Wielu z nas robi to zdecydowanie zbyt rzadko. Nie zauważamy, że obrastamy brudem

Jak często prać pościel, a jak często ręczniki? Co ile dni należy zmieniać piżamę i jak wygląda kwestia dbania o czystość bielizny? Wydaje się, że pranie jest czynnością tak prozaiczną i oczywistą, że nie wzbudza żadnych wątpliwości. Okazuje się jednak, że nadal istnieje w tej kwestii sporo niejasności, a dyskusje na ten temat są w stanie wzbudzić niemałe emocje. Przygotowaliśmy więc harmonogram, dzięki któremu łatwiej będzie usystematyzować wiedzę na temat higieny.

Pranie bielizny, pościeli, ręczników - jaka jest zalecana częstotliwość?
Pranie bielizny, pościeli, ręczników - jaka jest zalecana częstotliwość?123RF/PICSEL

  • Dbanie o higienę to niezwykle szerokie pojęcie. Związane jest nie tylko z kąpielami, ale też dbaniem o swoje otoczenie - w tym ubrania, ręczniki i pościel.
  • Może się okazać, że wymiana części z nich zachodzi w naszych domach zbyt rzadko, co może poważnie rzutować na stan zdrowia. Czas na higieniczny rachunek sumienia.
  • Częstotliwość prania ręczników, piżamy i pościeli zależy od różnorodnych czynników. Sprawdź, czy na co dzień bierzesz je pod uwagę.

Plama to niejedyny wyznacznik

Widoczne zabrudzenia na odzieży i innych tkaninach wydają się być bezdyskusyjnym argumentem przemawiającym za tym, że dana rzecz powinna wylądować w pralce. W przypadku plam sprawdza się zasada, że im wcześniej zareagujemy, tym większe mamy szanse na jej pozbycie się i uratowanie ulubionej bluzki czy koszuli. Wychodzenie w poplamionych ubraniach przecież nie świadczy o nas najlepiej.

Dbać trzeba jednak nie tylko o swój wizerunek, ale przede wszystkim o higienę. Dotyczy to nie tylko garderoby, ale też wszystkich przedmiotów, którymi otaczamy się na co dzień. To, że nie pokazujemy się znajomym w piżamie, nie oznacza, że możemy spać w niej całymi tygodniami. Tak samo wygląda sprawa pościeli i ręczników. Szybko stają się bowiem pożywką dla niepożądanych drobnoustrojów i roztoczy. Ich obecność może prowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia, choć nie zawsze od razu łączymy niepokojące objawy z dawno niepranym prześcieradłem. Szczególnie alarmujące są:

  • bóle głowy,
  • nieżyt nosa,
  • kaszel,
  • duszności,
  • swędząca skóra,
  • wysypka.

Jak często zmieniać pościel?

Są takie dni, kiedy już od rana nie możesz doczekać się powrotu do ukochanego łóżka? Miękkie poduszki i otulająca kołdra wydają się takie kuszące! Jednak pamiętaj o tym, że pościel to siedziba roztoczy, których odchody są silnym alergenem. Oprócz wspomnianych już objawów, rzadkie pranie pościeli może prowadzić nawet do rozwoju atopowego zapalenia skóry oraz astmy. Warunki panujące w łóżkach, czyli podwyższona temperatura i wilgotność sprzyjają także rozwojowi grzybów.

Śniadanie do łóżka brzmi romantycznie, ale resztki jedzenia w pościeli to zamach na higienę
Śniadanie do łóżka brzmi romantycznie, ale resztki jedzenia w pościeli to zamach na higienę123RF/PICSEL

W takim razie trzeba odpowiedzieć na pytanie, jak często prać pościel? Zaleca się robić to przynajmniej raz na dwa tygodnie. Jeśli jednak do łóżka wstęp mają także zwierzęta domowe, które gubią sierść lub jesteśmy zwolennikami spania nago, wymiana pościeli łącznie z prześcieradłem powinna mieć miejsce raz w tygodniu. Warto połączyć to z dokładnym odkurzeniem materaca.

W ilu stopniach prać pościel? Tę informację znajdziesz na metce. Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ wszystko zależy od rodzaju materiału. Jeśli producent na to zezwala, pościel najlepiej jest prać w wysokiej temperaturze 60°C.

Pranie ręczników: Co trzeba wiedzieć?

Utrzymanie ręczników w czystości również wzbudza pewne wątpliwości. To, że używamy ich po kąpieli, nie oznacza, że przez długi czas pozostają czyste! Pozostawione w wilgotnej łazience również stają się rajem dla bakterii i grzybów.

Zdarza ci się korzystać z tego samego ręcznika, co inni domownicy? Może być to prosta droga do infekcji, ponieważ na tkaninie osiada także martwy naskórek i różne wydzieliny ustrojowe. Wilgotny i brudny ręcznik nie tylko brzydko pachnie, ale jego używanie może doprowadzić między innymi do zaostrzenia egzemy, trądziku, zapalenia spojówek, grzybicy czy infekcji dróg moczowych.

Jak często prać ręczniki? Zaleca się robić to co trzy lub cztery użycia. Z prostego rachunku wychodzi więc, że wymiana ręczników na świeże powinna mieć miejsce dwa razy w tygodniu. Dobrym pomysłem jest pranie ręczników z octem, ponieważ produkt ten ułatwi pozbycie się bakterii i roztoczy. Do tego upora się z nieświeżym zapachem i pozytywnie wpłynie na włókna, więc ręcznik pozostaje chłonny, miękki i puszysty.

Jak często prać piżamę?

Nie każdy postrzega piżamę jako bieliznę osobistą, a jednak jest to część garderoby, która przez wiele godzin ma bezpośredni kontakt z ciałem. Czy w takim razie piżamę powinno się zmieniać codziennie? W jej przypadku częstotliwość prania zależy od kilku czynników.

Duże znaczenie ma pora roku oraz stan zdrowia. Jeśli w nocy pocimy się intensywnie, rano piżama powinna wylądować w pralce. Ważne jest również to, czy kąpiel lub prysznic bierzemy tuż przed założeniem piżamy, czy mamy inne nawyki. Możemy jednak przyjąć, że pranie należy przeprowadzać nie rzadziej niż raz na trzy lub cztery dni. Z pewnością nie należy zakładać tej samej piżamy dłużej niż tydzień.

Pranie bielizny: Czy tu są jakiekolwiek wątpliwości?

Niektóre elementy garderoby wymagają prania ręcznego
Niektóre elementy garderoby wymagają prania ręcznego123RF/PICSEL

Wydawać by się mogło, że w tej kwestii sprawa jest prosta. Majtki i skarpetki bezsprzecznie należy prać po każdym założeniu i od tej zasady nie ma żadnych wyjątków. Dotyczy to też kostiumów kąpielowych i kąpielówek. Nieco rzadziej do pralki można wrzucać takie elementy bieliźniane, jak biustonosze i halki. Nadal jednak nie należy z tym zwlekać dłużej niż trzy lub cztery dni. Bardzo szybko chłoną pot i resztki kosmetyków, co jest nie tylko niehigieniczne, ale prowadzi także do pojawienia się brzydkiego zapachu. W przypadku staników sportowych, używanych podczas treningów, konieczne jest upranie po każdym użyciu.

Pamiętaj, by zawsze ocenić stan ubrań na podstawie swojej codziennej aktywności. W upalne dni i podczas uprawiania sportu czy stresujących sytuacji pocimy się bardziej intensywnie. Weź więc pod uwagę, że częstotliwość prania bielizny i odzieży nie zawsze ma sztywne ramy czasowe.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas