Włosy na wiosnę odżyją w kilka chwil. Te proste triki dodadzą im blasku

Często po długich miesiącach jesieni i zimy włosy są zmęczone, kruche i niezwykle osłabione. Co zrobić, by w okresie przedwiośnia dodać im nieco blasku i przygotować na nadejście wiosny? Po tych zabiegach włosy odżyją i staną się piękną, zdrową ozdobą twarzy.

Za wypadanie włosów odpowiedzialne są często długie miesiące jesieni i zimy
Za wypadanie włosów odpowiedzialne są często długie miesiące jesieni i zimy123RF/PICSEL

Czas niekorzystny dla włosów. Warunki atmosferyczne wpływają na ich kondycje

Ujemne temperatury, deszcze, wiatr, śnieg, a także noszenie czapek - to wszystko nie służy naszym włosom, a niestety trwa przez długie miesiące. Czas jesienno-zimowy nie służy kondycji włosów, które finalnie stają się coraz słabsze.

Okres przedwiośnia to idealny moment na wzmocnienie włosów i dodanie im nieco więcej blasku, tak by były już przygotowane nadejście cieplejszych dni.

Po miesiącach osłabienia przyda im się porządne wzmocnienie, w postaci pielęgnacji i odżywienia od cebulki, aż po same końce.

Odżywienie od wewnątrz. Pobudź je do życia

Dieta człowieka ważna jest przez cały rok, nie tylko w okresie jesieni i zimy. Jednak akurat wtedy warto skupić się na budowaniu i podtrzymywaniu swojej odporności.

Możemy zrobić to naturalnymi sposobami i zadbać o to, co trafia do naszego organizmu wraz z pożywieniem.

W zimie często mamy problemy z włosami i paznokciami, ale można sobie z tym poradzić
W zimie często mamy problemy z włosami i paznokciami, ale można sobie z tym poradzić123RF/PICSEL

Spożywając produkty bogate w witaminę C, wzmacniamy także włosy. Właśnie niedobór witaminy C jest między innymi powodem łamliwości i rozdwajania włosów oraz pogorszenia jakości ich cebulek. Warto też sięgnąć po produkty z witaminą E, bo to ona odpowiada za przyspieszenie porostu włosów.

Żeby wzmocnić włosy nie obejdzie się też bez witamin z grupy B. Mile widziane jest także picie naparów ze skrzypu polnego i pokrzywy, jeżeli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do spożywania tych ziół.

Wcierki i masaże głowy

U samej nasady włosa kryje się sekret jego piękna. Dlatego warto poświęcić chwilę uwagi samej skórze głowy. Mycie szamponem nie wystarczy. Po zimie u nasady głowy gromadzą się liczne zanieczyszczenia, a także łój produkowany przez naszą skórę, a z tym zwykły szampon może sobie nie poradzić.

Warto więc wykonać raz w tygodniu peeling skóry głowy, a także po jej umyciu zastosować wcierki.

O długie włosy sama możesz zawalczyć naturalnymi sposobami
O długie włosy sama możesz zawalczyć naturalnymi sposobami©123RF/PICSEL

Doskonale sprawdzą się także te domowej roboty, zawierające skrzyp polny, miętę, kawę lub pokrzywę. Te produkty doskonale stymulują cebulki włosa do pracy.

Dodatkowo wprowadzając taką wcierkę, możemy, a nawet musimy, wykonać masaż skóry głowy. To z kolei pobudzi naczynia krwionośne do pracy i wzmocni ukrwienie skóry w tym miejscu.

Należy pamiętać, że połączenie masażu, oczyszczania skóry głowy za pomocą peelingu, następnie szamponu, a na koniec aplikacja wcierek, to proces, w którym liczy się każdy etap pielęgnacji.

Odżywki i podcięcie. To nada fryzurze nowego życia

Oczywiście włos nie kończy się u jego nasady - on się tam zaczyna, ale ważna jest dbałość o całą długość. Warto o tym pamiętać przy każdym myciu i pielęgnacji i nie pomijać etapu nakładania masek, czy odżywek, które wygładzą go na całej długości.

Włosy są mocniejsze i bardziej lśniące, kiedy regularnie o nie dbamy
Włosy są mocniejsze i bardziej lśniące, kiedy regularnie o nie dbamy123RF/PICSEL

Doskonale mogą sprawdzić się także płukanki, które podobnie jak wcierki, będą zawierać miętę, ale też siemię lniane, czy wywar z kawy.

Włosom po zimowaniu doskonale zrobi także ich podcięcie. Jeżeli nie mamy ochoty na radykalne zmiany, warto skusić się chociaż na podcięcie końcówek. Nada to fryzurze lekkości, a przede wszystkim świeżo podcięte końce włosów wyglądają estetycznie, w przeciwieństwie do rozdwojonego włosa.

Nie związuj włosów. To tylko pogorszy ich stan

Warto także pamiętać o mechanicznym uszkadzaniu włosa. Przez całą zimę włosy często są pod czapkami, a nierzadko pod nimi są związywane. Osłabione zimą i jesienią, a przede wszystkim warunkami atmosferycznymi panującymi przez wiele miesięcy, są niezwykle wrażliwe na mocne związywanie.

Pod wpływem nacisku mogą się łamać i kruszyć, nawet do połowy swojej długości. Dlatego kiedy już musimy postawić na związane włosy, warto zmienić frotkę na tę z jedwabiu lub użyć klamry.

Domowa odżywka, która ratuje zniszczone włosy!Interia DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas