4 objawy zakwaszenia organizmu
Organizm ludzki jest biologicznie zrównoważonym systemem chemicznym, bakterii i komórek. Bardzo dobrym sposobem na sprawdzenie równowagi twojego organizmu jest zwrócenie uwagi na poziom pH. Po pierwsze trzeba wiedzieć, co dokładnie oznacza poziom pH organizmu i jak można stwierdzić, że w organizmie dzieje się coś nie tak. Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.
Poziom pH jest miarą kwasowości i zasadowości wewnątrz ciała. Oba te poziomy są ważne na swój sposób. Na przykład, żołądek potrzebuje wysokiej kwasowości w celu trawienia żywności, podczas gdy układ odpornościowy zależy od zasadowości, aby chronić organizm przed czynnikami zewnętrznymi. Wartość pH mierzona jest w skali od 0 do 14. Im niższa wartość, tym wyższy jest poziom kwasowości. Powszechnie uważa się za idealną równowagę organizmu na poziomie 7. Co oznacza, że organizm stara się go utrzymać w celu zapewnienia prawidłowej funkcjonalności. W dłuższej perspektywie czasu, jeśli ciało pozostanie w stanie podwyższonej kwasowości, może to mieć szkodliwy skutek. Określenie poziomu pH można określić na podstawie badania krwi, lecz również należy zwrócić uwagę na sygnały które wysyła nam ciało. Oto one.
Nadmierna kwasowość organizmu wymaga wytworzenia dodatkowej insuliny co prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej. System oczyszczający organizm ma problem z nadmiarem kwasu i przekształca go w tłuszcz. Ponadto, twój metabolizm, który opiera się na odpowiednich poziomach alkalicznych i z trudem pracuje prawidłowo i wstrzymuje organizm do spalania kalorii. Więc jeśli masz problemy z nadwagą, może to być znak, że twój organizm nie radzi sobie z kwasowością.
Słabe kości
Twój organizm jest sprytnym i wydajnym systemem. Kiedy w organizmie poziom kwasowości wzrasta, organizm stara się go wyrównać poprzez wyciągniecie alkaicznych wartości z kości. Początkowo trudno to zauważyć, ale w dłuższej czasie może skończyć się to kruchymi i słabymi kośćmi, a nawet osteoporozą. Unikaj produktów o wysokiej kwasowości takich jak kawa.
Badania opublikowane w 2015 roku połączyły wysoka kwasowość organizmu ze spadkiem siły szkliwa zębów. Oznaką słabej struktury szkliwa i jego degradacji jest odczuwanie bólu podczas spożywania pokarmów zbyt zimnych lub zbyt gorących.
Problemy ze snem
Problemy ze snem wskazują na wysoką kwasowość organizmu. Jak już wspominaliśmy, organizm pobiera wapń z kości w celu zwalczenia zbyt dużej kwasowości. Gdy stężenie wapnia w kościach maleje, spada również jakość snu, a także może pojawić się bezsenność.