Reklama

10 objawów niedoboru magnezu

Magnez to jeden z najważniejszych dla naszego zdrowia minerałów, który odgrywa szczególną rolę w wielu procesach zachodzących w organizmie. Jest odpowiedzialny za sprawne działanie układu nerwowego, wspomaga pracę układu trawiennego, umożliwia dostarczanie energii do komórek i tkanek w organizmie, a ponadto, poprawia koncentrację i kondycję psychiczną. Magnez jest bezwzględnie potrzebny dla prawidłowego działania naszego organizmu. Codziennie jednak jesteśmy narażeni na działanie czynników, które go wypłukują. Mowa tutaj o stresie, intensywnej nauce czy ciężkiej pracy. Niedobór tego cennego pierwiastka może przynieść wiele negatywnych skutków dla naszego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Warto wiedzieć, jakie są symptomy braku magnezu w organizmie oraz w jaki sposób możemy go uzupełniać. O tym wszystkim poniżej.

Rola magnezu w organizmie

Magnez pełni szczególną rolę w układzie mięśniowym i nerwowym naszego organizmu. Aktywuje tzw. adenozynotrójfosforan, czyli związek wysokoenergetyczny, który jest odpowiedzialny za generację energii dla ciała. Ponadto, poprawia on trawienie tłuszczy, białek i węglowodanów. Niedobór magnezu jest zatem silnie odczuwany w mięśniach i w pracy układu trawiennego.

Magnez to również ważny regulator układu nerwowego. Odgrywa istotną rolę w wytwarzaniu i magazynowaniu energii w postaci wysokoenergetycznych związków. W efekcie poprawia koncentrację, pamięć oraz nastrój. Magnez bierze również udział w produkcji serotoniny, która zapobiega depresji i zapewnia nam dobre samopoczucie. Poza tym, ten ważny dla naszego organizmu minerał odgrywa szczególną rolę w budowie kości, stabilizuje ciśnienie krwi i poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego. Gdy mamy go za mało, czujemy się rozdrażnieni, ospali i brak nam energii do życia.

Reklama

Główne objawy niedoboru magnezu:

Niedobór magnezu może dawać o sobie znać w różny sposób, w zależności od ilości, której potrzebuje nasz organizm. Najczęstsze objawy niedoboru magnezu to:

1. Zmęczenie

2. Nudności

3. Bóle głowy

4. Utrata apetytu

5. Rozdrażnienie i rozchwianie psychicznie

6. Skurcze mięśni

7. Wypadanie włosów i kruchość paznokci

8. Kołatanie serca

9. Częste i nawracające infekcje

10. Problemy z kośćmi i stawami

Jeśli przez co najmniej dwa tygodnie odczuwasz chociaż dwa spośród powyższych objawów, mogą być one oznaką niedoboru magnezu w organizmie. W takiej sytuacji jak najszybciej wykonaj podstawowe badania krwi i zgłoś się do lekarza. W międzyczasie możesz na własną rękę uzupełnić niedobory magnezu.

Jak uzupełnić magnez w organizmie?

Istnieje wiele źródeł tego cennego minerału, zarówno naturalnych, jak i przetworzonych. Jeśli chodzi o te pierwsze, największe ilości magnezu znaleźć można w zielonych warzywach liściastych, gorzkiej czekoladzie, bananach, różnych rodzajach orzechów, kiełkach, pestkach dyni, kaszy i grochu. Wszystkie te produkty powinny być obecne w naszym codziennym jadłospisie. Magnez można dostarczać do organizmu również w postaci suplementów diety, które dostaniemy w aptece. By podwyższyć poziom magnezu we krwi, można jednocześnie zażywać suplementy i jeść produkty, które zawierają ten minerał. Zaleca się natomiast ograniczenie picia kawy i napojów alkoholowych, ponieważ wypłukują one z krwi duże ilości magnezu.

Nie ignoruj objawów, które mogą wskazywać na niedobór magnezu we krwi. Im wcześniej zaczniesz reagować, tym mniej ucierpi na tym twoje zdrowie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy