Wyjaśniamy, jak pozbyć się cieni pod oczami
Dodają nam lat, powodują, że twarz wygląda na zmęczoną i zwyczajnie szpecą - cienie pod oczami to zmora wielu kobiet. Choć istotną rolę w ich zwalczaniu odgrywa odpowiednia pielęgnacja, nie jest ona jedynym sposobem na pozbycie się tego estetycznego defektu.
Pomocna może okazać się również dieta bogata w produkty zawierające likopen, krzemionkę i antocyjany.
Przybierające postać fioletowo-żółtych kręgów cienie pod oczami należą do najchętniej tuszowanych za pomocą makijażu niedoskonałości. Za ich sprawą wyglądamy bowiem na zmęczone, niewyspane i chore. Zamiast każdego dnia przykrywać sińce grubą warstwą korektora i podkładu, znacznie lepiej byłoby raz na zawsze pozbyć się problemu. Pomocna okaże się odpowiednia pielęgnacja. Należy więc pamiętać o dokładnym i delikatnym demakijażu okolic oczu oraz stosowaniu dedykowanych temu obszarowi kremów z kwasem hialuronowym, witaminami i ceramidami.
Zdarza się jednak, że mimo przestrzegania kluczowych zasad pielęgnacji, cienie pod oczami nie znikają. Warto wówczas zwrócić większą uwagę na codzienne przyzwyczajenia - bo prócz uwarunkowań genetycznych i niektórych schorzeń, wpływ na pojawienie się cieni pod oczami ma także styl życia. Dbajmy więc o wysypianie się, pijmy jak najwięcej wody i ograniczmy czas spędzany przed ekranem komputera emitującym szkodliwe niebieskie światło. Dobrym rozwiązaniem będzie też modyfikacja jadłospisu. To, co ląduje na naszym talerzu ma bowiem ogromny wpływ na kondycję skóry - także tej zlokalizowanej w okolicach oczu.
Pierwsze miejsce na liście pokarmów niwelujących cienie pod oczami zajmują pomidory. Zawierają bowiem likopen, który nadaje im charakterystyczny czerwony kolor, a także chroni naczynia krwionośne i wspomaga krążenie krwi. Prozdrowotne działanie likopenu zwiększa obecna w pomidorach kwercetyna, która dodatkowo przeciwdziała rozwojowi stanów zapalnych oraz wykazuje właściwości antyoksydacyjne, opóźniając proces starzenia się skóry.
W diecie osób zmagających się z problemem sińców pod oczami nie może również zabraknąć ogórków, które nie bez powodu wykorzystuje się w zabiegach rozjaśniających skórę. Znanym sposobem na niwelowanie cieni jest nałożenie plasterków ogórka na powieki lub przyrządzenie na bazie tego warzywa odświeżającej maseczki. Ogórka warto umieścić jednak nie tylko bezpośrednio na skórze, ale i na talerzu. Bo oprócz sporej ilości wody, która nawilża delikatną skórę pod oczami, zawiera on także krzemionkę, która stymuluje produkcję kolagenu.
Pamiętać należy również o uwzględnieniu w menu owoców, które są skarbnicą antocyjanów - silnych przeciwutleniaczy nadających im fioletowy kolor. Te organiczne związki chemiczne poprawiają przepływ krwi, uszczelniają naczynia krwionośne w gałce ocznej i otaczających oko tkankach, a także zapobiegają obrzękom i opuchliźnie. Największe ilości tego składnika znajdziemy w jagodach, borówkach amerykańskich, jeżynach, żurawinie, truskawkach i malinach.