Wypadanie włosów: Jak zaradzić? Sprawdzone sposoby

Nadmierne wypadanie włosów to utrapienie wielu z nas i jeden z tych objawów, których nie wolno ignorować. Za pozornie błahym symptomem często kryją się bowiem zaburzenia hormonalne, choroby tarczycy, groźne niedobory kluczowych z punktu widzenia funkcjonowania organizmu witamin i minerałów oraz - rzecz jasna - błędy w pielęgnacji. Jak wypadaniu włosów zaradzić naturalnymi sposobami? Dlaczego warto sięgnąć po miksturę z drożdży bądź z pokrzywy albo sok z czarnej rzepy? Poniżej kilka podpowiedzi.

Nadmiernie wypadają włosy? Pij regularnie sok z czarnej rzepy
Nadmiernie wypadają włosy? Pij regularnie sok z czarnej rzepy123RF/PICSEL

Dlaczego włosy wypadają?

Wypadanie włosów ma różne podłoże
Wypadanie włosów ma różne podłoże123RF/PICSEL

Gdyby pokusić się o ranking najczęstszych przyczyn wypadania włosów to niechlubne pierwsze miejsce - niestety - przypadnie niewłaściwej pielęgnacji. Co kryje się pod tym truizmem? Przede wszystkim zabiegi, które niszczą strukturę włosa - zwłaszcza farbowanie włosów - oraz niewłaściwy dobór kosmetyków. Równie szkodliwy jest wpływ czynników zewnętrznych, takich jak nadmierne promieniowanie słoneczne bądź wiatr. To właśnie przez nie włosy stają się cienkie, łamliwe i szybko się przerzedzają. Niebagatelne znaczenie ma też dieta. Jeśli jest słabo zbilansowana i uboga w witaminy A1, E, biotynę i witaminę B5, to niekorzystne zmiany szybko odbiją się na jakości czupryny. Warto w tym miejscu zatrzymać się na chwilę i wyjaśnić, dlaczego wszystkie wymienione są tak ważne dla kondycji włosów.

Witaminy, które stanowią "paliwo" dla włosów

Jeśli zaczynają nadmiernie wypadać włosy, zacznij suplementować witaminy
Jeśli zaczynają nadmiernie wypadać włosy, zacznij suplementować witaminy123RF/PICSEL

* Witamina A1, czyli popularny retinol,  to "paliwo" dla włosów. Jeśli zabraknie jej w diecie albo - co ciekawe - jest jej w niej za dużo, nie ma co liczyć na gęstą czuprynę. Bezpośrednio wpływa na strukturę keratyny. Najłatwiej "wstrzykiwać" solidną dawkę retinolu do organizmu, włączając do codziennej diety nabiał, tłuste ryby, wątróbkę oraz warzywa, takie jak marchew czy pomidory.

* Witamina E - zresztą wspólnie z witaminą A1 - to pigułki piękna pożądane w każdej diecie. Uchodzi za kluczowy antyoksydant (przeciwutleniacz), poprawia ukrwienie i sprawia, że substancje odżywcze trafiają tam, gdzie są niezbędne, a tym samym przyczyniają się do tego, że włosy są doskonale odżywione i nawilżone. Doskonałym źródłem witaminy E są tłuste ryby, pestki i orzechy.

Nadmierne wypadanie włosów? Sięgnij po biotynę

Wzrost włosów stymuluje też biotyna
Wzrost włosów stymuluje też biotyna123RF/PICSEL

* Biotyna - ten kluczowy składnik można śmiało określić mianem stymulatora włosów. To właśnie dzięki niej kosmyki rosną odpowiednio szybko, stają się gęste i elastyczne. Najczęściej niedobory biotyny uzupełnia się poprzez suplementację, ale występuje też naturalnie w pożywieniu. Jej źródłem jest przede wszystkim nabiał, ale także wątróbka, jajka, produkty pełnoziarniste.

* Kwas pantotenowy, czyli popularna witamina B5 to składnik, które pełni rolę swoistego pancerza dla włosów. Dzięki niemu kosmykom nie są straszne wiatry, mrozy czy nadmierne promienie słoneczne, a ponadto szybko rosną. Na szczęście, witamina ta jest obecna w pożywieniu; dlatego warto włączyć do codziennego jadłospisu przede wszystkim ryby, mleko, banany i brokuły.

* Poza wymienionymi kluczowe dla kondycji włosów są minerały, takie jak żelazo i cynk oraz białko.

Nadmiernie wypadające włosy mogą świadczyć o chorobie

Wypadanie włosów to częsta oznaka chorób tarczycy
Wypadanie włosów to częsta oznaka chorób tarczycy123RF/PICSEL

Nadmiernie wypadające włosy często idą w parze z zaburzeniami hormonalnymi i ze schorzeniami tarczycy. Jeśli kosmyki są suche, cienkie i mocno przerzedzone mogą świadczyć o niedoczynności organu. Niebagatelny wpływ na kondycję włosów ma też czynnik związany z oddziaływaniem stresu. Ten ostatni zwiększa wydzielanie prolaktyny i prowadzi do nadmiernego wypadania włosów.

W problemach związanych z nadmiernie wypadającymi włosami z pewnością pomoże nam trycholog, który zbada stan skóry głowy, cebulek i kosmyków i sprawdzi, czy dolegliwość ma podłoże chorobowe. Jeśli jednak przerzedzone kosmyki to efekt niewłaściwej pielęgnacji bądź odziaływania czynników zewnętrznych, warto zastosować sprawdzone naturalne sposoby. Mowa o eliksirach i miksturach, które należy dostarczać regularnie do organizmu, a tym samym poprawić strukturę włosa. 

Wypadanie włosów? Popijaj miksturę na bazie drożdży

Mikstura z drożdży często potrafi zdziałać cuda
Mikstura z drożdży często potrafi zdziałać cuda123RF/PICSEL

Zbawiennie na kondycję włosów działa między innymi mikstura na bazie drożdży. Te ostatnie są skarbnicą witamin i minerałów, takich jak witaminy z grupy B, selen, chrom, cynk, fosfor, magnez, żelazo, potas, sód, jod oraz miedź, które dbają o kosmyki. Kostkę drożdży wystarczy rozdrobnić w miseczce i zalać wrzącą wodą. Składniki należy starannie wymieszać, aż się połączą. Gdy napój wystygnie, trzeba go pić codziennie. Jeśli kuracja nie będzie przeprowadzana regularnie, nie przyniesie efektów.

Zbawienny wpływ czarnej rzepy

Innym naturalnym remedium na wypadające włosy jest sok z czarnej rzepy. Ten ostatni poza niezbędnymi pierwiastkami takimi jak potas, żelazo, magnez, cynk i wapń, zawiera też siarkę, która wzmacnia włosy. Zalecana dawka to jedna łyżka mikstury dziennie. Sok z czarnej rzepy można nabyć w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie ze zdrową żywnością.

Na wypadające włosy pomoże napar z pokrzywy

Wypadają włosy? Pij regularnie napar z pokrzywy
Wypadają włosy? Pij regularnie napar z pokrzywy123RF/PICSEL

Jeśli włosy zaczną wypadać w bardzo szybkim tempie, warto zacząć pić napar z pokrzywy. To znane z dzieciństwa ziele jest bogate we flawonoidy, beta-karoten, żelazo, krzem, wapń, cynk, magnez, potas oraz witaminy A1 i B5. Te ostatnie są niezbędne do zachowania prawidłowej kondycji włosów. Łyżkę suszu z pokrzywy wystarczy zalać wrzątkiem i parzyć przez dziesięć minut. Napar należy pić po szklance każdego dnia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas