Wypadanie włosów: Kiedy świadczy o chorobie?

Wypadanie włosów to problem, który często nas niepokoi – zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Przyczyną najczęściej są niedobory niektórych składników odżywczych, a także błędy pielęgnacyjne (zbyt częste poddawanie włosów działaniu wysokich temperatur, mocne wiązanie włosów, co osłabia cebulki). Włosy niszczą również czynniki atmosferyczne – wiatr czy mocne słońce. Tendencja do większego wypadania włosów może też mieć podłoże genetyczne. Zdarza się jednak, że przyczyną stopniowego łysienia są zaburzenia hormonalne, choroby skóry, cukrzyca, a nawet problemy natury psychicznej. Jak sprawdzić, czy nasze włosy są osłabione? Jakie schorzenia mogą być przyczyną nadmiernego wypadania włosów?

Kiedy wypadanie włosów może być groźne?
Kiedy wypadanie włosów może być groźne? ©123RF/PICSEL

Prosty test na wypadanie włosów

Choroby tarczycy
©123RF/PICSEL

Aby sprawdzić kondycję włosów, delikatnie chwyć ich pasmo (około jednej trzeciej całości), a drugą ręką pociągnij je w dół. Teraz wystarczy policzyć, ile włosów wypadło – jeśli ponad 10, może to świadczyć o nadmiernym wypadaniu. Wtedy dla pewności któregoś dnia najlepiej policzyć to dokładniej – zebrać włosy ze szczotki, sprawdzić, ile z nich zostało po myciu w wannie lub pod prysznicem. Norma to 50-100 wypadających włosów dziennie.

Wypadanie włosów a choroby tarczycy

Niedobór tyroksyny wiąże się z niedoczynnością tarczycy. To częste schorzenie powoduje szereg zaburzeń metabolicznych, a do tego negatywnie wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci. Choroba sprawia, że włosy stają się suche, łamliwe i szybciej wypadają. Z kolei nadczynność tarczycy przyspiesza ich starzenie się. Warto też wiedzieć, że łysienie plackowate, a więc utrata włosów na fragmencie głowy to częsty objaw choroby Gravesa-Basedowa (autoimmunologiczna choroba tarczycy).

Wypadanie włosów a cukrzyca

Cukrzyca a włosy
©123RF/PICSEL

Nadmiernym wypadaniem włosów może też objawiać się niezdiagnozowana cukrzyca. Zaburzenia pracy trzustki i zbyt wysoki poziom cukru we krwi przyczynia się do słabego odżywienia włosów i spowolnienia ich wzrostu. W takiej sytuacji mieszki włosowe mają też trudność z wyjściem z fazy spoczynku. Przy cukrzycy znaczne przerzedzenie włosów zaczyna się od czubka głowy.

Wypadanie włosów a anemia

Anemia najczęściej spowodowana jest niedoborem żelaza w organizmie. W efekcie spada stężenie hemoglobiny, a komórki ciała stają się niedotlenione. Objawia się to przewlekłym i silnym zmęczeniem, a także osłabieniem, matowieniem i wypadaniem włosów. Inne charakterystyczne symptomy to bladość skóry, tendencja do tworzenia się zajadów, gorsza koncentracja i obniżenie odporności.

Wypadanie włosów a choroby skóry

Choroby skóry głowy
©123RF/PICSEL

Do najczęstszych przyczyn utraty włosów zalicza się choroby skóry. Winna może być grzybica, która uszkadza mieszek oraz strukturę włosa. Charakterystyczne są wówczas skupiska łysiny na głowie, a w ich obrębie można zaobserwować ułamane fragmenty włosów. Inne choroby skóry odpowiedzialne za wypadanie włosów to łojotokowe zapalenie skóry (objawia się zaczerwienieniem i szybkim przetłuszczaniem się skóry oraz łupieżem), łuszczyca (skóra na głowie odpada płatami, dolegliwość może być mylona z łupieżem), a także zapalenie ropne mieszków włosowych (objawia się swędzącymi grudkami na skórze).

Wypadanie włosów a groźne niedobory

Za prawidłową kondycję włosów odpowiadają witaminy i minerały. Nadmierne wypadanie włosów może być efektem niedoboru cynku, manganu, potasu, siarki oraz witaminy A, E i witamin z grupy B.

Wypadanie włosów a problemy psychiczne

Wypadanie włosów to także częsty efekt przemęczenia, silnego lub przewlekłego stresu, a nawet depresji. W trudnych dla człowieka sytuacjach rośnie bowiem stężenie prolaktyny, kortyzolu czy adrenaliny. Nazywa się je hormonami stresu, a skutkiem ubocznym jest zaburzenie pracy cebulek włosowych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas