Reklama

10 połączeń produktów, które powodują problemy z trawieniem

Pokarm przetwarzany jest w ustach, żołądku i jelicie cienkim poprzez trawienie mechaniczne (żucie) i chemiczne. Oba te sposoby trawienia są znacząco różne. Trawienie białek wymaga środowiska kwasowego, a trawienie węglowodanów – zasadowego. Ponieważ skład naszych pokarmów się zmienia, zmianie ulega również czas, w jakim ulegają one trawieniu. Owoce trawione są w czasie krótszym niż jedna godzina, natomiast warzywa, fasola i nasiona trawione są do dwóch godzin. Gotowane mięso i ryba wymagają trzygodzinnego procesu trawienia, a żeby strawić owoce morza nasz organizm potrzebuje aż ośmiu godzin. Poniżej podajemy przykłady pokarmów, których nie należy ze sobą łączyć podczas posiłków. Dzięki temu zapewnimy sobie zdrowie i dobre funkcjonowanie naszego układu trawiennego.

Białka i skrobia

Wiele naszych ulubionych produktów, takich jak hamburgery, spaghetti czy klopsiki są antagonistyczne. Kwasowe produkty, jak białka, wraz z zasadowymi, jak skrobia, nie są trawione. Obie substancje neutralizują się, w związku z tym mięso będzie się psuło w żołądku.

Owoce i warzywa zawierające skrobię

Owoce trawione są mechanicznie w żołądku, ale chemiczne ich trawienie następuje w jelicie cienkim. Warzywa rozkładane są już w ustach, ale ich trawienie zajmuje więcej czasu niż w przypadku owoców. Zanim żołądek uwolni pokarm, owoce będą już sfermentowane.

Reklama

Picie przy posiłku

Płyny rozpuszczają enzymy trawienne w żołądku, hamując w ten sposób proces trawienia.

Łączenie białek

Podczas trawienia, białka poddawane są różnym procesom. Kiedy jemy mięso, w czasie pierwszej godziny następuje intensywna odpowiedź enzymatyczna w naszym organizmie. Mleko i jaja wymagają natomiast dłuższego czasu trawienia.

Tłuszcze i skrobia

Skrobia, w tym płatki zbożowe, chleb, ziemniaki i ryż wymagają trawienia w środowisku zasadowym, które występuje głównie w jelicie cienkim. Tłuszcze, jak na przykład masło, boczek czy śmietana wymagają w procesie trawienia udziału żółci z woreczka żółciowego i wątroby. Tłuszcz emulgowany przez żółć uwalnia kwasy tłuszczowe, które neutralizują zasady wydzielane w jelicie cienkim. Niestrawiona skrobia wówczas fermentuje, tworząc gazy.

Melony z innymi produktami spożywczymi

Melony jedzone jako osobny posiłek przechodzą szybko przez żołądek i są trawione w jelicie cienkim. Jeśli jednak połączymy go z innymi pokarmami, przejście przez żołądek zostanie opóźnione, a owoc szybko zacznie fermentować.

Sok pomarańczowy z płatkami zbożowymi

Sok pomarańczowy ma odczyn kwasowy. Zawiera kwas, który rozkłada enzymy trawiące skrobię.

Sos pomidorowy do spaghetti

Pomidory zawierają kwas rozkładający enzym odpowiedzialny za trawienie skrobi.

Białko i cukier

Cukry powstrzymują uwalnianie kwasu solnego w żołądku, jak również łączą się z kwasem żołądkowym. Dlatego też ograniczają możliwości żołądka w trawieniu białka, gdyż produkuje on więcej soków niż cukier może przyłączyć. W związku z tym następuje opóźnienie w przejściu cukru przez jelito cienkie, co skutkuje jego fermentacją.

Skrobia i cukier

Cukier hamuje wydzielanie enzymu zasadowego odpowiedzialnego za trawienie skrobi. Jej trawienie zaczyna się w ustach i bez udziału odpowiedniego enzymu, pozostaje niestrawiona. Cukier przechodzi przez jelito cienkie i fermentuje zanim pokarm zostanie uwolniony.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy