Woda ryżowa: Siedem nietypowych zastosowań
Azjatyckie techniki dbania o urodę są jednym z najgorętszych trendów pielęgnacyjnych ostatnich lat. W dążeniu do zachowania promiennej cery bez przebarwień i zmarszczek, jędrnej skóry całego ciała czy bujnych i lśniących włosów testujemy kolejne kosmetyki i zabiegi, które w większości wykonać można w domu. Wiele uwagi poświęca się aktualnie prostym produktom o naturalnym składzie. Wśród nich wyróżniona została woda ryżowa, która zazwyczaj w polskich kuchniach ląduje w zlewie. Przekonaj się, że zastosowanie wody ryżowej jest dużo bardziej wszechstronne, niż mogłoby się wydawać.
Woda ryżowa: Jak zrobić?
Nie ma w tym temacie nic skomplikowanego. Jest to woda, która zostanie po ugotowaniu ryżu. Mimo to trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy, jeśli chcemy wykorzystać ją do celów pielęgnacyjnych czy ogrodniczych.
- Do jej przygotowania użyć można dowolnego rodzaju ryżu, choć szczególnie polecane są ryż brązowy i jaśminowy.
- Pamiętaj, by zwiększyć nieco ilość wody potrzebnej do gotowania. Jeśli chcesz przygotować ryż w celach kosmetycznych, nie gotuj od razu całego garnka. Lepiej przygotować mniejszą ilość do doraźnego wykorzystania. Kilkudniowe przechowywanie wody ryżowej może sprawić, że nabierze nieprzyjemnego zapachu. Wystarczy, że przygotujesz dwie łyżki stołowe ryżu, a do gotowania użyjesz jednej szklanki wody.
- Nie gotuj ryżu w torebkach, nie dodawaj również soli!
Właściwości wody ryżowej
Używać jej można przede wszystkim w pielęgnacji, ale z jej atutów skorzystają także miłośnicy roślin i zapaleni ogrodnicy. W czym tkwi sekret wody ryżowej? Jest bogata w witaminy z grupy B, które odpowiadają za kondycję skóry, w tym jej elastyczność. Woda ryżowa to dobre źródło kwasu foliowego, cynku, żelaza, magnezu i potasu. Z takim zestawem dobroczynnych substancji łatwiej będzie dbać o piękny wygląd.
Jak działa woda ryżowa na włosy?
Wiele osób, które zaczynają zgłębiać ten temat, zastanawia się, czy woda ryżowa pomaga na porost włosów. Okazuje się, że przede wszystkim ogranicza ich wypadanie. Wszystko za sprawą inozytolu, czyli związku organicznego, który nie tylko wspiera układ nerwowy, ale sprzyja także kondycji włosów.
Nawilżone włosy bez łupieżu
Woda ryżowa chroni przed nadmierną utratą wody, może też przeciwdziałać łupieżowi. Dla mocnych i lśniących włosów warto raz w tygodniu zrobić płukankę z wody ryżowej na całej ich długości. Potraktuj ją jak odżywkę. Nałożyć na umyte szamponem włosy, odczekaj od pięciu do siedmiu minut, następnie obficie spłucz.
Woda ryżowa na cerę
Regularne przemywanie twarzy oraz dekoltu odżywi i nawilży skórę. Ważnym składnikiem wody ryżowej jest witamina E, nazywana nie bez przyczyny witaminą młodości. Woda ryżowa wykazuje właściwości rozjaśniające przebarwienia, jest też pomocna w walce z trądzikiem. Można używać wody ryżowej jako toniku, który służy przywracaniu skórze naturalnego pH.
Woda ryżowa do demakijażu
Domowy preparat pomoże usunąć makijaż, jednocześnie odżywiając skórę. Niewielką ilość wody ryżowej warto nanieść na płatek kosmetyczny i delikatnymi ruchami usuwać kosmetyki. Po skończonym oczyszczaniu spłucz wodą, by mieć pewność, że usunięte zostały wszystkie pozostałości cieni, tuszu czy podkładu.
Woda ryżowa do kąpieli
Pozwól sobie na relaksującą i kojącą kąpiel - koniecznie z dodatkiem wody ryżowej. Wystarczy wlać do wanny z ciepłą wodą cztery szklanki tego naturalnego specyfiku. Skóra będzie nie tylko nawilżona, ale też zdecydowanie bardziej miękka i gładka.
Woda ryżowa do kwiatów
Bogata w minerały i witaminy woda ryżowa pomoże dbać o rośliny doniczkowe w mieszkaniu. Podlewaj kwiaty ostudzoną wodą raz w tygodniu, a przyspieszysz ich wzrost i wzmocnisz korzenie. Woda ryżowa doskonale nadaje się do podlewania storczyków.
Czy warto pić wodę ryżową?
Choć może nie brzmieć jak wyborny przysmak, wodę ryżową warto popijać, gdy potrzebujemy więcej energii, np. przed treningiem. By wzbogacić jej smak, można dorzucić szczyptę korzennych przypraw. Woda ryżowa bez dodatków pomaga również na nudności, wymioty oraz biegunkę.