Reklama

10 domowych sposobów na zapalenie skóry

Problemy skórne mogą mieć różną postać, ale wspólną cechą wszystkich objawów jest stan zapalny. Na przykład możesz cierpieć na atopowe zapalenie skóry (zwane egzemą), dostać swędzącej wysypki na skutek kontaktu z niektórymi chemikaliami albo zauważyć łuszczącą się skórę głowy. Zapalenie skóry rzadko oznacza poważne problemy ze zdrowiem, jednak wszelkie zmiany skórne powinny zostać obejrzane przez lekarza. Jednakże, warto spróbować domowych sposobów, mogą być pomocne w leczeniu.

Miód

Miód posiada naturalne właściwości przeciwzapalne, a więc nikogo nie zdziwi, jeśli złagodzi zapalenie skóry. Możesz go połączyć z woskiem pszczelim lub oliwą z oliwek (w równych proporcjach). Należy podgrzać składniki, by dobrze się połączyły, a następnie po ostudzeniu rozprowadzić po podrażnionej skórze. Możesz zostawić taki okład na 2-3 godziny i stosować go raz dziennie. Miód ma też działanie antybakteryjne i antyseptyczne, a więc zwalczy bakterie, które mogły wywołać infekcję skóry.

Płatki owsiane

Możesz użyć płatków owsianych, by przyrządzić kojącą kąpiel, po której twoja skóra będzie miękka i mniej podrażniona. Po prostu wsyp trochę płatków do wanny i zanurz się w ciepłej wodzie na jakieś dziesięć minut. Potem delikatnie usuń resztki ze skóry, by uniknąć dodatkowego podrażnienia. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie koloidalna mączka owsiana, która osiądzie na dnie wanny, więc idealnie nada się do dłuższych kąpieli.

Reklama

Zmniejsz poziom stresu

Udowodniono, że stres i choroby skóry są ze sobą powiązane. Może takie połączenie nie występuje w twojej sytuacji, ale dla pewności wypróbuj ćwiczenia relaksacyjne, by obniżyć poziom kortyzolu –  hormonu stresu –  w organizmie. Jeśli nie masz pewności, czy stres jest odpowiedzialny za stan skóry, spróbuj zaobserwować, kiedy pojawiają się zmiany skórne i czy są one jakoś powiązane ze stresującymi sytuacjami.

Olej kokosowy

Podobnie do octu jabłkowego, olej kokosowy jest naturalnym lekiem na wszystko! W przypadku stanu zapalnego skóry, antybakteryjne właściwości oleju kokosowego zmniejszają infekcje. Ponadto, olej nawilża skórę, co zapobiegnie jej przesuszaniu. Najlepiej jeśli przed nałożeniem rozpuść olej (ma formę stałą) by lepiej się wchłaniał.

Wyeliminuj sztuczne produkty

Jeśli cierpisz na zapalenie skóry, powinnaś wyrzucić wszystkie perfumowane produkty ze swojej szafki –  nawet jeśli akurat nie masz żadnej wysypki. Firmy nie mają obowiązku wymieniania składników, które nadają zapach ich produktom. Wiele z tych składników może mieć działanie podrażniające. Zamiast tego szukaj produktów bezwonnych, w tym żeli pod prysznic i balsamów, a najlepiej przygotuj własne produkty w domu.

Aloes

Jeśli jeszcze tego nie wiesz, aloes jest jednym z najlepszych substancji łagodzących. Możesz go kupić w sklepie albo wyhodować własną roślinę i zrobić z niej żel. Aloes przywróci naturalne pH skóry i szybko złagodzi pieczenie i swędzenie. Należy używać go codziennie, by powoli pozbyć się stanu zapalnego. Ma też świetne właściwości nawilżające, a ponadto radzi sobie z infekcjami.

Chłodne kompresy

Najprostszym domowym sposobem na podrażnienie skóry będzie chłód, a więc wilgotne kompresy przyłożone do skóry. Możesz użyć ściereczki, ale zadbaj o to, by materiał był miękki i nie podrażnił skóry jeszcze bardziej. Uważaj jednak, jeśli cierpisz na objaw Raynaulda (to stan, który charakteryzuje się napadowym niedokrwieniem palców dłoni i stóp na skutek niskiej temperatury).

Maść z tlenkiem cynku i wodą wapienną

Chociaż po jej użyciu twoja skóra może stać się różowa, maść, która zawiera w składzie tlenek cynku i wodę wapienną doskonale złagodzi swędzącą skórę. Można aplikować na skórę 2-3 razy dziennie.

Suplementy

Istnieją teorie, że niektóre suplementy mogą mieć pozytywny wpływ na stan zapalny skóry. Na przykład, grupa włoskich naukowców wykazała, że u dzieci z atopowym zapaleniem skóry po miesięcznym przyjmowaniu oleju z wiesiołka (pełnego kwasów tłuszczowych) stan ich skóry się poprawił. Niektórzy dermatolodzy i osoby praktykujące medycynę naturalną wierzą w skuteczność witaminy E, cynku i witaminy A, więc można rozważyć ich przyjmowanie.

Rumianek

Rumianek może nie być dobrym sposobem dla każdego, więc najpierw powinno się go zastosować w minimalnej ilości i obserwować stan skóry przez następne 24 godziny pod kątem reakcji alergicznych. Jeśli twoja skóra toleruje rumianek, będzie on świetnym sposobem na złagodzenie stanu zapalnego, a przede wszystkim świądu. Zaparz rumianek, ostudź, a następnie zamocz w wywarze ściereczkę i przyłóż do podrażnionego miejsca na 20-30 minut. Można powtórzyć ten proces 2-3 razy dziennie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: problemy skórne | atopowe zapalenie skóry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy