Reklama

15 ziół, które zwalczą problemy z górnymi drogami oddechowym

Niezależnie od tego, czy zmagasz się z dolegliwościami oraz chorobami górnych dróg oddechowych, powinieneś dbać o swoje płuca. Pracują one codziennie, a zanieczyszczenia, kurz oraz inne cząstki mikrobiologiczne dostają się do nich nieustannie, często je podrażniając. Z pomocą przyjdą zioła, które działają w pełni naturalnie i poprawiają kondycję całego organizmu. Na które warto szczególnie postawić? Podpowiadamy. Eukaliptus Eukaliptus świetnie wpływa na drogi oddechowe. Najczęściej możemy znaleźć go w syropach oraz pastylkach, ale możesz go także nałożyć w postaci olejku na skórę (tylko w rozcieńczonej formie), aby złagodzić stan zapalny oraz ból dróg oddechowych. Uwaga, lekarze ostrzegają, aby nigdy nie przyjmować olejku eukaliptusowego doustnie.

Lobelia

Lobelia zawiera alkaloid o nazwie lobelina, który niweluje przekrwienie w płucach, a także zmniejsza kaszel poprzez rozluźnienie mięśni. Lobelia może być spożywana w formie herbaty, kapsułek, ekstraktu lub nalewki. Jej dawka nigdy nie powinna przekraczać 20 mg. Spożycie ponad 500 mg może być śmiertelne.

Oregano

Spektrum działania oregano jest bardzo szerokie. Posiada zdolności antybakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwzapalne. Rozcieńczony olejek z oregano - wtarty starannie w klatkę piersiową albo użyty do inhalacji - udrożni oskrzela czy płuca i przyniesie ulgę w chorobie.

Reklama

Mięta

Mięta zawiera mentol, który udrażnia drogi oddechowe i ułatwia oddychanie. Może być spożywana w formie: herbaty; olejku, który wciera się w klatkę piersiową (zmniejsza przekrwienie i łagodzi) oraz liści.

Liście babki lancetowatej

Liście babki lancetowatej zawierają aukubiny, śluz oraz garbniki, które redukują choroby oraz infekcje górnych dróg oddechowych. Herbata z liści (suszonych lub świeżych) posiada właściwości przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne, dzięki czemu zmniejsza stan zapalne oraz infekcje płuc.

Korzeń osha

Korzeń osha zawiera duże ilości kamfory, która zwiększa krążenie w płucach oraz zmniejsza stany zapalne spowodowane przez alergie, astmę oraz pyłki znajdujące się w powietrzu. Korzeń ten najczęściej znajduje się w pastylkach oraz kroplach na kaszel, które redukują objawy przeziębienia i grypy. Jego właściwości znieczulające są szczególnie pomocne przy bólu gardła. Zioło to dostępne jest również w postaci herbaty, kapsułek oraz nalewki. Korzeń osha nie powinien być zażywany przez kobiety w ciąży i karmiące.

Czaparal

Czaparal zawiera NDGA oraz antyoksydanty, które zwalczają podrażnienia górnych dróg oddechowych oraz reakcję na histaminy. Zioło to najlepsze efekty daje, gdy jest spożywane w formie herbaty, jednak jest ono również dostępne jako nalewka.

Korzeń lukrecji

Zioło to zawiera związki, które wykazują właściwości przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne, przez co zwalczają czynniki powodujące infekcje płuc. W lukrecji obecne są także saponiny, które redukują przekrwienie oraz skurcze oskrzeli. Spożywanie jej w formie herbaty łagodzi gardło oraz usuwa wydzielinę z płuc i przewodu pokarmowego.Nadmienić też warto, że lukrecja chroni przed rozwojem komórek nowotworowych w płucach.

Tymianek

Tymianek posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwhistaminowe, przeciwzapalne, przeciwkaszlowe oraz przeciwgrzybicze, przez co jest silną bronią w walce z przeziębieniem, grypą, zapaleniem zatok, astmą oraz reakcjami alergicznymi. Tymianek pomaga zwalczać infekcje górnych dróg oddechowych spowodowanych wirusami i bakteriami oraz usuwa zalegającą wydzielinę. Może być stosowany w formie naparu, olejku eterycznego wcieranego w klatkę piersiową oraz dodatku do inhalacji. Z kolei z liści zioła można przyrządzić herbatę. Tymianku nie powinny przyjmować kobiety w ciąży

Miodunka

Miodunka posiada silne właściwości antyoksydacyjne.Może być spożywana na surowo albo w postaci nalewki lub kapsułek. Z kolei z jej liści można przyrządzać herbatę, która złagodzi problemy z drogami oddechowymi.

Szałwia

Lista właściwości szałwii jest naprawdę zachwycająca. Działa przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczo, przeciwskurczowo, przeciwzapalnie, przeciwpasożytniczo, przeciwwirusowo, odkażająco, wiatropędnie i rozkurczowo. Szałwia w formie herbaty jest najefektywniejszym sposobem na problemy z oddychaniem, na ból gardła oraz przekrwienie. Nie jest zalecana dla kobiet w ciąży oraz dla matek karmiących.

Dziewanna

Dziewanna zawiera środki przeciwzapalne, które oczyszczają drogi oddechowe, wzmacniają płuca oraz usuwają z nich wydzielinę. Dziewanna może być spożywana w formie nalewki, jednak najskuteczniejsza okazuje się w postaci herbaty.

Oman

Aby wykazywał on właściwości przeciwbakteryjne, które zwalczają infekcje płuc, należy zagotować liście i pić napar trzy razy dziennie do trzech tygodni. Według University of Michigan Health System, zioło to rozrzedza oraz usuwa wydzielinę i jest szczególnie skuteczne przy takich kondycjach jak zapalenie oskrzeli, astma oraz silny kaszel.

Podbiał

Dzięki swoim przeciwkaszlowym oraz przeciwzapalnym właściwościom podbiał łagodzi kaszel oraz ból gardła. Zazwyczaj spożywa się go w formie herbaty, nie powinno się go jednak stosować dłużej niż miesiąc.Nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i karmiących. Zazwyczaj spożywa się go w formie herbaty, nie powinno się go jednak stosować dłużej niż miesiąc.

Dzięgiel

Roślina ta działa przeciwskurczowo na tkanki płuc, dlatego przynosi ulgę w suchym i ostrym kaszlu. Dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym i wykrztuśnym jest idealnym rozwiązaniem na mętną, przezroczystą lub białą wydzielinę.

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Matka natura stworzyła dla nas wiele lekarstw, a wszystko, co musimy zrobić, to posiąść wiedzę na ich temat. Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem i ustalić, czy żadne z ziół nie wpływa na działanie innych przyjmowanych leków lub chorobę. Jeśli po tygodniu nie zauważysz żadnej poprawy, również skonsultuj się ze specjalistą.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy