Skuteczniejsza niż kosmetyk z drogerii. Działa odkażająco i antybakteryjnie. W aptece kupisz za 5 złotych
Pasta cynkowa to popularny, tani produkt o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych. Zawarty w niej cynk działa wysuszająco i antybakteryjnie, goi rany i odkaża. Jak działa pasta cynkowa i czym różni się od maści?
Spis treści:
- Czym się różni pasta cynkowa od maści?
- Pasta cynkowa z kwasem salicylowym czy bez?
- Jak działa pasta cynkowa?
- Pasta cynkowa: Jak stosować i ile trzymać na twarzy?
- Pasta cynkowa z kwasem salicylowym na trądzik i zaskórniki
- Pasta cynkowa z kwasem salicylowym na opryszczkę
- Jak zmyć pastę cynkową?
- Pasta cynkowa: Od jakiego wieku?
Cynk to jeden z mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu - wpływa pozytywnie na kondycję włosów, paznokci oraz skóry, pomagając w gojeniu ran, podrażnień i trądziku. To właśnie dlatego u osób borykających się z problemami skórnymi w pierwszej kolejności zaleca się zbadanie poziomu tego pierwiastka w organizmie, a w razie jego niedoborów dobiera właściwą suplementację. Cynk stosować można także zewnętrznie - w postaci maści i pasty cynkowej.
Czym się różni pasta cynkowa od maści?
Zobacz również:
- Dlaczego paznokcie pękają w punkcie stresu? Powód nie zawsze jest oczywisty
- Zapomnisz o bawełnianych poszewkach. Te są droższe, ale wspierają naturalne procesy regeneracyjne skóry i włosów podczas snu
- Maseczka z owocu kaki. Odmładza skórę, wygładza zmarszczki
- Jak nawilżyć skórę twarzy w sezonie grzewczym? Wybierz jedną z czterech metod
Pasta cynkowa różni się od maści tym, że ma ponad dwukrotnie więcej tlenku cynku niż maść. W paście jego stężenie wynosi 25 proc., w maści cynkowej 10 proc. - pasta cynkowa działa więc zdecydowanie silniej.
Pasta najlepiej sprawdzi się w punktowym stosowaniu np. przy trądziku, a maść w leczeniu dużo większych powierzchni. Dlaczego? W porównaniu do maści cynkowej pastę zdecydowanie trudniej rozsmarować.
Pasta cynkowa z kwasem salicylowym czy bez?
Decydując się na zakup pasty cynkowej, możemy wybrać produkt bez lub z dodatkiem kwasu salicylowego. Ta z kwasem działa jeszcze silniej, więc może podrażniać skórę. Aby tego uniknąć, należy pamiętać, by nie stosować pasty z kwasem salicylowym na rany, ale także skórę pokrytą owłosieniem i u dzieci poniżej 12. roku życia.
Jak działa pasta cynkowa?
Pasta cynkowa znana jest głównie ze swoich wysuszających właściwości - to dlatego polecana jest np. nastolatkom, walczącym z trądzikiem i wypryskami. Działa także: przeciwzapalne i dezynfekująco
- goi otarcia
- ściąga brzegi rany i odkaża ją.
- Ma właściwości matujące i kryjące przebarwienia
Co ciekawe, pasta działa także jak filtr UV, więc często wchodzi w skład kremów przeciwsłonecznych. Niektórzy uważają wręcz, że z powodzeniem może ona zastąpić kosmetyki chroniące przed promieniowaniem.
Pasta cynkowa: Jak stosować i ile trzymać na twarzy?
Pastę cynkową najlepiej stosować jednak na noc, ponieważ nie wchłania się i zostawia białe ślady. W żadnym razie nie nadaje się ona także do stosowania pod makijaż.
Pasta cynkowa z kwasem salicylowym na trądzik i zaskórniki
Pastę cynkową stosuje się głównie w leczeniu zmian trądzikowych. Osusza chore miejsca, działa odkażająco i antybakteryjnie, ale hamuje także rozwój wyprysków u osób, niemających problemów z trądzikiem. Usuwa także zaczerwienienia i przebarwienia potrądzikowe.
Pasta cynkowa z kwasem salicylowym na opryszczkę
Pastę cynkową z powodzeniem stosować możemy także na opryszczkę. Ta z dodatkiem kwasu salicylowego mocno osusza skórę, odkaża i działa przeciwświądowo. Na zmienione chorobowo miejsca należy nakładać pastę dwa razy dziennie, obowiązkowo na noc - wtedy działa najskuteczniej.
Jak zmyć pastę cynkową?
Najlepiej zmyć ją po prostu wodą z dodatkiem emulsji lub żelu myjącego. Po umyciu można dodatkowo zastosować płyn micelarny, a jeśli pasta schodzi opornie, parafinę lub spirytus mydlany. Na koniec można użyć maści lekko natłuszczającej.
Pasta cynkowa: Od jakiego wieku?
Pasta cynkowa to bezpieczny, naturalny produkt i nie ma większych przeciwwskazań do stosowania jej także u dzieci. Większość źródeł mówi jednak o tym, iż nie należy jej aplikować u dzieci poniżej drugiego roku życia. Pasty cynkowej z kwasem salicylowej nie można natomiast stosować u dzieci poniżej 12 roku życia. Pod żadnym pozorem nie mogą używać jej także osoby uczulone na cynk i kwas salicylowy.
Pastę cynkową dostać można w większości aptek w Polsce. Jej cena waha się między 4 a 5 zł za opakowanie.