutek grawitacji, osuwają się one w dół, tracąc tym samym wcześniejszą jędrność. Dlatego zabiegi, które wykonujemy, a które chcemy, aby działały napinająco, powinny zawsze skupiać się na pobudzaniu odpowiednich więzadeł i prawidłowym ustawianiu wyściółki tłuszczowej - podkreśla kosmetolog Dagmara Nowak-Barańska.

Pielęgnacja twarzy każdorazowo musi składać się z demakijażu oraz myciu skóry rano i wieczorem. - Pamiętajmy, że makijaż musimy zmyć najpierw płynem micelarnym, a kolejno umyć skórę żelem lub mleczkiem. Cała rzesza osób zapomina o zmywaniu płynu micelarnego. On, podobnie jak mydło, mocno wysusza barierę hydrolipidową - dodaje kosmetolog Anastasiia Pleskun.

Kolejny krok to tonizacja. - Tonizacja przywraca właściwe pH w skórze. Efektem tego zabiegu jest między innymi lepsze wchłanianie się kosmetyków. Pamiętajmy także o nałożeniu serum, a kolejno odpowiedniego kremu: na dzień lub na noc - tłumaczy ekspert.

Następny etap to obowiązkowy filtr SPF. - Zimą i latem, o każdej porze dnia, musimy chronić naszą skórę. W tym pomoże nam filtr SPF, który warto stosować zarówno na twarzy, jak i na dekolcie, szyi czy uszach, w zasadzie każdej otwartej partii ciała, do której dociera promieniowanie słoneczne - wyjaśnia kosmetolog. Słońce nie jest bowiem naszym sprzymierzeńcem w walce z pierwszymi oznakami starzenia się. Promieniowanie słoneczne działa na skórę niekorzystnie, wywołując wolne rodniki, które odpowiadają za stres oksydacyjny w skórze. Ten sprawia kolejno, że skóra starzeje się zdecydowanie szybciej.

Raz w tygodniu zdecydujmy się również na nałożenie peelingu, który zetrze martwe komórki naskórka, sprawiając, że składniki aktywne w kremach czy serum będą wchłaniać się zdecydowanie lepiej. Co więcej, po peelingu skóra będzie bardziej dotleniona i nawilżona. Tuż po nim, przynajmniej raz w tygodniu warto nałożyć maskę, która działa jak prawdziwa bomba witaminowa, mocno odżywiając skórę.

Esksperci podkreślają także, aby podczas mycia twarzy wystrzegać się gorącej wody. Ta rozszerza naczynia i sprawia, że skóra będzie niemal cały czas czerwona. Gorącej wody powinno unikać się również w przypadku mycia całego ciała, gdyż ona mocno wysusza skórę.

"Pamiętajmy, że makijaż musimy zmyć najpierw płynem micelarnym, a kolejno umyć skórę żelem lub mleczkiem" - podkreśla kosmetolog
"Pamiętajmy, że makijaż musimy zmyć najpierw płynem micelarnym, a kolejno umyć skórę żelem lub mleczkiem" - podkreśla kosmetolog123RF/PICSEL

Co zrobić, żeby skóra się nie starzała? 7 złotych zasad

- Aby dłużej cieszyć się piękną skórą o zdrowej kondycji, warto pamiętać o siedmiu złotych zasadach - podkreśla kosmetolog Anastasiia Pleskun.

Co zrobić, żeby się szybko nie starzeć?

  • Dbaj o właściwą pielęgnację domową, dobraną do potrzeb twojej skóry.
  • Unikaj słońca, nie opalaj się i obowiązkowo stosuj krem z filtrem - SPF 50, codziennie, nawet w okresie zimowym, ponieważ niechciane promieniowanie dociera nawet wtedy, kiedy nie widzimy go gołym okiem.
  • Pij dużo wody, nawadniaj we właściwy sposób swój organizm, aby nawilżyć go od środka i wspomóc wszystkie procesy w nim zachodzące.
  • Pamiętaj o zabiegach kosmetologicznych, które będą zapobiegać starzeniu się i odżywiać skórę. Najlepiej sprawdzą się zabiegi mezoterapii i biorewitalizacji.
  • Rób pobudzająco-liftingujący masaż twarzy, szyi i dekoltu przynajmniej raz w tygodniu, a najlepiej co poranek. Wpłynie on na wyprowadzenie limfy i zmniejszy opuchliznę. Do tego może posłużyć ci kamień Gua Sha.
  • Unikaj stresu, bo to on powoduje wolne rodniki, które działają szkodliwie na naszą skórę,
  • Zaopatrz się w składniki odżywcze, takie jak kwas hialuronowy, kolagen, witamina A, C, ceramidy oraz kwasy AHA. Odpowiednia suplementacja jest niezbędna, aby dopełnić wszelkie niedobory witamin "od środka".

- Warto postanowić sobie, że jeden wieczór w tygodniu przeznaczamy na kobiecy rytuał. Zaopiekujmy się wtedy naszymi włosami, ciałem, a także skórą twarzy, szyi i dekoltu. Zróbmy maseczkę, peeling, masaż twarzy. A przede wszystkim pobądźmy same ze sobą, zostańmy na chwilę z własnymi myślami, zrelaksujmy się. To pierwszy krok do pięknej skóry bez przedwczesnych oznak starzenia się - podkreśla Anastasiia Pleskun.

Masaż ziołowymi stemplami działa relaksacyjnieNewseria Lifestyle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas