Reklama

10 roślin, które pomagają na ból głowy

Badacze nie są pewni co do przyczyn bólu głowy, ale na ogół jest on wynikiem stresu, zmęczenia, diety lub innego czynnika ze sfery stylu życia. Migrena to już wyższa szkoła jazdy. Nie ma na nią prawdziwego lekarstwa, a jedyne co może zrobić osoba na nią cierpiąca, to poradzić sobie jakoś z koszmarnym bólem. Istnieje wiele leków przeciwbólowych które mogą uśmierzyć ból, ale jeśli akurat nie masz żadnego pod ręką, jest też wiele roślin, które pomagają złagodzić ból głowy i migrenę.

Mięta pieprzowa

Ten rodzaj mięty jest powszechnie używany w formie naparu jako remedium w przypadku rozstroju żołądka. Nie każdy jednak wie, że mięta to skuteczny środek na ból głowy.W tym wypadku nie pijemy naparu, ale stosujemy olejek miętowy. Przed nałożeniem go na skórę, należy wymieszać kilka kropli z innym olejem, by pomógł nam złagodzić ból.

Waleriana

Powszechnie stosowana jako środek nasenny, ma działanie uspokajające i odprężające. Zdaje się sprawdzać jako środek łagodzący migrenę, choć badacze nie są do końca pewni dlaczego. Być może jej uspokajający wpływ na układ nerwowy w znacznym stopniu zmniejsza skutki migreny.

Reklama

Lawenda

Kolejnym popularnym naturalnym rozwiązaniem na ból głowy jest olejek lawendowy, którym trzeba natrzeć skronie. Alternatywnie, możesz zdecydować się na kąpiel lawendową, która również może pomóc gdy boli cię głowa.

Możesz przygotować inhalację, wystarczy kilka kropel olejku dodanych do 2-3 szklanek gotującej się wody, by móc nacieszyć się przyjemnym zapachem, który przyniesie ulgę. Można go także punktowo nakładać na skórę (podobnie jak olejek miętowy).

Nasiona kolendry

W niektórych starożytnych kulturach normalną praktyką było używanie nasion kolendry w leczeniu migreny i pospolitego bólu głowy. Najczęściej stosowano metodę inhalacji – do 1 łyżeczki rozgniecionych nasion dodaje się 2 filiżanki wrzącej wody. Ostudzony napar można także przecedzić i wypić dodając nieco cukru dla osłody.

Złocień maruna

Jest to ciekawa roślina używana głównie zapobiegawczo, by chronić się przed migreną. Co ciekawe, nie wydaje się być skuteczna w zwykłych bólach głowy. Aby zapobiec migrenie, osoby regularnie na nią cierpiące powinny zażywać suplement ze złocieniem maruna w kapsułkach. Dzięki temu zwiększymy przerwy między migrenami.

Szałwia

Zazwyczaj używana na bóle związane z żołądkiem, jak np. przypadki przejedzenia się podczas świąt, lub po spożyciu zbyt dużych ilości tłuszczu zwierzęcego, a także w przypadkach gorączki. Większe dawki były także skutecznie używane w leczeniu bóli głowy, szczególnie tych promieniujących od czoła.

Lukrecja

Jest ona szczególnie użyteczna w leczeniu bóli głowy i innych chorób spowodowanych niewydolnością nadnerczy. Nie zawsze łatwo jest ustalić powód bólu, ale jeśli przy okazji podoba ci się jej zapach, warto będzie spróbować. Powinieneś jednak uważać, ponieważ dla niektórych osób działa ona odwrotnie, jedynie potęgując ból.

Werbena

Werbena to piękny fioletowy kwiat, a jej unikatowe właściwości mogą cię zaskoczyć. Jest ona skuteczna w radzeniu sobie z napięciem przedmiesiączkowym i różnymi rodzajami bólu głowy – także tymi wywołanymi przez lęk i nerwy. Do zrobienia nalewki wystarczy niewielka ilość świeżych płatków, można również zrobić z niej herbatę.

Tarczyca pospolita

Jest to zioło skuteczne w leczeniu ciśnieniowych bóli głowy. Osoby które cierpią na ten rodzaj bólu, często zaciskają pięści i zgrzytają zębami. Tarczyca działa uspokajająco i rozluźniająco, przez co pomaga zmniejszyć lęk i stres które powodują bóle głowy.

Imbir

Imbir jest stosowany jako roślina lecznicza od wieków. Jest szczególnie skuteczny w łagodzeniu bólów głowy, wywołanych przeziębieniem, wirusami i infekcją zatok. Imbir redukuje także stany zapalne, a to może znacznie przyczynić się do zmniejszenia bólu.

Świeży imbir można rozkruszyć i dodać do gotującej się wody, aby stworzyć herbatę, alternatywnie zgnieciony imbir dodawany do wrzącej wody może być również wdychany (obydwa sposoby pomagają na bóle głowy).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ból głowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy