Trudny czas dla włosów: 6 prostych zabiegów

Poznaj sposoby, jak dbać o włosy zimą, by były mocne i jedwabiście lśniące.

Zniszczone końcówki? Najpierw je obetnij, a potem o nie zadbaj
Zniszczone końcówki? Najpierw je obetnij, a potem o nie zadbaj 123RF/PICSEL

I. Elektryzują się i nie dają uczesać

Zdarza się, się, że po zdjęciu czapki lub układaniu na szczotce, pasemka fruwają we wszystkie strony i nie można ich ułożyć. Zwłaszcza gdy nosisz nakrycia głowy lub używasz przyrządów ze sztucznymi włóknami, kosmyki pocierane o nie elektryzują się. Im mocniej przesuszone są włosy, tym problem staje się bardziej dokuczliwy.

Możesz temu zaradzić: Stosuj po myciu włosów nawilżającą odżywkę, np. w sprayu bez spłukiwania. Jeśli po zdjęciu czapki kosmyki "stanęły dęba", rozetrzyj w rękach odrobinę kremu (lub wosku do włosów) i nałóż go tylko na tę część pasm, która elektryzuje się (nie zepsujesz fryzury). Możesz też spryskać grzebień lakierem i przeczesać kosmyki. Używaj szczotki z naturalnym włosiem, noś nakrycia głowy, np. z wełny. Używaj suszarki z funkcją jonizacji - zapobiega elektryzowaniu pasm.

II. Przesuszają się

Po każdym myciu głowy stosuj intensywnie regenerujące odżywki, typu "8 w 1" czy "10 w 1". Nawilżają one włosy, przywracają im sprężystość i blask.

III. Szybko przetłuszczają się

Noszenie czapki, pod którą jest gorsza cyrkulacja powietrza i szokowe zmiany temperatur (z zimnego dworu wchodzimy do ciepłego pomieszczenia) nasilają wydzielanie sebum w skórze głowy i przetłuszczanie się włosów.

Możesz temu zaradzić: Staraj się myć głowę rano zamiast wieczorem, kosmyki będą wyglądać świeżo. Stosuj szampon i odżywkę do włosów przetłuszczających, gdyż regulują pracę gruczołów łojowych i dbają o świeży wygląd pasm. Używaj do mycia letniej wody, gorąca pobudza wytwarzanie łoju w skórze. W nagłych sytuacjach sprawdzi się suchy szampon. Wystarczy rozpylić go na włosach i kilka razy przeczesać je szczotką.

IV. Skóra głowy swędzi

Mniejsza wilgotność powietrza o tej porze roku osłabia warstwę ochronną skóry głowy, a wtedy jest ona bardziej podatna na podrażnienia. Nadmiernie łuszczy się, pojawiają się zaczerwienienia. Staraj się nie drapać głowy. Myj głowę kojącym szamponem do wrażliwej skóry. Łagodząco działa masaż głowy oliwą z oliwek z dodatkiem 3-4 kropli olejku herbacianego.

V. Stały się oklapniete

Pod czapką fryzura może stracić objętość jeśli np. suszyłaś włosy w pośpiechu i niektóre pozostały wilgotne.

Możesz temu przeciwdziałać: Staraj się starannie suszyć włosy, z głową pochyloną do dołu, to je "odbije" od skóry i doda im większej puszystości. Używaj kosmetyków o tzw. przedłużonym efekcie. Po zdjęciu czapki pochyl głowę, przeczesz włosy szczotką i polakieruj je.

VI. Nadmiernie wypadają

O tej porze roku często występuje niedobór odżywczych witamin i minerałów w organizmie. Jesteśmy przemęczone i mniej odporne na stresy. To wszystko odbija się na kondycji cebulek włosowych. Są gorzej odżywione i słabiej ukrwione, co sprawia, że włosy stają się cieńsze i przedwcześnie wypadają.

Możesz temu zaradzić: Stosuj przez miesiąc intensywną kurację, wcierając raz dziennie w skórę głowy preparat przeciw wypadaniu włosów.

Ewa Stasiak

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas