10 wskazówek jak przestać zajadać swoje emocje
Większość ludzi je, kiedy poczuje głód, ale są tacy, którzy jedzeniem uciszają swoje potrzeby emocjonalne. Gdy dopada nas smutek lub łagodna chandra, bardzo łatwo sięgnąć po coś smacznego w celu poprawy nastroju. Zajadanie emocji od czasu do czasu zdarza się każdemu, ale zachowanie takie nie rozwiąże żadnego problemu i może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Oto pięć wskazówek jak powstrzymać się od zajadania emocji i jeść tylko wtedy, kiedy rzeczywiście mamy taką potrzebę.
Osoby, które jedzą z powodu swoich emocji zazwyczaj nie jedzą wtedy, kiedy rzeczywiście są głodne. To zwyczaj, który wchodzi im w krew. Jedzenie jest u nich reakcją na niewłaściwy bodziec. Można jednak wyćwiczyć w sobie nawyk jedzenia tylko wtedy, gdy organizm da nam znać, że potrzebuje pożywienia. Wstrzymaj się z przyjmowaniem pokarmu aż poczujesz pierwsze skurcze żołądka a powoli przywykniesz do jedzenia w odpowiednim czasie.
Kolejną wskazówką pomagającą porzucić zajadanie emocji jest notowanie nie tylko tego, co zjedliśmy, ale również powodu, dla którego to zrobiliśmy. Takie informacje mogą być dla ciebie niezwykle pomocne, ponieważ pozwolą ci monitorować ilość spożywanego jedzenia i śledzić postępy w redukowaniu jego ilości. Notatki tego typu uzmysłowią ci też, dlaczego sięgasz po jedzenie.
Kolejna rada mówi, abyś nabył nowe przyzwyczajenia, które pozwolą ci inaczej zagospodarować te pory w ciągu dnia, kiedy zazwyczaj podjadałeś. Zastąp jedzenie czynnością wymagającą większej aktywności, na przykład spacerem czy spotkaniem z przyjaciółmi.
Twoje zajadanie emocji może być spowodowane wahaniami nastroju, które wynika ze skoków poziomu cukru we krwi. Jedz regularne zdrowe posiłki, a twój organizm będzie miał energię na cały dzień. Unikniesz skoków poziomu cukru we krwi oraz wahania nastroju.
Podczas jedzenia zwracaj uwagę na to, co jesz. Udowodniono, że ludzie, którzy spożywają posiłki przed telewizorem zjadają 50% więcej od innych. Niezdawanie sobie sprawy z tego, co się przed chwilą zjadło to typowa cecha zajadania emocji.
To kolejna świetna rada: jeśli poczujesz potrzebę zjedzenia czegoś, ale nie będziesz pewien czy to prawdziwy głód, wstrzymaj się dziesięć minut zanim rozpoczniesz posiłek. Jeśli powodem sięgnięcia po coś do zjedzenia były emocje czas ten wystarczy, aby pragnienie ustąpiło. Jeśli jednak ciągle będziesz czuł się głodny zjedz coś, bo może rzeczywiście twój organizm potrzebuje pożywienia.
Jeśli czekolada jest tym, co jesz wtedy, gdy nie powinieneś, wtedy nie trzymaj jej w domu. Pozbycie się pokusy ułatwi trzymanie się regularnych posiłków.
Oto kolejna prosta wskazówka: nie daj się złapać w pułapkę myślenia, że musisz jeść tylko dlatego, że ktoś inny to robi. Badania pokazują, że część ludzi je z uprzejmości, a na prawdę nie trzeba tak robić. Jeśli nie jesteś głodny, po prostu to powiedz.
Zmiana przyzwyczajeń i zerwanie z nałogiem jest trudniejsze, gdy działa się w pojedynkę, dlatego poproś przyjaciela o wsparcie. Świadomość, że jest ktoś, z kim możesz porozmawiać w chwili słabości może bardzo pomóc.
Jedzenie o podłożu emocjonalnym to chwilowy sposób radzenia sobie ze smutkiem i zdenerwowaniem. Ludzie wykorzystują przyjemność jedzenia do zamaskowania swoich prawdziwych uczuć. Zaakceptuj swoje prawdziwe uczucia i spróbuj się z nimi zmierzyć, zamiast próbować je zasłonić jedzeniem.