Wrastający paznokieć: Co robić?
Problem wrastających paznokci najczęściej dotyczy stóp. Przyczyny tej dolegliwości są różne. Wpływ na to mogą mieć: urazy, nieumiejętne obcinanie paznokci, a nawet uwarunkowania genetyczne. Niezależnie od źródła, problemu pod żadnym pozorem nie można bagatelizować. Gdy skarżymy się na dyskomfort, ból oraz zaczerwienienie, warto stosować domowe sposoby na wrastający paznokieć. Przyniosą ulgę i pomogą zapobiegać groźnym infekcjom.
Spis treści:
Wrastające paznokcie u nóg: Objawy
Zdecydowanie rzadziej mamy do czynienia z wrastającym paznokciem dłoni, lecz trzeba mieć na uwadze, że to też się zdarza. Najczęściej jednak problem dotyczy dużego palca u stóp. Dolegliwość polega na wrastaniu bocznej krawędzi paznokcia pod skórę, co rozpoznamy bardzo szybko na podstawie dyskomfortu, jaki pojawia się podczas chodzenia czy nawet zakładania butów.
Dlaczego nie należy ignorować wrastającego paznokcia?
Dyskomfortowi często towarzyszą zaczerwienienie, opuchlizna, czasem krwawienie. Jeśli nie będziemy działać od razu, wrastający paznokieć może wywołać stan zapalny oraz pojawienie się ropy. W skrajnych przypadkach konieczna okazuje się interwencja chirurga. Zignorowanie objawów w dłuższej perspektywie może skutkować zniekształceniem części stopy, zapaleniem tkanki łącznej, a nawet zakażeniem kości.
Zanim rozpoczniesz leczenie
Podczas domowej kuracji należy odpowiednio zadbać o swoje stopy. Starajmy się, by skóra miała dostęp do powietrza, więc w miarę możliwości chodźmy boso. Przygotowując się do wyjścia z domu, darujmy sobie buty z wąskimi noskami. Wybierzmy szerokie i wygodne obuwie, najlepiej na płaskim obcasie. Kluczowa jest dbałość o higienę, więc często zmieniajmy skarpetki - nawet kilka razy dziennie. Ciepłe i wilgotne środowisko, jakie tworzy się na stopach, jest rajem dla chorobotwórczych bakterii i grzybów.
Kiedy zadziałają domowe sposoby na wrastający paznokieć?
Przyniosą ulgę i zapobiegną rozwojowi infekcji pod warunkiem, że działać będziemy od razu. Jeśli problem jest dopiero na wczesnym etapie, mamy największe szanse powodzenia. Gdy domowe metody nie przynoszą rezultatów lub zauważymy pojawiające się ropnie i opuchliznę, konieczne jest udanie się do specjalisty. Skierujmy się do podologa lub podiatry.
Kąpiele stóp na wrastający paznokieć
Ten rodzaj kuracji jest wyjątkowo przyjemny. Nie tylko przynosi ulgę, ale może być też sposobem na zrelaksowanie się po ciężkim dniu. Jak przygotować leczniczą kąpiel dla stóp?
- Do miednicy z ciepłą wodą wsyp kilka łyżek najzwyklejszej soli kuchennej. Wymieszaj i mocz stopy przez 20 minut. Zabieg najlepiej jest wykonywać po wieczornej kąpieli. Sól podziała dezynfekująco, wpłynie też na zmniejszenie obrzęku.
- Na wrastające paznokcie bardzo dobrze zadziała też woda z sodą oczyszczoną. Jednorazowo użyj standardowej torebki produktu.
- Jeśli nie przekonują cię kuchenne specyfiki, przygotuj kąpiel z płatkami mydlanymi do prania lub szarym mydłem. Nie tylko zmiękczą skórę, ale mają również właściwości antybakteryjne, które są nie do przecenienia w sytuacji uszkodzenia naskórka i powstania rany.
O tym pamiętaj: Moczenie stóp w każdym przypadku nie powinno trwać dłużej, niż pół godziny. Po zakończeniu skórę należy dokładnie wytrzeć do sucha czystym ręcznikiem, by nie narażać jej dodatkowo na rozwój grzybicy.
Okłady z lodu
Po kąpieli skóra stóp jest miękka, więc warto to wykorzystać, by pozbyć się problemu. Wykonaj okład z kostki lodu w miejscu wrastania paznokcia. Po maksymalnie pięciu minutach zdezynfekuj i sięgnij po wysterylizowane cążki do wrastających paznokci. Ostrożnie wytnij problematyczną część paznokcia, następnie załóż gazik i zabandażuj palec, by ograniczyć dostęp naruszonej skóry do zarazków. Opatrunek zmieniaj często, by nie dopuścić do infekcji podczas gojenia.