Reklama

10 powodów bólu brzucha

Za dużo zjadłaś? Zatrułaś się? A może to atak wyrostka? Rozwiejemy twoje wątpliwości.

Powód pierwszy: niestrawność

Ból pojawia się około 2-3 godzin po posiłku. Często towarzyszy mu poczucie ciężkości, zmęczenia, odbijanie, wzdęcia lub zgaga. Przyczyną jest zwykle objadanie się, więc przy świątecznym stole zachowaj umiar. Pomogą leki bez recepty, ziołowe herbaty (np. z kopru włoskiego) i lekka dieta.

Powód drugi: zatrucie pokarmowe lub tzw. grypa jelitowa

Ból jest bardzo silny, towarzyszą mu biegunka i wymioty. Często pojawia się także gorączka. Oba schorzenia mają podobne podłoże i podobne objawy. Najważniejsze w obu przypadkach jest niedopuszczenie do odwodnienia organizmu. Pij i przyjmuj elektrolity.

Reklama

Powód trzeci: kolka lub kamica nerkowa

Ból promieniuje do brzucha z dolnej części pleców. Mocz jest ciemny, a przy jego oddawaniu czujesz ból. Pij dużo wody i jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Powód czwarty: zapalenie wyrostka

Najpierw czujesz dyskomfort w okolicy pępka. Stopniowo ból przybiera na sile, koncentruje się w dolnej części brzucha po prawej stronie na wysokości biodra, nasila przy poruszaniu się. Masz przyspieszone tętno i gorączkę? Wezwij karetkę!

Powód piąty: przepuklina

Ból pojawia się gdy się pochylasz lub unosisz, brzuch jest tkliwy. Pod jego skórą lub w pachwinie wyczuwasz guz. Gdy masz te objawy, nie podnoś ciężkich przedmiotów i nie napinaj mięśni brzucha. Zapisz się do lekarza.

Powód szósty: atak kolki żółciowej

Ból ma charakter kurczowy. Jest silny, pojawia się w środkowej części brzucha i promieniuje do boków i pleców. Połóż się i zażyj lek rozkurczowy. Jeśli po godzinie nie poczujesz poprawy, wezwij karetkę.

Powód siódmy: wrzody

Kiedy bóle pojawiają się w górnej części brzucha i łączą z gazami, zgagą i brakiem apetytu, musisz sięgnąć po leki alkalizujące. Unikaj za to aspiryny i farmaceutyków przeciwzapalnych. Nie pij mleka, ale przyjmuj dużo innych płynów. Jedz często, ale małe porcje. Zgłoś się do lekarza.

Powód ósmy: stres

Objawy są podobne jak przy zatruciu pokarmowym, ale nie występuje temperatura. Biegunka, skurcze i kołatanie serca wskazują na ten rodzaj dolegliwości. Częste są także nerwobóle, które umiejscawiają się w okolicach jamy brzusznej i poza dyskomfortem nie dają innych objawów.

Powód dziewiąty: zapalenie wątroby

Ból pojawia się w górnej prawej części brzucha i nasila się w ciągu dnia. Masz zażółcone białka oczu i czujesz zmęczenie. Gdy pojawią się te symptomy, nie zwlekaj z wizytą u internisty.

Powód dziesiąty: stan zapalny jajników

Ból w dole brzucha pojawia się nagle i jest bardzo silny. Mogą też wystąpić plamienia i gorączka. Weź leki przeciwbólowe i zgłoś się na badanie.

Domowe sposoby

1. Kompot z suszu. Owoce, z których jest zrobiony, zawierają dużo błonnika. Dlatego świąteczny przysmak doskonale wspomaga trawienie i zapobiega zaparciom. Robiąc go, ogranicz dodawanie cukru. Będzie zdrowiej.

2. Herbata ziołowa. Zarówno miętowa jak i rumiankowa ma działanie rozkurczające i uspokajające. Jeśli twoim problemem jest zgaga, lepszym rozwiązaniem będzie siemię lniane lub herbata z kwiatu lipy.

3. Ryż. Jest lekkostrawny, więc w przypadku zaburzeń jelitowych możesz go jeść bez obaw. Surowy ryż także pomoże. Wsyp go do skarpetki i włóż na minutę do mikrofalówki. Taki "termofor" przyłóż do bolącego brzucha.

4. Jogurt. Zawiera przyjazne dla układu trawiennego kultury bakterii. Dlatego, zwłaszcza gdy cierpisz na biegunkę, dodatkowa porcja wspomagających mikroorganizmów bardzo się przyda. Przy mdłościach lepiej sięgać po jogurty pitne.

5. Schłodzona woda. Działa jak filtr. Pomaga "wypłukać" z organizmu złe bakterie, a ponieważ nie zawiera żadnych dodatków smakowych, nie podrażnia żołądka. Spokojne wypicie małymi łykami dwóch szklanek wody powinno szybko złagodzić ból brzucha.

6. Majeranek. Ta przyprawa potrafi złagodzić ból brzucha, ponieważ działa rozkurczowo. Najlepiej przygotować wywar z majeranku. Do szklanki wsyp dwie łyżeczki przyprawy i zalej je wrzątkiem. Kiedy ostygnie, pij małymi łykami.

Najczęściej zadawane pytania

O jakich poważnych chorobach może świadczyć ból brzucha?

W jamie brzusznej znajduje się wiele narządów, które leżą blisko siebie. Podstawowym problemem jest zlokalizowanie, gdzie naprawdę znajduje się źródło bólu, który często rozlewa się po dużej powierzchni. Czasem także inne dolegliwości dają mylące objawy. Może się np. zdarzyć, że piekący ból w górnej części brzucha, połączony z uczuciem lęku świadczy o zawale serca.

Jak możemy pomóc lekarzowi zdiagnozować ból brzucha?

Zastanów się, kiedy się pojawił, jak długo trwał, czy był to jednorazowy, atak, a jeśli nie, jak często się powtarza. Określ siłę bólu, co sprawia, że jest silniejszy, a co go łagodzi. Lekarz zapyta też, w którym miejscu lokalizujesz centrum bólu i czy towarzyszą mu inne objawy, np. nudności, wymioty, biegunki. Na wizytę zabierz również leki, które zażywasz doraźnie lub które przepisał ci inny specjalista.

Jakie badania trzeba wykonać, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia?

Podstawowe i najmniej inwazyjne jest USG, które pomoże wykryć nieprawidłowości m.in. w trzustce, wątrobie, pęcherzyku żółciowym i pęcherzu. Z kolei gastroskopia bada stan przełyku, żołądka i dwunastnicy. Gardło znieczulane jest specjalnym sprejem, a następnie przez ustnik wprowadzany jest do niego endoskop. Kolonoskopia pomaga wykryć raka jelita grubego. Zakończony kamerą przewód grubości palca wskazującego wprowadza się przez odbyt. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu.

Show
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy