Reklama

Reklama

​14 nieznanych faktów o ludzkim mózgu

Kobiece mózgi są mniejsze od męskich, co daje początek niezliczonym anegdotom. Mózgi ciężarnych kurczą się, by po porodzie powrócić do wyjściowej wagi. Ale nie o rozmiar tu chodzi! Mózg Einsteina był o połowę mniejszy od mózgu przeciętnego mężczyzny. Co z tego wynika?

Mózg to najsłabiej poznany i najbardziej tajemniczy z ludzkich organów. Choć wciąż mało o nim wiemy, informacje, które mamy są naprawdę intrygujące. Przykład? Uszkodzenie mózgu oznacza zwykle upośledzenie funkcji poznawczych, jednak znane są też przypadki osób, które żyją bez kawałka lub nawet połowy mózgu. Czego jeszcze nie wiedzieliście to tym organie?

Reklama

Ile waży mózg?

Waga ludzkiego mózgu wynosi od 1 do 2,5 kilograma, pojemność to średnio 1,4 litra. Mózgi kobiet są zwykle mniejsze niż mózgi mężczyzn, choć tak samo sprawne. Skąd więc bierze się ta różnica? Z różnic budowy - ciała kobiece są zwykle drobniejsze niż ciała męskie. Czy rozmiar mózgu ma wpływ na jego funkcjonowanie? Nie, czego najlepszym dowodem jest Albert Einstein. Mózg genialnego fizyka ważył jedynie 1,2 kilograma.

Ciąża zmienia mózg

Jak ustalili naukowcy ze szpitala Hammersmith w Wielkiej Brytanii, mózg kobiety ciężarnej zmniejsza się pod wpływem hormonów o około 6 proc. Dopiero pół roku po porodzie wraca do wyjściowej wagi.

Dwie półkule

Nie ma dwóch identycznych mózgów, nawet mózgi bliźniąt jednojajowych delikatnie się różnią.

Różnią się też półkule mózgu: prawa odpowiada za wszystko, co związane z wyobraźnią - zmysł artystyczny, zdolności humanistyczne, twórcze myślenie i intuicję. Lewa - za umiejętności ścisłe, analizę danych, logiczne myślenie, mówienie i pisanie. Sprawne funkcjonowanie człowieka jest więc możliwe dzięki płynnemu przepływowi informacji między półkulami.

Mózg jak komputer

Gdyby mózg był dyskiem komputera, dane, która można na nim pomieścić zajęłyby 2000 terabajtów. Pozostając w języku informatyki, dane w naszym mózgu są przetwarzane z prędkością 100 megabajtów na sekundę.

Mała elektrownia

Pracujący mózg wytwarza energię równą nawet 25 Watom. Oznacza to, że byłby w stanie rozświetlić niewielką żarówkę LED.

Tłusty mózg

Ludzki mózg w 60 proc. składa się z tłuszczu. Oznacza to, że jest najbardziej otłuszczonym narządem naszego ciała!


Dowiedz się więcej na temat: mózg | ciekawoski | nauka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje