12 domowych sposobów na kaszel i ból gardła
Gdy sezon przeziębień i grypy trwa w najlepsze, dobrze mieć pod ręką sprawdzone sposoby na kaszel. Po co jednak kupować kolejne syropy, skoro można skorzystać z dobrodziejstw natury i starych sprawdzonych sposobów naszych babć. Stworzyliśmy listę 12 naturalnych i domowych sposobów na walkę z kaszlem i bólem gardła. Większość z nich nadaje się do stosowania zarówno u dorosłych, jak u u dzieci. Sprawdź, który jest najlepszy dla ciebie.
Zarówno cynamon jak i miód mają doskonałe działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe, a miód dodatkowo działa kojąco na podrażnione gardło. Przygotuj więc mieszankę do zadań specjalnych.
Wlej trochę miodu do małego pojemniczka (może to być na przykład niewielki słoik) i wymieszaj z odrobiną cynamonu do smaku. Weź jedną łyżkę gdy gardło zaczyna cię boleć i męczy cię kaszel. Ponieważ mikstura zawiera jedynie naturalne składniki, nie musisz bać się o dawkowanie.
Cytryna również jest niezawodna w zwalczaniu kaszlu. Pomaga rozluźnić oskrzela i odkrztusić zalegającą w płucach flegmę. Można pomieszać ją z miodem dla lepszego efektu.
Na bolące gardło zrób płukankę (1/4 szklanki wody plus 2 łyżki soku z cytryny) lub wypij filiżankę ciepłej mikstury z cytryną (1 szklanka wody, 2 łyżki soku z cytryny, ewentualnie słodzik lub miód do smaku). Duża zawartość witaminy C w cytrynie szybko postawi cię na nogi.
Syrop z czarnego bzu jest ważnym punktem na naszej liście, ponieważ oprócz tego, że jest niezwykle skuteczny, to mogą stosować go również dzieci. Syrop ten szybko pomaga złagodzić kaszel, jest pyszny w smaku, dlatego dzieci chętnie go wypiją, a co równie ważne nie powoduje wymiotów u dzieci. Często zdarza się, że maluchy reagują na kupowany syrop na kaszel właśnie wymiotując. Jeżeli twoja pociecha również ma ten problem, koniecznie spróbuj syropu z czarnego bzu.
Aby go przygotować potrzebujesz:
1 litr soku z czarnego bzu, około 1 kg cukru, sok z 2 cytryn, 20 goździków.
Połącz wszystkie składniki w dużym garnku i ciągle mieszając gotuj do rozpuszczenia się cukru. Doprowadź syrop do wrzenia i gotuj jeszcze około 10 minut, aby przyprawy nadały mieszance odpowiedniego smaku.
Przelej gorący syrop do wyparzonych słoików i zapasteryzuj, aby sok się nie zepsuł. Z jednej porcji składników uzyskasz około 1,5 do 2 litrów syropu. Oczywiście ilość tą możesz dowolnie modyfikować.
Gorąca herbata, czy to ziołowa, zielona czy czarna z cytryną i miodem świetnie złagodzi kaszel. Gorący płyn rozgrzeje cię od środka, pomoże odkrztusić zalegającą wydzielinę z płuc i ułatwi rozluźnienie oskrzeli.
Istnieje wiele rodzajów ziołowych syropów na kaszel, ale w tym sezonie szczególnie polecamy syrop z mieszanki ziół z przewagą rozmarynu, który pomoże zarówno na kaszel jak i ból gardła. Możesz wykonać go samodzielnie lub kupić gotowy w sklepie zielarskim lub dobrej aptece, z naturalnymi składnikami.
Pastylki do ssania są dobrym rozwiązaniem, które również pomoże zwalczyć kaszel i wyleczyć chore gardło. Najłatwiej kupić gotowe ziołowe pastylki do ssania, jak na przykład Ricola lub Halls (silniejsze smaki zazwyczaj lepiej działają niż te słodsze). Możesz również stworzyć własną mieszankę.
Ssanie cukierków miętowych lub popijanie kropli lub dwóch wysokiej jakości olejku miętowego rozpuszczonego w szklance wody może również pomóc uspokoić kaszel.
Należy jednak pamiętać, aby zachować ostrożność z tą metodą - nie należy stosować więcej niż sześciu kropli olejku z mięty pieprzowej dziennie i nie używać oleju dla dzieci.
Niewiele jest przyjemniejszych uczuć o poranku niż niż ciepły prysznicem. Działa odprężająco na cały organizm, a zatem rozluźnia również oskrzela, pomaga wykrztusić zalegającą flegmę i ułatwia oddychanie.
Ta metoda może zapewnić tylko chwilową ulgę, ale na pewno poczuje się dużo lepiej po takim zabiegu. Ponadto, wilgotne powietrze ma działanie nawilżające, dlatego pomoże na suchy kaszel i nieprzyjemne uczucie swędzenia w gardle.
Wbrew przekonaniom zimne powietrze może złagodzić kaszel i pomóc z bólem gardła. Przy Uciążliwym ataku kaszlu spróbuj wziąć kilka głębokich oddechów zimnego powietrza.
Chłód zmniejszy obrzęk i stan zapalny ułatwiając oddychanie. Należy jednak pamięta, aby być ciepło ubranym i nie pozwolić sobie na przewianie.
Alkohol zabija bakterie i ma działanie łagodzące podrażnienia w gardle. Zamiast drogich leków na bazie alkoholu, dorośli mogą zdecydować się na kieliszek mocnego alkoholu, aby uspokoić swoje kaszel i zdezynfekować gardło.
Mamy często stosowały wódkę pieprzową w takich przypadkach. Już jeden łyk potrafił przynieść ulgę. Whisky jest kolejnym popularnym rozwiązaniem, ale połączenie właściwości alkoholu i pieprzu jest lepszym wyborem. Jeżeli przyjmujesz jakiekolwiek inne leki, to pamiętaj, aby dokładnie przeczytać ulotkę i sprawdzić, czy z twoimi lekarstwami można spożywać alkohol. Niektóre z nich, w połączeniu z alkoholem są bardzo niebezpieczne.
Jest to dosyć specyficzny sposób radzenia sobie z kaszlem i z pewnością o nim nie słyszałeś, ale nie pożałujesz, jeżeli go wypróbujesz. Połącz szklankę ciepłego mleka z dwoma łyżkami masła. Ta mieszanka jest szczególnie skuteczna przy kaszlu suchym, ponieważ nawilży i rozluźni gardło.
Jeżeli nie lubisz smaku mleka, możesz użyć mleka kokosowego lub migdałowego. Możesz również spróbować połączenia mleka i czosnku. Pomaga zwalczyć chorobę i pozbyć się uporczywego kaszlu. W obu przypadkach mleko możesz posłodzić odrobiną miodu.
Jeśli masz na tyle odwagi, aby wypróbować te ogniste przyprawy, możesz skutecznie pozbyć się kaszlu i ewentualnie “zresetować” swoje kubki smakowe które w trakcie choroby mogą zmienić odczucia smakowe.
Możesz wykorzystać je obficie dodając ich do jedzenia lub wziąć je prosto do ust. Pamiętaj jednak, że są one bardzo ostre, dlatego należy uważać i ilością. Z pewnością metody tej nie polecamy dla dzieci i osób z wrażliwym podniebieniem i niskim progiem ostrości.